Szinte valamennyi permetezőgépgyártó vállalat képes már PWM és spot permetezési technológiát szállítani. A Franciaország fővárosában, Párizsban rendezett SIMA 2022 szakvásáron a spot permetezési technológia minden permetezőgépgyártó standján látható volt. A kamerákat és az érzékelőket, valamint a pulzáló fúvókákat (Pulse Width Modulation - PWM) a lehető legpontosabb, helyspecifikus kijuttatáshoz alkalmazhatják a gazdák.

A 2022-es párizsi nemzetközi mezőgazdasági kiállításon és vásáron (SIMA) a helyspecifikus és növényenkénti permetezés komoly hangsúlyt kapott. A korábbi szakvásárokon elsősorban a szántóföldi permetezőgépekre szakosodott gyártók mutatták be az ehhez szükséges technológiákat, a kamerákat és érzékelőket a növényfelismeréshez, valamint a pulzáló fúvókákat (Pulse Width Modulation - PWM) a pontos kijuttatáshoz. A mostani kiállításon ezek a technológiák már minden szántóföldi permetezőgépgyártó standján láthatóak voltak - írta a Future Farming oldalára hivatkozva az Agrárszektor.

A párizsi mezőgazdasági szakkiállítás, a SIMA standjain egyre több, a helyspecifikus permetezés technológiáját alkalmazó megoldást lehetett látni - Fotó: René Koerhuis, FutureFarming
A párizsi mezőgazdasági szakkiállítás, a SIMA standjain egyre több, a helyspecifikus permetezés technológiáját alkalmazó megoldást lehetett látni - Fotó: René Koerhuis, FutureFarming

A PWM-et a fúvókák ki- és bekapcsolási idejének változtatására használják egy ciklusidőn belül. Ezen a cikluson belül a fúvóka működési ideje szabadon változtatható. További fontos tényező az egy ciklushoz szükséges idő. A piacon lévő első PWM-rendszerek 100 ms fix ciklusidőt használtak, így másodpercenként 10 ciklust, azaz 10 Hz-es frekvenciát tudtak lefuttatni. A ma kapható PWM-rendszerek a gyakorlatban 10-50 Hz közötti frekvenciát használnak, míg a 20 Hz a ma leggyakrabban használt frekvencia. Az 50 Hz-nél magasabb frekvenciák is készíthetők, de a gyakorlatban nem jelentenek előnyt, mivel (sokkal) több energiát igényelnek, és nem befolyásolják tovább a szórás minőségét - írták.

https://www.youtube.com/watch?v=LO06c_2tC5g

A helyspecifikus permetezési technológia megoldást nyújt a vegyszerhasználat csökkentésére

Az Európai Unió egyre erősebben lép fel a növényvédő szerek használatának csökkentése érdekében, a mezőgazdasági gépgyártók pedig meg akarnak felelni ezeknek az előírásoknak. Jelzés értékű volt az a hír, hogy a John Deere jövő tavasztól Európában és az általa Hollandiában gyártott permetezőgépeken is forgalmazni fogja a nemrégiben bemutatott See & Spray spot permetezési technológiát. Ezt a Blue River Technology, a John Deere leányvállalata tervezte. A technológia lényege, hogy a permetező gémjére szerelt kamerák és processzorok számítógépes látást és gépi tanulást használnak a gyomnövények felismerésére és megkülönböztetésére a kultúrnövényekről. A gém szélességében egy méterenként egy kamera van felszerelve. Ez azt jelenti, hogy egy 36 méter széles gémen ugyanennyi kamera pásztázza a szántóföldet, egyszerre több mint 195 négyzetmétert vizsgálva át. A célzott permetezés pontosságát a BoomTrac Ultimate, a John Deere új gémmagasság-szabályozó rendszere fogja növelni.

Az automatizált gyomfelismerésben is jön a szintlépés

Az amerikai Trimble gyártó nemrégiben felvásárolta a francia Bilberry céget, amely az egyik első gyártók egyike volt a gyom- és növényfelismerő kamerarendszerrel. A Trimble mostantól a WeedSeeker technológiát a szántóföldeken történő gyomfelismeréshez (amelyet gyakran "zöld a barnán" vizsgálatnak neveznek), mind a Bilberry technológiáját pedig a növények közötti gyomfelismeréshez (amely a "zöld a zöldön" nevet viseli) fogja használni. 

https://www.youtube.com/watch?v=bhL_pNBky4E

A gyártó szerint az új intelligens érzékelők időt takarítanak meg a terepen, mivel nem szükséges a rendszer újraindítása. A bekapcsoláskor elvégzett gyors kalibrálás után a technológia menet közben, automatikusan alkalmazkodik a változó hőmérséklethez, a környezeti fényhez és az olyan változó háttérhez, mint például a talaj vagy a bozót, minden körülmények között biztosítva az érzékelő pontosságát. Az intelligens érzékelők ismerik a sebességet és a permetezőgép gémjén elfoglalt helyzetüket is. A Trimble szerint ez azt jelenti, hogy nem permetezik le a szántóföld azon részeit, amelyeket már lefedtek, és automatikusan beállítják a permetezés időzítését, amikor fordulót tesznek, hogy biztosítsák a terület minél teljesebb lefedését. A gyártó szerint ez az új szenzormegoldás és rendszer akár 90%-os megtakarítást biztosíthat a termelőknek a ráfordítási költségekben, amikor a herbicideknek ellenálló gyomokat célozzák meg és kezelik.

https://www.youtube.com/watch?v=68EQKSn3r0A

Vannak, akik hiperspektrális kamerákat használnak

Egy másik francia vállalkozás, a Carbon Bee nevű startup hiperspektrális kamerákat használ erre a célra. Ezeket a kamerákat korábban a Kuhn-nál I-Spray néven és az Exel csoportnál lehetett látni. Mostanra azonban ez a technológia is fejlődött, így az új kamerák már lényegesen kisebb méretűek. Az Exel csoport a permetezőgép márkájától függően a Bilberry, a WEED-IT és hamarosan megjelenő, saját fejlesztésű 3S Spot Spray Sensor nevű megoldást is forgalmazni fogja. Ez a tervek szerint később a műtrágyák, a gomba- és rovarölő szerek növényenkénti kijuttatására is képes lesz. A Raven PWM-technológiával ellátott permetező gémje a Horsch standján volt látható. A gyártó jelezte, hogy több kameragyártóval is terepi teszteket végeznek a "zöld a barnán" és a "zöld a zöldön" alkalmazásokra - írták.

https://www.youtube.com/watch?v=j_p-5IZpMqQ

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás