Hirdetés
Az elvadult kecskéket is hozzáadták az őshonos állatokra veszélyes invazív fajok listájához Ausztráliában
Az elvadult kecskéket is hozzáadta az ausztrál kormány az őshonos állat és növényvilágra veszélyt jelentő invazív fajok listájához – jelentette be Tanya Plibersek közlekedési és vízügyi miniszter. A vadonban elszaporodó házikecskék Ausztrália minden államában megtalálhatók. Rendszerint az őshonos állatok rovására szereznek élelmet és életteret, betegségeket terjesztenek, valamint károsítják a helyi ökoszisztémát, ezzel komoly vagyonveszteséget okozva a helyi gazdálkodóknak.
Több invazív fajra vár még állománycsökkentés. A tervek szerint Anthony Albanese szövetségi kormánya az elvadult kecskék mellett tömegesen fogja csökkenteni még az elvadult macskák és lovak, valamint a sárga kergehangyák (Anoplolepis gracilipes) számát is.

„Meg kell küzdenünk ezekkel a fenyegetésekkel, hogy biztosítani tudjuk az őshonos fajoknak a túlélés esélyét” – jelentette ki Tanya Plibersek.
Ausztrálián kívül sok helyen jelen vannak visszavadult kecskék, ilyen Új-Zéland, az Egyesült Királyság és Galapagos is. Ahol nincsenek nagy termetű ragadozók, és elegendő víz is rendelkezésre áll, ott a vadkecskék invazív fajként kárt okoznak a helyi élővilágnak. Konkurenciát jelentenek a helyi növényevőknek, és növényfajokat is eltüntethetnek a területről.
Az invazív fajok nagyon sok kárt okoznak
A kormány felmérése szerint csak Dél-Új-Walesben csaknem 6 millió elvadult kecske él, köztük számos a Kék-hegység Nemzeti Parkban, ahol a sérülékeny sziklafalakban tesznek kárt.
Ezen felül a Nagy-korallzátony világörökségi területén fekvő, nagyjából 25 szigeten is megtalálhatóak a kecskék, ahol megzavarják a madarak fészkelőhelyeit és súlyos talajpusztulást okoznak a tengerparton.
„A kecskéknek semmi keresnivalójuk az olyan sérülékeny helyeken, mint a Kék-Hegység vagy a Nagy-korallzátony. Az élelemért, a menedékért és a vízért az őshonos fajokkal szállnak szembe, miközben átgázolnak a veszélyeztetett élőhelyeiken, elpusztítva azokat” – mondta Plibersek.
Az ausztrál kormány védelmi intézkedései közt szerepel az újfajta csalétkek, drónok és hőkamerák használata is, amelyek révén 128 veszélyeztetett fajt, köztük a kengurukat és 11 különféle akácfajt kívánnak megóvni - közölték.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés