Hirdetés
Amerikai informatikusból lett a precíziós gazdálkodás hazai gyakorlója
A mezőgazdaság precizitást igénylő szakma, állítja Szabadhegyi Kristóf, a 4600 hektáron gazdálkodó Keve Zrt. vezérigazgatója. A cég a Váli völgyben fekvő saját és bérelt földeken több mint 10 gazdasági egységet integrálva működik, szántóföldi növényeket termesztenek. Tulajdonosa egy az USA-ban született magyar testvérpár, akik 2005-ben vásárolták meg a részvénytársaságot. A gyakorlatban használt módszereikről a BASF fenntartható mezőgazdaságról szervezett konferenciáján osztotta meg tapasztalatait.
Szabadhegyi Kristóf komputermérnökként szerzett diplomát, közel áll hozzá a digitális mezőgazdaság, amit az is bizonyít, hogy cége adott helyet az európai precíziós gazdálkodási konferencia gyakorlati programjainak - írta a Magyar Mezőgazdaság. Szerinte a digitális gazdaság önmagában egy olyan kultúrát teremt meg a cégnél, amiből a vezetők és a kollégák is sokat tanulnak. A Keve Zrt.-nél a BASF xarvio™ Field Manager döntéstámogató rendszerét használják , amivel biomassza-térképek, korábbi hozamadatok és műholdfelvételek alapján zónaspecifikus térképeket állítanak elő a termőterületekről. Ezeket a térképeket a munkagépekre lehet küldeni, és azok alapján lehet optimalizálni a vetést, a műtrágyázást és a növényvédelmet. A rendszer minden adatot dokumentál, és újabb hozamtérképeket készít, amivel tovább finomítja a saját működését. A több mint 4600 hektár 350 táblán helyezkedik el, a legnagyobb távolság köztük 35 kilométer, így nagy különbségek adódnak az adottságaik között.

Differenciált kijuttatás
Az erőforrás-gazdálkodás részének tekintik, hogy differenciáltan adagolják a műtrágyát is, talajminta és műholdfelvételek alapján, az adott kultúrára hangolva. Ha pedig már műtrágyáznak, fontos, hogy a növények hasznosítsák is a tápanyagot, ezért nitrogén-inhibitort használnak. A kiadagolt karbamid feltáródásának már az első lépését gátolja, ezáltal jóval lassabban válik a növények számára felvehető nitráttá a nitrogén. Ez egyrészt csökkenti a légkör és a talajvíz szennyezését, másrészt a növények is hosszabb távon, folyamatosan jutnak nitrogénhez. Munkaszervezési szempontból is figyelmet érdemel a nitrogén inhibitor használata, tette hozzá Szabadhegyi Kristóf, mert egyszerre nagyobb adagban lehet kiadni a tápanyagot, nem kell többször visszatérni a területre. Ma már egy menetben lehetőleg több munkaműveletet kívánnak végezni a szántóföldeken, ami erősebb traktorokat igényel, viszont ritkábban kell végigmenni a táblákon. A Keve Zrt.-nél a traktor elejére és hátuljára szerelt műtrágyaszórókkal külön adagolják a foszfort és a káliumot, méghozzá helyspecifikusan.

A precíziós fejlesztések során az első lépés a robotkormányzás volt, aztán a helyspecifikus tápanyag-utánpótlás következett. A kapásnövényeket differenciált tőszámmal vetik a talaj termőképességéhez igazodva, ehhez sok talajmintára és műholdas térképekre van szükség. Megoldható lenne még a precíziósan célzott permetezés is, amihez további gépekre van szükség.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés