Házikertben is érdemes orsó korona formát kialakítani a gyümölcsfákon. Különösen a felkopaszodásra hajlamos csonthéjasokon. Ez a koronaforma ugyanis jóval több napfényt enged a törzs közelébe, a metszése pedig meglehetősen egyszerű.

Jól megfigyelhető az orsó korona forma a negyedik éves meggyfaültetvényben. Kisebb fát nevelhetünk így, amiről könnyebb leszedni a termést
Jól megfigyelhető az orsó korona forma a negyedik éves meggyfaültetvényben. Kisebb fát nevelhetünk így, amiről könnyebb leszedni a termést (Forrás: Kerti Kalendárium)

Az orsó fák szerkezete egyszerű

Erős központi tengelyt kell nevelni, rajta alul 3-5 körkörösen elhelyezkedő vázkarral, fölötte pedig mindössze egy- és kétéves termőgallyakat hagyunk meg.

Minden évben, rendszeresen kell metszeni a fákat, hogy megtartsuk a korona egyensúlyát. A rendszeres metszés azért is fontos, mert a termés­ingadozást is csökkenthetjük általa. A fa folyamatos növekedésben marad, és nem öregszik el.

Célszerű suháng szaporítóanyagból nevelni a fákat, mert ha a megvásárolt oltványon nincs a kialakításukhoz alkalmas elágazás, amúgy is vissza kell vágni az oltványt.

Mindkét esetben a kívánt törzsmagasság (80-100 cm) fölött hagyjunk meg 4-5 rügyet, és metsszük vissza a növényt. A következő évben erős hajtásnövekedést kapunk, és ki tudjuk választani az alsó vázkarokat. Ezek lehetőleg 20 cm-re fejlődjenek egymás fölött, és arányosan helyezkedjenek el a törzs körül. A csúcshajtáshoz közeli hajtásokat távolítsuk el.

Az alsó vázkarnak meghagyott vesszőket kitámasztjuk

A vázkarnak meghagyott hajtások szögállását érdemes súlyozással, lekötözéssel vagy kitámasztással a vízszinteshez közel tartani.

A legbiztonságosabb módszer a lekötözés: verjünk rövid karókat a fa tövéhez, és ahhoz kötözzük a hajtásokat, ügyelve, hogy ne csúszkáljon a kötözőanyag.

A fa tövéhez vert cövekhez kötözhetjük le a vázkarnak hagyott hajtásokat

Nagyon fontos, hogy a törzs mindvégig a legerősebb része legyen a koronának, ezért minden olyan elágazást, aminek a vastagsága a tövénél mérve meghaladja a törzsvastagság felét, kíméletlenül ki kell vágni. Ezek a túl erős ágak teljesen felborítják a növekedés egyensúlyát, és kisebb fák lesznek a koronán belül.

A fák magasságát célszerű 3 méter körülire beállítani, amihez több évre van szükség. Először hagyni kell, hogy túlnőjék a tervezett magasságot, mert akkor kell visszavágni a csúcsot, amikor közvetlenül alatta sok termőgally alakult ki, ezek visszafogják a növekedését. Közülök valamelyikre metsszük vissza a csúcshajtást.

Orsó koronát a jó benapozottság érdekében nyár végén és a nyugalmi időszakban is metszeni kell. Nyáron a korona fölső részén ritkítjuk meg a termőgallyakat.

A nem termő hajtásokat tőből távolítsuk el, a termők közül is ki kell vágni azokat, amelyek túlságosan árnyékolnak, meredeken fölfelé nőnek vagy nagyon erősek. Ha ezeket meghagyjuk, valószínűleg az alsó részek fölkopaszodása lesz a következmény, illetve a „kis fa a koronában”.

A párhuzamosan egymás fölött fejlődő ágak közül az egyiket le kell vágni

Az üzemi gyümölcsösökben nyert tapasztalatok alapján szinte minden gyümölcsfajból lehet orsó koronát nevelni, bár a fajok és azon belül a fajták növekedési tulajdonságai nagyon eltérőek. Amelyik növény fölfelé törő növekedésű, annál a lekötözést, kitámasztást a korona fölső zónájában is alkalmazni kell. A lecsüngő növekedésre hajlamos fáknál viszont a meghagyott hajtásokat vissza kell kurtítani, körülbelül a fölső egyharmadukat eltávolítva, hogy ne árnyékolják le az alattuk lévő részeket, és ne gyöngüljenek el.

A felkopaszodásra különösen hajlamos cseresznyénél az erős elágazásokat 30-40 cm-es csonkot hagyva vágjuk le úgy, hogy a végén hagyunk egy erőteljes szívóhajtást.

A vastag ágat egy-két év alatt tudjuk kivenni a koronából, mindig visszavágva arra alkalmas hajtásra. Ha a vastag ág környékén van megfelelő hajtásnövekedés, tőből távolíthatjuk el, nincs szükség erre a több évet igénybe vevő beavatkozásra.

(Forrás: Kerti Kalendárium/magyarmezogazdasag.hu)

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás