Hirdetés
A dióburok-fúrólégy és pajzstetvek elleni védekezéshez kapott szükséghelyzeti engedélyt a Mospilan
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, mint engedélyező hatóság határozatban engedélyezte a Mospilan 20 SG rovarölő permetezőszer szükséghelyzeti felhasználását dió kultúrában légi kijuttatással dióburok-fúrólégy és pajzstetvek ellen. Fontos, hogy a szükséghelyzeti engedéllyel rendelkező növényvédő szer felhasználása saját felelősségre, a felhasználást engedélyező határozatban leírtak figyelembevétele és betartása mellett történhet.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, mint élelmiszerlánc-felügyeleti szerv, engedélyező hatóság a Sumi Agro Hungary Kft. (1016 Budapest, Zsolt u. 4.), mint ügyfél kérelmére indult hatósági eljárásban határozott arról, hogy szükséghelyzeti felhasználási engedélyt ad ki a dió védelmére. Az engedélyező hatóság a fenti ügyfél kérelmére a Mospilan 20 SG (200 g/kg acetamiprid) rovarölő szer 04.2/2883/1/2011. MgSZH számú engedélyében foglaltaktól eltérő szükséghelyzeti felhasználását Magyarország egész területén dió kultúrában dióburok-fúrólégy és pajzstetvek ellen légi alkalmazással 2021. április 15-től 2021. augusztus 12-ig engedélyezi.

Légi permetezés ültetvényekben
A Mospilan 20 SG rovarölő permetezőszer felhasználható légi úton termőkorú dióültetvényekben állati kártevők (pajzstetvek, levéltetvek, dióburok-fúrólégy) ellen előrejelzés alapján 0,4 kg/ha dózisban 50-80 l/ha permetlével használható. Dióban előírás szerinti felhasználásnál az élelmezés-egészségügyi várakozási idő 30 nap. Légi alkalmazáskor a mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szóló 44/2005. (V. 6.) FVM rendeletben foglaltaknak megfelelően kell eljárni. A légi permetezés csak elsodródást gátló szórófej használatával végezhető, olyan beállítással, amely biztosítja, hogy a kezelendő kultúrára kerülő permetlécseppek 50 százalékos térfogat szerinti átmérője legalább 200 µm - írta a FruitVeB.
Vízi élővilág, biztonsági sáv
A légi kijuttatás esetén a vízi szervezetek védelme érdekében a felszíni vizektől és a köztes növények védelme érdekében a kezelt területtől 100 m-es távolságban egy nem permetezett biztonsági sávot kell hagyni. A nem cél-ízeltlábúak/rovarok védelme érdekében a nem mezőgazdasági földterületektől 10 méteres távolságban tartson meg egy kezeletlen biztonsági övezetet.
A légi felszálláshoz a kijuttatási tervet előzetesen jóvá kell hagyatni a kormányhivatallal.
A határozat alapján a szükséghelyzeti felhasználás a fenti készítményre, mint referencia termékre hivatkozó, azonos összetételű, klón engedéllyel rendelkező termékekre is vonatkoztatható. A készítmény szükséghelyzeti felhasználásakor az engedélyokiratban megjelölt munkavédelmi óvórendszabályokat és környezetvédelmi előírásokat szigorúan be kell tartani.
Ezek alapozták meg a szükséghelyzeti engedély kiadását
Az engedélyező hatóság megvizsgálta a növényvédő szer szükséghelyzeti felhasználásának az indokoltságát. Az engedélyező hatóság eljárása során megállapította, hogy az állati kártevők ellen nagy koronamagasságú dióültetvényekben a tavaszi lemosó és nyári permetezések csak légi védekezésekkel valósíthatók meg eredményesen a felső koronafelület kedvezőbb permetlé borítottságával. Dióban dióburok-fúrólégy ellen légi alkalmazásra engedélyezett készítmény nem áll a felhasználók rendelkezésére. A készítmény légi felhasználásának engedélyezését indokolja, hogy a kezeléseket nagy összefüggő dióültetvényekben kell rövid permetezési fordulóval elvégezni, amire nem áll megfelelő számú géppark a felhasználók rendelkezésére.
A készítmény felhasználását engedélyező 6300/1073-2/2021 számú NÉBIH határozat ide kattintva letölthető.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés