Hirdetés
Amire – szeptember lévén – ügyelni kell
Az időjárás késő nyári arcát mutatta szeptember első hetében. Rövidültek a nappalok, a maximum hőmérséklet általában 23-25 °C körül alakult. Éjszakánként időnként 10 °C közelébe is csökkent a hőmérséklet. Csak szórványosan esett kevés eső, az is inkább a nyugati és északkeleti országrészben. A levegő relatív páratartalma magas, reggelenként erős volt a harmatképződés.
Majd minden gyümölcs és zöldségféle szedhető, ezért a még támadó betegségek és kártevők elleni védekezést csak az alkalmazott növényvédő szerek élelmezés-egészségügyi várakozási idejének szigorú betartása mellett lehet végrehajtani.

Védelem a fertőzések ellen
Az almafajták színeződését most elősegíti a magas páratartalom és a harmatképződés, de egyúttal kedvez a varasodás és a lisztharmat terjedésének is, bár az alacsonyabb hőmérséklet ezt a fertőzési folyamatot lelassítja.
A moníliás gyümölcsfertőzés az almatermésűeken, de más gyümölcsféléken (szilva, birs, őszibarack) is károsítja a termést, ezért amennyiben a szüret ideje engedi, védekezzen minden termelő. Olyan készítményt válasszanak, amely egyúttal a tárolási betegségek terjedését is gátolja.
Nagyobb az alma
A bőségesebb csapadék hatására az idén nagyobbra nőtt az alma termése. Néhány fajtán már most jelentkezik a kalciumhiány. Még a szüret kezdetéig adagolható levéltrágyaként a foltosodás csökkentése érdekében. Az almamoly és a levélaknázó molyok már nem repülnek a feromoncsapdákba, de a korábban kikelt hernyók még károsítanak, ezért folytatódik a gyümölcshullás is.
Csonthéjas gyümölcsféléink közül a védekezést nélkülöző meggy- és cseresznyeültetvényekben helyenként 100%-os levélhullás figyelhető meg a sztigminás és blumeriellás levélfoltosodás fertőzés következtében. Emiatt erőteljesen lecsökken a jövő évi termést biztosító rügyképződés.
A még kevésbé fertőzött fákon kontakt készítményekkel védekezzünk a lombhullás mérséklése érdekében. A keleti gyümölcsmoly rajzása minimálisra csökkent, most elsősorban a birs termését veszélyezteti.
Csökkenthető a jövő évi fertőzés
A diófajták némelyike már érésközeli állapotban van. A nyugati dióburokfúró légy továbbra is aktívan repül, a kikelt lárvák pedig károsítanak a termésburok alatt. A fertőzés jelenleg a termés 25-50%-át érinti. A baktériumos fertőzéssel együtt ez okozza, hogy a fák alatt sok a megfeketedett termés. Ezek gyors eltávolítása megakadályozza a kártevő talajba vonulását, és csökkenti a jövő évi fertőzést.
A szőlőültetvényekben a csapdák már csak az amerikai szőlőkabóca néhány példányát fogják, viszont nőtt az aranyszínű sárgaság fitoplazma-fertőzésre utaló beteg tőkék száma, ezek mielőbbi eltávolítása mérsékli a betegség terjedését. A szőlőperonoszpóra terjedése lelassult, és a fiatal hajtásokat érinti, a lisztharmatfertőzés a hőmérséklet csökkenése miatt stagnál. Amíg száraz marad az időjárás, hasonlóan alakul a szürkerothadásos fertőzés is.
Részletes növényvédelmi előrejelzés olvasható a www.magyarnovenyorvos.hu oldalon.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés