Hirdetés
Aszály, tüzek és áradások: egyre komolyabb veszélyben az ausztráliai élővilág
Romlik a környezet állapota Ausztráliában és egyre nagyobbak a kihívások az éghajlatváltozás, a szennyezés és a bányászat miatt. Ez derült ki egy 2021-ben készült, de csak az idén nyáron nyilvánosságra hozott jelentésből. Az 5 évente közzétett, 37 független kutató bevonásával a környezet állapotáról készített tanulmány szerint egyre nagyobb fenyegetést jelent az élőhely elvesztése és az invazív fajok jelenléte. A dokumentumban leírták, hogy a biológiai sokféleség megőrzését célzó befektetések nem elégségesek.
Ausztráliában több emlősfaj tűnt el, mint bármely más kontinensen - írta a Magyar Távirati Iroda az ottani élővilág helyzetéről. A veszélyeztetett fajok száma 8 százalékkal nőtt 2016 óta, és a tendencia várhatólag a következő években is folytatódik. A szélsőséges éghajlati események fokozódó gyakorisága és súlyossága kihat az emberi jóllétre. A klímaváltozással együtt járó növekvő hőmérséklet és változó csapadékmintázat pedig megterheli a szárazföldi vízrendszereket - közölték.

Aszályok, tüzek és áradások
Ausztráliában 2017 és 2019 között korábban soha nem látott aszály pusztított, amelyet kiterjedt bozóttüzek követtek 2019-2020-ban. A lángok 8 millió hektár őshonos növényzetet perzseltek fel. Emellett 2021-ben és 2022-ben rekordokat döntő áradások voltak az ország keleti felén.
A jelentés az ausztrál kormány erőteljesebb szerepvállalását szorgalmazza az élővilág megőrzése és a környezetvédelem terén, együttműködést javasol a különböző szektorok között és az őslakos közösségekkel.
A tanulmány már tavaly elkészült, de Scott Morrison előző miniszterelnök kormánya, amelyet sokszor bíráltak tétlenségéért a környezetvédelem terén, a májusi választások előtt nem akarta nyilvánosságra hozni - írták. Anthony Albanese, az ország új miniszterelnöke ígéretet tett arra, hogy többet fog tenni a klímavédelem érdekében. Tanya Plibersek környezetvédelmi és vízügyi miniszter megdöbbentőnek nevezte a dokumentumot, és bejelentette, hogy 2030-ig Ausztrália szárazföldi és tengeri területeinek 30 százalékát védelem alá akarják vonni. Ez újabb nemzeti parkok és tengervédelmi területek létrehozását jelenti - számoltak be róla az MTI munkatársai.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés