Lebomló műanyagot lehet készíteni halott legyek tetemeiből a kutatók szerint. Karen Wooley, a Texas A&M Egyetem munkatársa a kollégáival már 20 éve dolgozik olyan műanyagok kifejlesztésén, amelyek nem terhelik a környezetet. Lebomló műanyag készíthető cukornádból és fákból is, viszont ezeket a nyersanyagokat élelmezésre, üzemanyagként és építőanyagként használják, ezért a tudósok inkább olyasmit kerestek, aminek nincs más felhasználási területe. Így kerültek fókuszba a fekete katonalegyek, amelyeknek a külső vázukat alkotó kitinjükből hoznának létre műanyagot.

A The Guardian cikkére hivatkozva a 24.hu írt a témáról. Karen Wooley a részletekről elmondta, a terv az, hogy a használt lebomló műanyagot a tenyésztett legyek elfogyasszák. Így egy teljes körforgás alakulna ki, amely nem csak megtermeli, hanem újra is hasznosítja a műanyagot.

A kutatók terve szerint a rovarok nem csak a műanyagok alapanyagai lennének, hanem az eldobott műanyagokat is elfogyasztanák - képünk illusztráció
A kutatók terve szerint a rovarok nem csak a műanyagok alapanyagai lennének, hanem az eldobott műanyagokat is elfogyasztanák - képünk illusztráció

Szemétből értéket érnének el a legyekkel

A részleteket a Greendex oldalán olvastuk tovább. Eszerint a legyek lárvái sok fehérjét és egyéb tápláló vegyületet tartalmaznak, így ezeket a rovarokat egyre gyakrabban tenyésztik például állati takarmányozásra. A kifejlett egyedek élettartama azonban a tenyészidő letelte után nagy rövid, ezért ezután egyszerűen kidobják őket.

Szó szerint szemétből készítünk valami hasznosat – mondja Cassidy Tibbetts, a Texas A&M Egyetem Wooley laborjában dolgozó végzős hallgató. Amikor Tibbetts megvizsgálta az elhullott legyeket, megállapította, hogy a kitin az egyik fő összetevőjük. Ez a nem mérgező, biológiailag lebomló, cukoralapú polimer erősíti a rovarok és rákfélék héját vagy külső vázát. 

Ezért is jó a megoldás

A végzős hallgató szerint a légyből származó kitinpor valószínűleg ráadásul tisztább is, mivel hiányzik belőle a hagyományos anyag sárgás színe és csomós állaga. Azt is megjegyzte, hogy a kitin legyekből való kinyerése megoldás lehet a bizonyos tengeri eredetű allergiák miatti aggodalmakra. Egyes kutatók szintén kitint vagy fehérjéket izolálnak a légylárvákból, de Wooley azt állítja, hogy tudomása szerint az ő csapata az első, aki hulladéknak minősülő, kifejlett legyekből származó kitint használ, amelyeket – a lárvákkal ellentétben – nem fordítanak takarmányozásra.

Hongming Guo, egy másik végzős hallgató Wooley laboratóriumából a tisztított légy-kitint egy hasonló, kitozán néven ismert polimerré alakítja, amit a kitin acetilcsoportjainak eltávolításával tesz meg. Ez feltárja a kémiailag reaktív aminocsoportokat, amelyek funkcionalizálhatók, majd térhálósíthatók. Ezek a lépések a kitozánt hasznos bioműanyagokká alakítják át, például szuperabszorbens hidrogélekké, amelyek vizet abszorbeáló 3D polimer hálózatok.

„Itt, Texasban állandóan árvíz vagy aszályos helyzet van” – magyarázza. És mivel a hidrogél biológiailag lebomlik, fokozatosan szabadítja fel a molekuláris komponenseit, tápanyagként szolgálva a növények számára.

Duplán hasznot hoz a rovarok használata

A csapat elindít egy projektet a kitin monomer glükózaminjaira történő lebontására is. Ezeket a kis cukormolekulákat ezután bioműanyagok, például polikarbonátok vagy poliuretánok előállítására használják fel, amelyeket hagyományosan petrolkémiai anyagokból állítanak elő. A fekete katonalegyek sok más hasznos vegyületet is tartalmaznak, amelyeket a csoport kiindulási anyagként kíván felhasználni, beleértve a fehérjéket, DNS-t, zsírsavakat, lipideket és vitaminokat.

Wooley elképzelése a folyamatról a fenntartható, körkörös gazdaság koncepciójához igazodna:

"Végső soron azt szeretnénk, ha a rovarok táplálékforrásként használnák a hulladék műanyagot, majd ezután újra befogva őket ismét műanyagokat lehetne készíteni belőlük. Tehát a rovarok nem csak a műanyagok alapanyagai lennének, hanem az eldobott műanyagokat is elfogyasztanák.”

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás