Hirdetés
A kukorica-gyomirtásról az időjárási szélsőségek közepette
A kukoricatermesztés jövedelmezősége nagyban függ a gyomirtás sikerétől, ezért a herbicidek használata mára már szerves részévé vált a termesztés-technológiának. A kukorica-gyomirtás az elmúlt évtizedben a posztemergens kezelések irányába tolódott el, melynek legfőbb oka az, hogy szélsőségessé vált a tavaszi időjárás, folyamatosan csökkent a csapadékos napok száma és az eloszlása kiszámíthatatlanná vált. A szélsőséges csapadékviszonyok miatt a gyomok kelése is elhúzódóvá vált, ami gyakran a posztemergens, késői posztemergens technológiák és a talajhatással rendelkező hatóanyagok használatát helyezte előtérbe.
A KITE Zrt. által forgalmazott Sulcontrol csomag a Sulcotrek, a Tegoplant és a Weed Control készítményeket tartalmazza, melyek kombinációban posztemergensen a kukorica 2 leveles állapotától egészen a 6 leveles állapotáig, a gyomok fenológiájához igazítva rugalmasan kijuttathatók.

A Sulcotrek két hatóanyagot tartalmaz, az egyik a plasztokinon bioszintézis-gátló herbicidek csoportjába (HPPD gátló) tartozó klórmezulon (szulkotrion), mely a plasztokinon bioszintézis gátlásával a fotoszintézis zavarát okozza, jellegzetes tünete a gyomnövények kifehéredése és azt követő gyors pusztulása. A klórmezulon a kukoricára nézve teljes mértékben szelektív. A másik hatóanyag a már jól ismert terbutilazin, mely szintén a fotoszintézist gátolja. A terbutilazin is szelektív a kukoricára, a gyomnövények a kezelést követően rövid idő után sárgulnak, majd elpusztulnak. A klórmezulon és a terbutilazin jól kiegészíti egymás hatását, ami a gyomnövények gyors pusztulását okozza. A terbutilazin talajon keresztüli hatását is meg kell említeni, melyhez 15-20 mm bemosócsapadék szükséges.
A tankkombináció hatékony a magról kelő egy- és kétszikű gyomnövények ellen, melyet az egyszikűek 1-3 leveles, a kétszikűek 2-4 leveles állapotában kell kijuttatni. A készítmény kiváló hatékonyságot biztosít a kakaslábfű (Echinochloa cruss-galli), muhar (Setaria sp.), vadköles (Panicum miliaceum subsp.ruderale), a kétszikű fajok közül a parlagfű (Ambrosia elatior subsp. elatior), csattanó maszlag (Datura stramonium), szerbtövis fajok (Xanthium sp.), fehér libatop (Chenopoium album), napraforgó árvakelés (Helianthus annuus), varjúmák (Hibiscus trionum) és a szőrös disznóparéj (Amaranthus retroflexus) ellen. Amennyiben a területen évelő gyomok is előfordulnak, pl. mezei acat (Cirsium arvense), célszerű a kombinációt kiegészíteni pl.: Magellan herbiciddel.


A hatóanyagok gyors felszívódásának elősegítése érdekében a gyűjtőcsomag Tegopant SPU permetezőszer-segédanyagot és Weed Control folyékony nitrogénműtrágyát is tartalmaz.
További részletekért forduljon bizalommal szaktanácsadó kollégáinkhoz, amihez kattinson ide!
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés