A Közép-Duna Menti Kiemelt Térség kiváló adottságainak és fejlesztési lehetőségeinek támogatásához kíván hozzájárulni a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. közös projektje. Ennek keretében a legkorszerűbb agrárdigitalizációs eszközök és smart farming, vagy okos gazdálkodás technológiák használatát ingyenesen biztosítják a térség gazdálkodói számára.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. 2022. április 1. óta közösen dolgozik azért, hogy a térség 99 településén elősegítsék a precíziós mezőgazdasági technológiák bevezetését és elterjesztését - írták. Cél, hogy ehhez kapcsolódó képzéseket és szaktanácsadást valósítsanak meg a térségben gazdálkodók számára „A Közép-Duna Menti Kiemelt Térség agrárszektor fejlesztése” című projekt keretében.

„A Közép-Duna Menti Kiemelt Térség agrárszektor fejlesztése” című projekt az "A Közép-Duna Menti Kiemelt Térség kiváló adottságainak és fejlesztési lehetőségeinek támogatásához" kíván hozzájárulni - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva
„A Közép-Duna Menti Kiemelt Térség agrárszektor fejlesztése” című projekt az "A Közép-Duna Menti Kiemelt Térség kiváló adottságainak és fejlesztési lehetőségeinek támogatásához" kíván hozzájárulni - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

Ezeket fejlesztették a projektben

Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora a Fejér megyei Cecén lezajlott gazdanapon elmondta, hogy az elmúlt 100 évben nem volt olyan időszak, amikor ennyi összetett kihívással és problémával kellett ilyen rövid idő alatt megküzdeni a mezőgazdaságnak, mint napjainkban. Most tehát különösen nagy segítséget jelent, hogy a projektben 

  • 8 mezőgazdasági permetező és felmérő drónt, 
  • különféle szenzorokat, valamint 
  • az adatok kiértékeléséhez szükséges legkorszerűbb elemző szoftvereket szereztek be, 
  • amelyeket a térség gazdálkodói ingyenesen vehetnek igénybe a hatékonyabb termelés érdekében.
  • Adatok és kapcsolódási pontok segítik a gazdákat

A MATE szakemberei Vajtán és Cecén már végeztek terepi és drónos mintafelméréseket, melyek többek között 

  • a talajnedvességről,
  • a tápanyagellátottságról és 
  • a növények stresszállapotáról adnak előzetes információkat. 

Továbbá elvégeztek egy összetett térgazdasági vizsgálatot is, melynek fókuszában a térség és kiemelten az itt működő agrárvállalkozások helyzete áll. Amennyiben a projektnek hatására a térségi életszínvonal, illetve a települések és az agrártermelés versenyképessége növekedésnek indul, úgy a hazai vidék fejlesztésének jó gyakorlatává válhat ez a térségi agrárfejlesztési program.

A helyszínre és a környezetre gyakorolt hatások

Süli János országgyűlési képviselő szerint a projekt azért is kiemelt fontosságú, mert a paksi erőművi fejlesztések kapcsán várhatóan több mint 10 ezer ember érkezik majd a térségbe, akiknek élelmezését a tervek szerint a környékbeli gazdálkodók segítségével oldanák meg. Ehhez – és az ideihez hasonló súlyos aszály hatékony kezeléséhez – egyaránt megkerülhetetlen a modern eszközök használata.

Varga Gábor országgyűlési képviselő szerint szintén kulcsfontosságú lökést jelentene, ha a térségi gazdálkodók az évszázados agrártapasztalatokat valóban egybe tudnák fésülni a precíziós és smart-farming technológiákkal, és tevékenységüket megfelelő vízgazdálkodás is kiegészítené.

Pálffy Károly, Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke elmondta, hogy Fejér megye 2021-2027-es időszakra vonatkozó Szent István Fejlesztési Programjában szintén kiemelt hangsúlyt kapott az agrárszektor fejlesztése. Ennek keretében – a mindennapi kenyér tényleges biztosítása érdekében – a közösségek élelmiszerönellátó képességét is fejlesztenék. A kitűzött célok eléréséhez azonban elengedhetetlen, hogy a legújabb agrárdigitalizációs technológiák ténylegesen szerepet kapjanak az ágazat mindennapjaiban.

Bemutató programok

A témával kapcsolatban korábban Dr. Mikulás Brigitta, a Közép-Duna Menti Fejlesztési Tanács elnöke mondta el, hogy a Közép-Duna Menti Térség digitális felzárkóztatást segítő programjában a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. is aktívan részt vett. Az infrastrukturális és eszköz fejlesztések mellett nagyon fontos, hogy a lakosság és a helyi stakeholderek kellő ismeretekkel rendelkezzenek a digitális lehetőségek és azok előnyei terén. Ennek kapcsán több szemléletformáló, a digitalizációs lehetőségeket bemutató és népszerűsítő kampány szervezése szükséges. Ebbe a folyamatba kapcsolódnak a Digitális Jólét Program által létrehozott digitális térségfejlesztési hálózat szakemberei is, akikkel közösen lehetséges a fenti célkitűzés elérése. A Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. hasonló programokban, együttműködésekben a jövőben is részt kíván venni - fogalmazott.

Közel 70 magyar település

Balla Attila, a Digitális Jólét Nonprofit Kft. technológiai és vállalkozásfejlesztési ügyvezető-helyettese a Digitális Falu Program eddig elért eredményeiről elmondta, hogy közel 70 magyarországi településen zajlanak fejlesztések és a bevont települések száma folyamatosan nő. A Digitális Falu Program hazánk „okos falu” kezdeményezéseként biztosítja a KAP Stratégia célrendszerében szerepelő feladatok és indikátorok sikeres végrehajtását. További előny a projektben résztvevő települések számára, hogy egy éven keresztül ingyenes regisztrációval rendelkeznek az Okos Város Piactér platformon, ahol egymásra találhatnak a digitális település termékek szállítói, fejlesztői, illetve ezek potenciális megrendelői - írta a DJP.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás