Az Európai Bizottság 2022. március 23-án benyújtotta az élelmezésbiztonság garantálásáról és az élelmiszerrendszerek rezilienciájának megerősítéséről szóló közleményét, amelyben számos olyan intézkedés szerepel, amelyek az EU-ban és világszerte egyaránt az ukrajnai háború által az élelmezésbiztonságra gyakorolt hatás kezelésére irányulnak. A miniszterek jóváhagyták továbbá a Bizottság által az uniós élelmezésbiztonság további garantálása érdekében bevezetett intézkedéscsomagot, különösen a KAP keretében hozott piaci intézkedéseket.

A miniszterek összességében üdvözölték a közleményt és a mezőgazdasági termelők támogatása érdekében bevezetett intézkedéseket, amelyekről a Tanács márciusi ülésén folytattak megbeszélést. Egyetértettek abban, hogy a közös agrárpolitikának (KAP) köszönhetően nincs veszélyben az EU élelmiszer-ellátása - írta az Európai Tanács hivatalos honlapja. Számos tagállam képviselője hangsúlyozta, mennyire fontos, hogy az EU élelmiszersegélyt és egyéb támogatást nyújtson Ukrajnának, valamint hogy az orosz és az ukrán export visszaesése által érintett régiók támogatása érdekében az európai piacon és a világkereskedelemben egyaránt fennmaradjon a mezőgazdasági termékek szabad mozgása.

Az EU Mezőgazdasági és Halászati Tanács áprilisi ülésének főbb eredményei között az ukrán helyzet enyhítése is szerepet kapott - képünk illusztráció
Az EU Mezőgazdasági és Halászati Tanács áprilisi ülésének főbb eredményei között az ukrán helyzet enyhítése is szerepet kapott - képünk illusztráció

Pihentetett területek, állami támogatások, válságkeret

A miniszterek jóváhagyták továbbá a Bizottság által az uniós élelmezésbiztonság további garantálása érdekében bevezetett intézkedéscsomagot, különösen a KAP keretében hozott piaci intézkedéseket, a KAP keretében rendelkezésre álló azon képességet, hogy a termelés növelése érdekében igénybe lehessen venni a pihentetett területeket, valamint az állami támogatásokra vonatkozó ideiglenes válságkeretet. A megbeszélés során a horvát delegáció – más delegációk támogatásával – kifejezésre juttatta, hogy a mezőgazdasági üzemek támogatása és az élelmezésbiztonság biztosítása érdekében további átmeneti intézkedésekre van szükség.

Több miniszter hangsúlyozta továbbá, hogy az inputanyagoktól való függőség csökkentése és az innováció fejlesztése révén meg kell erősíteni az ágazat rezilienciáját, valamint jelezték, hogy ehhez hosszú távú stratégia kialakítására van szükség.

Az ukrajnai invánzió nyomán kialakult piaci helyzet

A miniszterek felkérték Mikola Szolszkit, az új ukrán agrárpolitikai és élelmiszerügyi minisztert, hogy szólaljon fel a Tanácsban az elnökséghez és a Bizottsághoz intézett, az ukrán mezőgazdasági termelési rendszer támogatására irányuló konkrét kérésekkel kapcsolatban. A Tanács maradéktalan támogatásáról és teljes körű szolidaritásáról biztosította Ukrajnát. A Bizottság ismertette az élelmiszersegéllyel és a mezőgazdasági termeléssel kapcsolatos ukrán igényekre való reagálásként hozott intézkedéseket.

KAP és élelmiszerbiztonság

A miniszterek megerősítették: törekedni fognak arra, hogy az uniós mezőgazdasági ágazat és a KAP révén a termelés elegendő legyen ahhoz, hogy biztosítani lehessen az EU élelmiszer-önrendelkezését, és hozzá lehessen járulni a globális élelmezésbiztonsághoz. A miniszterek megosztották véleményüket a közelmúltban elfogadott piaci intézkedésekről is, amelyek célja, hogy továbbra is fedezzék az EU élelmiszerigényét és biztosítsák a globális élelmezésbiztonságot.

A vita középpontjában elsősorban a megnövekedett termelési költségek – például az energia, az üzemanyag, a műtrágyák és az állati takarmány – által rövid és középtávon a termelőkre gyakorolt hatás, valamint a költségeket és így az árakat esetlegesen befolyásoló tényezők álltak. A Tanács szorosan figyelemmel kívánja kísérni a helyzetet, és készen áll arra, hogy új intézkedéseket fogadjon el az EU-Szerződésnek a KAP szerepéről szóló rendelkezéseivel összhangban.

A földhasználatról, a földhasználat-változtatásról és az erdőgazdálkodásról (LULUCF) szóló rendelet felülvizsgálata

A mezőgazdasági miniszterek megbeszélést folytattak a LULUCF-rendelet folyamatban lévő felülvizsgálatáról. Ez a felülvizsgálat az „Irány az 55%!” intézkedéscsomag részét képezi, amelynek célja, hogy 2030-ig az 1990-es szinthez képest 55%-kal csökkentse az EU üvegházhatásúgáz-kibocsátását. 

Felülvizsgálati javaslatok

A miniszterek megvitatták a javasolt felülvizsgálat mezőgazdasági vonatkozásait, beleértve a következőket: a mezőgazdasági és az erdészeti ágazat által a tárolás és a kibocsátások bejelentésére alkalmazandó módszerek, a mezőgazdasági és az erdészeti ágazatra jellemző éghajlati és biológiai kockázatok, valamint a mezőgazdaságból származó, a szén-dioxid-kibocsátástól eltérő kibocsátásokat magában foglaló mezőgazdasági, erdészeti és földhasználati ágazat (AFOLU-ágazat) létrehozása. Bár a Tanács támogatását fejezte ki a felülvizsgálat iránt, több miniszter aggodalmát fejezte ki többek között a jegyzékek összeállításának módszertanával, valamint a természetes bolygatásnak az éves célkitűzések megvalósítása során történő figyelembevételével kapcsolatban. A jelentős erdészeti iparágakkal rendelkező országok megkérdőjelezték a közös kötelezettségvállalási rendelet szerinti azon kötelezettséget is, mely értelmében 2030 után a fel nem használt LULUCF-krediteket át kell adni más tagállamoknak - írták.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás