Az iparszerű mezőgazdaság – különösen az iparszerű, intenzív takarmánytermelés – az üvegházhatású gáz-kibocsátás és az éghajlatváltozás egyik fő felelőse, miközben az egész agrárszektor maga is küzd az éghajlatváltozásból eredő zavarok következményeivel. Az emelkedő hőmérséklet, a szélsőséges időjárási események és a kiszámíthatatlan körülmények veszélyeztetik a mezőgazdaság működését, és veszélybe sodorják az élelmiszertermelést. 

A Közép-magyarországi Zöld Kör és a Magyar Természetvédők Szövetsége közös kiadványt jelentetett meg "Az igazság átszerkesztése" néven, ezt az anyagot szemléztük. A 8 oldalas dokumentum szerint a hatékony megoldásoknak kétirányúnak kell lenniük: egyrészt csökkenteniük kell a mezőgazdaság környezeti hatását, másrészt pedig reziliensebbé/rugalmasabbá kell tenniük az ágazatot az éghajlati hatásokkal szemben. A biotechnológiai cégek azt állítják, náluk van a válasz, méghozzá az új típusú génmódosított szervezetek (GMO-k) képében. A biotech ipar több mint két évtizede ígér varázsszert a termelési problémákra – a szárazsággal szemben ellenállóbb növényekkel, a műtrágyától kevésbé függő terménnyel és egyéb olyan technológiai megoldásokkal hiteget, amelyek azonban soha nem váltak valóra. Két évtized elmúltával sincs semmi jele annak, hogy ezek a technológiák forgalomba kerülnének - fogalmaztak. 

"Az igazság átszerkesztése" című kiadványban a génszerkesztés megoldásait kritizálták a környezet- és természetvédők
"Az igazság átszerkesztése" című kiadványban a génszerkesztés megoldásait kritizálták a környezet- és természetvédők

A génszerkesztés az új GMO?

Most ugyanezek a biotechnológiai vállalatok népszerűsítik a génmódosított szervezetek új generációját, egy sor új, megalapozatlan ígérettel. Az egyik példa erre a CRISPR, a génszerkesztés. Az eljárás révén a DNS szerkesztésével, különböző tulajdonságok hozzáadásával vagy kiiktatásával szerintük minden további nélkül módosíthatjuk a növények és állatok génállományát. A biotechnológiai lobbisták az Európai Bizottságtól azt kérik, vonja ki az uniós szabályozás hatálya alól az új GMO-kat, és hunyjon szemet a kapcsolódó kockázatok és bizonyítékok felett. Még ha a technológiához fűzött, s mindeddig alá nem támasztott remények esetleg be is igazolódnak, akkor is csak egy lehetséges, rövid távú enyhülést kínálhatnak egy fenntarthatatlan, iparszerű mezőgazdaság tüneteire - írták.

A világ élelmiszertermelésének oroszlánrészét megtermelő agroökológiai gazdálkodási technikák a helyi körülményekhez igazodó termelést és a természettel egyensúlyban lévő gazdálkodást helyezik előtérbe. A teljes mezőgazdasági ágazaton belül ezek a módszerek kínálják a leghatékonyabb megoldást a klímaválságra.

A Svájci Szövetség a GMO-mentes mezőgazdaságért (SAG) és a Föld Barátai Európa szervezet arra szólította fel az Európai Uniót, hogy:

  • Ismerje fel, hogy a biotechnológiai ipar ígéretei kutatási és marketingötletek csupán, amelyeket nem támaszt alá bizonyíték. Eközben az olyan valódi megoldások, mint az agroökológiaökológia, a gyakorlatban már bizonyítottak, ám a politikai döntéshozók mégsem támogatják őket. 
  • Szakpolitikáival az EU az éghajlatváltozásra adott valódi megoldásokat támogassa! A mezőgazdaság, a kutatás és a környezetvédelem területén a szabályozás támogassa az éghajlatváltozással szembeni ellenállóképességet erősítő olyan gyakorlatokat, mint az agroökológia.
  • A GMO-k új generációjának szabályozását ne vonják ki a létező GMO-jogszabályok hatálya alól; ne vegyék el a fogyasztók, a gazdálkodók és a nemesítők szabad választási lehetőségét, viszont követeljék meg, hogy az új technológiák piacra dobása előtt vessék azokat alá szigorú biztonsági ellenőrzésnek, és vonatkozzon rájuk kötelező címkézési rendszer.

A szerzők következtetései a génszerkesztés jövőjéről

Az IPCC legutóbbi jelentése nem hagyott kétséget afelől, hogy a klímaválság már megérkezett. Az éghajlatváltozással kapcsolatos lépéseket is most kell megtennünk. Kifutottunk a vesztegetni való időből, pedig pontosan ezt tesszük, ha a géntechnológiától várjuk azokat a varázslatos újításokat, amelyeket aztán a jövőben vagy sikerül kifejleszteni, vagy nem, és amelyek ráadásul sokkal több kérdést és kockázatot vetnek fel, mint amennyit megoldanak. 

Nem tudjuk, hogy a növények és állatok génjeinek a CRISPR-hez hasonló technológiákkal történő módosítása milyen hosszú távú hatással jár. Nem tudjuk, hogy a biotechnológiai vállalatok által ígért technológiák mikor lesznek kellően kiforrottak, vagy hogy méretezhetőek lesznek-e. Nem tudjuk azt sem, hogy a génmódosított növények hogyan boldogulnak a megváltozott időjárási és talajviszonyok között. 

Egy olyan iparág, amely a környezetkárosító állati termékek iránti kereslet növelésén alapul, soha nem lehet fenntartható, függetlenül attól, hogy hány gént szerkesztenek át, vagy hány tehenet “optimalizálnak”. Azt tudjuk, hogy az agroökológiai és biogazdálkodási gyakorlatok már most is drasztikusan csökkentik a kibocsátást, növelik a növények ellenálló képességét és stabilizálják a terméshozamokat. Ezek a gyakorlatok évszázadok óta működnek, és a jövőben is működni fognak. Az Európai Bizottságnak fel kell ismernie, hogy a mezőgazdaság kínzó dilemmáira a megoldást nem a GMO-lobbisták szóvirágai között, hanem a tulajdon talpa alatt kell keresnie. Az Bizottságnak gyorsan kell lépnie a valódi megoldások támogatása érdekében, hogy mindannyiunk számára biztosíthassa a fenntartható élelmiszereket és az élhető jövőt - írták a téma összefoglalásaként.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás