Hirdetés
Az embertől sem tart – de ne etessük a kertünkben cserkésző nutriát!
Az utóbbi egy-két évben látványosan elszaporodott térségünkben a nutria. Bármennyire is kedves kinézetű állatról van szó, lehetőleg ne etessük őket, mivel jelenlétükkel az őshonos fajokat veszélyeztetik.
Térségünkben főként a Szigetközben és a Hanságban találkozhatunk nutriákkal. Feltehetően az enyhe telek miatt az utóbbi években jelentősen megnövekedett az állomány, és ez természetvédelmi és gazdasági szempontból is káros.

„lehetőségekhez” is (Fotó: Pixabay)
Idegenhonos inváziós faj
A nutria egyre inkább terjeszkedő, idegenhonos inváziós faj, a Fertő–Hanság Nemzeti Park területén is mind nagyobb számban jelennek meg az egyedei – írta meg a kisalfold.hu nyomán a hellovidek.hu.
Az utóbbi egy-két évben nemcsak a nyugodtabb, természetközeli élőhelyeken találja meg az életfeltételeit a nutria, hanem alkalmazkodik az ember közelségéhez és a települések nyújtotta „lehetőségekhez” is – mondta Madarász Enikő, a Fertő–Hanság Nemzeti Park természetmegőrzési szakreferense. Hozzátette: fontos tudni, hogy a nutria jelenléte hazánkban nemkívánatos, hiszen táplálkozása közben nagy területen elpusztítja a vízi növényzetet, ezzel hátrányosan befolyásolja őshonos növény- és állatfajaink életfeltételeit.
Komoly károkat képes okozni
Jelenléte gazdasági szempontból sem kedvező, mivel előszeretettel dézsmálja meg a szántóföldi ültetvényeket, emellett az öntözőrendszerekben és gátakban is komoly károkat képes okozni. Ezért is hívjuk fel a figyelmet, hogy lehetőleg ne etessük a nutriát, mivel az elszaporodása károsan hat a hazai ökoszisztémára – magyarázta a szakember.
A nutria eredetileg Dél-Amerikában élő faj, húsa és bundája miatt hozták be az országba. A tenyésztőktől kiszabadult vagy kiengedett egyedek telepedtek meg később a szabad természetben.
Nem távolodik el 100 méternél távolabb a vizektől
A nutria elsősorban állandó vizeink mellett, különösen a nádasok és a mocsarak közelében fordul elő. Megtalálható továbbá folyók, patakok, tavak és sós mocsarak környékén is a part menti területeken, azonban nem távolodik el 100 méternél távolabb a vizektől, amelyekben él.
Térségünkben főként a Szigetközben és a Hanságban találkozhatunk nutriákkal. Feltehetően az enyhe telek miatt az utóbbi években jelentősen megnövekedett az állomány, és ez természetvédelmi és gazdasági szempontból is káros.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés