A korábbiaknál lényegesen szigorúbb elvárásrendszerrel, sokszor egymásnak ellentmondó feltételekkel kell szembenéznie az agrártermelésnek. Egyszerre kell környezetkímélőnek és hatékonynak, versenyképesnek lennie. A látszólag feloldhatatlan ellentétre a digitalizáció és általában a modern technológiák jelentik a megoldást. Ezek elterjedésére nem csak a gazdálkodóknak, hanem a jogi környezetnek és a finanszírozói intézményrendszernek is készen kell állnia.

A mezőgazdaság napjainkban számos kihívással néz szembe. Az ezeknek való megfelelés lényegesen komplexebbé tette az ágazatot az elmúlt években. A gyorsuló ütemben változó éghajlati feltételek, a fogyasztók mennyiségi és minőségi elvárásainak növekedése, a hirtelen jelentkező világpiaci változások, az energiaárak drágulása, valamint a környezetterhelésre irányuló társadalmi és politikai nyomás mind olyan tényezők, amelyeket figyelembe kell venni a termelésben. Még akkor is, ha nem egyszer ezek a kihívások ellentétes hatásúak. Nincs más megoldás, ezeket a gazdálkodási környezet feltételeiként kell elfogadni, és a rövidtávú érdekeket alárendelni a hosszútávú elvárásoknak - írta az Agrárszektor.

Az agrártermelésnek egyszerre kell környezetkímélőnek, hatékonynak és versenyképesnek lennie, amire a digitalizáció a megoldás - Fotó: Magro.hu, CSZS, Budapest
Az agrártermelésnek egyszerre kell környezetkímélőnek, hatékonynak és versenyképesnek lennie, amire a digitalizáció a megoldás - Fotó: Magro.hu, CSZS, Budapest

Az agrárium az egyik legmagasabb tárgyi eszközzel gazdálkodó ágazat, az egységnyi árbevételre jutó tárgyieszköz-állomány duplája, az egységnyi árbevételre jutó hitelállomány pedig két és félszerese a nemzetgazdasági átlagnak. A működés gyakran külső forrás bevonását igényli, így ezek az elvárások és kihívások nem csak az ágazat résztvevői számára jelentenek feladatot, hanem a finanszírozók számára is.

A digitalizáció a megoldás

Az agrárium modern kihívásaira a technológiai fejlesztés adhat választ, hiszen ez az az innovációs megoldásokat biztosító terület, amely egyaránt képes növelni a hatékonyságot, és megfelelni a mind szigorúbb környezetvédelmi elvárásoknak is. A digitalizáció az agráriumban az egyedüli olyan technológia, ami a jelenlegi kihívásoknak eleget tud tenni – mondta a portálnak Dr. Ambrus Andrea, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem docense. A szakember kitért arra is, hogy az Európai Unió új agrárpolitikája egy reformon megy át, amelynek hozzá kell járulnia ahhoz, hogy a közösség kibocsátása 2050-re CO2-semleges legyen. 

Nagyon komoly elvárások az inputfelhasználásban

A műtrágya és a növényvédő szerek mennyiségét is csökkenteni kell, eközben azonban nem maradhatnak le a termelők az éles piaci versenyben. Senkit ne tévesszen meg az, hogy most emelkednek a terményárak, hiszen ez jelentős részben az inputárak emelkedéséből származik. Továbbá a COVID-járvány okozta gazdasági leállás után a gazdaság újraindítása jelentős költségekkel jár, amely szintén áremelkedést generál. Úgy kell gazdaságosabban, hatékonyabban termelni, hogy kevesebb legyen a növényvédő szer, a műtrágya, valamint a gázolaj felhasználása. Ezeknek az ellentétes elvárásoknak egyedül a modern technológiával, a precíziós technológia elterjedésével lehet megfelelni, ami lehetővé teszi, hogy a megfelelő időben, a megfelelő helyen, a megfelelő mennyiségű input kerüljön kijuttatásra, felhasználásra - közölte Dr. Ambrus Andrea. 

Támogatás a döntéshozatalban is

Nem mindegy, hogy mikor lesz a vetési időpont és az sem, mikor kell növényvédő szert kijuttatni. Például, ha előre tudja a termelő, hogy a kórokozók megjelenésére optimális meteorológiai feltételek alakulnak ki, riasztást kap a rendszertől, ilyenkor megelőző jelleggel azonnal lehetősége van a beavatkozásra. Akár egy kevésbé agresszív szerrel meg tudja kezdeni a védekezést. Az adatgyűjtő rendszerek összekapcsolásával a nyers adatból információ nyerhető, amely fontos döntéseket segít megalapozni. A döntést a termelő hozza meg, a rendszerek adatalapú döntéstámogatásra szolgálnak – mondta a MATE docense. Ráadásul a modern technológia nagyban képes enyhíteni a munkaerőhiányból adódó problémákat is, az automatizálás, valamint a robotika révén. További fontos előny, hogy a digitalizáció által a nyomonkövethetőség is sokkal precízebbé válik, ami szintén egyre fontosabb elvárás az élelmiszeripar és a fogyasztók részéréről.

Összességében elmondható, hogy egy sor kemény elvárás áll a gazdákkal szemben, és azok fognak nyerni, akik ezeknek egyszerre tudnak megfelelni – fogalmazott Dr. Ambrus Andrea. A rendelkezésre álló, megoldást nyújtó technológiák egyelőre még nagyon drágák – bár ez az eredeti gazdálkodási színvonaltól is függ –, az elterjedésükben ugyanakkor a támogatási rendszer, az oktatás és a megfelelő finanszírozói oldal rengeteget segíthet - mondta.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás