Hazánk a közvetlen mezőgazdasági támogatások 1,4 százalékát fordítja majd a fiatal gazdák jövedelemtámogatására. A 40 év alatti fiatal gazdák hektáronkénti támogatása ezáltal az eddigi összeg két-két és félszeresére emelkedik, és a területi felső korlát is 300 hektárra módosul a korábbi 90-ről. Ezekkel a feltételekkel nagyjából 157 euró támogatásban részesülhet mintegy 8800 pályakezdő gazdálkodó, aki rendelkezik a megfelelő képzettséggel.

A Szon.hu írta meg, hogy a PRIMOM Alapítvány a Nyíregyházi Egyetem Műszaki és Agrártudományi Intézetével együttműködve Agropodium néven rendezett agrárgazdasági konferenciát.

A korábbinál több pénzt kapnak hektáronként a 40 év alatti gazdák az új KAP-ban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Dombóvár, illusztráció
A korábbinál több pénzt kapnak hektáronként a 40 év alatti gazdák az új KAP-ban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Dombóvár, illusztráció

Drónok, kutatás, oktatás

A szakmai fórumot Czomba Csaba, a PRIMOM Alapítvány kuratóriumi elnöke nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte az agrárdigitalizáció és a drónhasználat jelentőségét, melyek nélkül ma már nem beszélhetünk versenyképes mezőgazdaságról.

A Nyíregyházi Egyetem megbízott általános rektorhelyettese szerint elvitathatatlan az oktatási intézmény regionális vezető szerepe, ez köszönhető a Műszaki és Agrártudományi Intézet falain belül elvégzett kutató és oktató munkának is. Dr. János István kiemelte, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye agrármegye, így az egyetemen tanultakat a hallgatók a diploma megszerzése után helyben hasznosíthatják.

Az agrárgazdasági konferenciát hatodik alkalommal rendezte meg a PRIMOM, a szervezésben minden esztendőben részt vállal a megyei önkormányzat is. Baracsi Endre jó tanácskozást és tapasztalatgyűjtést kívánt a konferencia résztvevőinek, melyet online is nyomon lehetett követni.

Azt gondolom, az itt tanulók számára minden lehetőség adott ahhoz, hogy jó agrárszakemberekké váljanak – fogalmazott a megyei közgyűlés alelnöke.

Az új Közös Agrárpolitika és a fiatal gazdák támogatása

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vezető tanácsadója, Palakovics Szilvia online jelentkezett be, és beszélt a Közös Agrárpolitika jövő évtől esedékes főbb változásairól, a támogatások odaítélésének főbb irányvonalairól.

A szakember elmondta, hogy a 2023 és 2027 közötti időszak uniós támogatási rendszere két pillérre épül. Az első tartalmaz egy 3400 milliárd forintos közvetlen támogatási csomagot, a második pedig egy 2853 milliárd forintos vidékfejlesztési forrást, utóbbi 80 százalékát a magyar állam biztosítja majd.

Az új időszakban két jelentős változást figyelhetünk meg az eddigiekhez képest. Először is az eddig megszokott Zöldítés és Kölcsönös megfeleltetés és a hozzá tartozó előírások átalakulnak és közösen fogják alkotni a 2023-tól bevezetésre kerülő Kondicionalitást, mely a támogatásokért cserébe - mint eddig is a Kölcsönös Megfeleltetés - minden közvetlen kifizetésben és egyéb érintett támogatásban részesülő számára kötelezően betartandó. 

Másodszor pedig új elemként fog megjelenni az önkéntes alapon választható Agro-ökológiai Program, mely évente és önkéntesen a teljes üzemméretre igényelhető területalapú támogatási forma lesz, természetesen a meghatározott szabályok figyelembevételével.

A PRIMOM Alapítvány részletesebben is írt az előadásokon elhangzottakról:

Palakovics Szilvia vezető agrárpolitikai szakértője a Közös Agrárpolitika témakörében adott tájékoztatást. Előadásában ismertette az új meghatározásokat, a meglevő fogalmak bővítését, melyeket az agrárszakembereknek meg kell ismerniük. Ismertette a régi és az új KAP közötti hasonlóságokat és eltéréseket, illetve részletesen szólt a területalapú támogatások új rendszeréről. Részletesen ismertette a kötelező környezeti és klímavédelmi alapfeltételeket, gyakorlati példákkal segítve annak megértését. Szólt az AÖO más rendszerekbe való illeszkedéséről, valamint jó gyakorlatokat mutatott be, melyek válaszhatóként külön értékelés szerint kerülnek latba egy-egy gazdálkodó esetében. Szólt a termeléshez kötött támogatások rendszeréről, valamint felhívta a figyelmet a NAK-nál igénybe vehető szakmai tanácsadásról.

https://www.youtube.com/watch?v=5h2eSJdgowM

Varga Péter, a GAK NKFT agrár-EDIH szakértője az újonnan alakult AEDIH működéséről szólva elmondta, hogy milyen tervezett szolgáltatások segítik majd a szektorban működő vállalkozások digitális átállását. Tanácsadás, workshop, képzések, sőt, még a fejlesztések tesztelési lehetősége is részét képezi a szolgáltatásoknak. Szólt arról, hogy a digitalizáció már a KKV-k részére is elérhető, sőt erősen ajánlott, hiszen ezzel az átállással fokozódik a hatékonyság és termelékenység egyaránt.

Talajjavítás, bioenergia, GAPSME

Rem Krisztián a Frulity Kft ügyvezetője egy innovatív talajjavító anyagot mutatott be, melynek előnye, hogy teljesen organikus, különleges baktériumok segítségével a gazdálkodó maga is előállíthatja meglevő mezőgazdasági hulladékból. Ezzel nem csak műtrágya használatát lehet kiküszöbölni, hanem lényegesen fokozni lehet a termésmennyiséget. A termék biokontroll minősítéssel rendelkezik.

Kovács Enikő, a fenntarthatóság értékelésének eszközeként mutatta be az életciklus elemzést a bioenergia-ágazatban. Részletesen ismertette az életciklus-elemzés típusait, módszereit, valamint ezek felhasználhatóságát a gazdaságban a bioenergia-termeléssel kapcsolatos környezeti hatások feltárására, valamint a fosszilis energia környezeti szempontból történő összehasonlítására.

Mészáros Éva előadásában egyrészt bemutatta a GAPSME projektet, mely szlovák magyar együttműködésben valósul meg, célja a vállalkozások kettős átállásának támogatása, rezilienciájuk javítása. A nemzetközi kapcsolatokról szólva tájékoztatást adott az Enterprise Europe Network ingyenes szolgáltatásairól. Ezek közül kiemelte a partnerközvetítést és a nemzetközi projektekben való részvétel lehetőségét. A program tanácsadásai közül elsősorban a nemzetköziesedést, valamint a külpiaci információszolgáltatást emelte ki. Bemutatta az Európai Uniós forrásokhoz jutás főbb tudnivalóit, és aktuális pályázati és üzleti lehetőségeket is ismertetett.

Az előadások és a konferencia teljes videófelvétele itt elérhető:

VI. AGROPODIUM – Agrártudomány a mindennapokban, tudomány az agráriumban

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás