Hirdetés
Bioburgonya kísérletekről számolt be az ÖMKi
Harmadik és egyben utolsó évükbe léptek a SolACE projekt keretében zajló bioburgonya termesztési kísérletek az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet szervezésében. Az on-farm kísérletekben ezúttal is több innovációs eljárást teszteltek: 2019 után idén ismét a legújabb hibrid burgonya palántákat termesztik partnereik a zsámboki Bálint Kertben és a kiskunfélegyházi Kiss Bio Tanyán. Mindkét kísérleti genotípus sárgahéjú burgonya, és nagyobb fokú abiotikus és biotikus stressz-ellenállóságra nemesítette őket a holland Solynta cég.
A palántáról való termesztés egyik előnye lehet, hogy a vetőgumó által hordozott esetleges fertőzések nem kerülnek be a talajba és nem fertőzik tovább a növényt, így fertőzésmentes kultúrával indulhatunk a burgonya termesztésnek - írta az ÖMKi. Ezen felül, az előző helyszínek mellett a szári Csoroszlya Farmon és a hajdúhadházi Erdődi Biokertben tovább vizsgálják a VízŐr (víztartó hatású hazai fejlesztésű talajkondicionáló) hatásosságát Hópehely burgonyán és tesztelik a SolACE projekt egyik innovációját, egy mikrobiológiai oltóanyag keveréket.

Kisparcellás bioburgonya kísérletek
Mindeközben a MATE Kísérleti Üzem és Tangazdaság, Ökológiai Gazdálkodás Ágazatánál, Soroksáron is folytatódnak a kisparcellás kísérleteik. Az ott vizsgált burgonyafajtákat különböző tápanyag- és vízellátottsági szintek mellett nevelik, valamint hét, hasznos baktériumokat és gombákat tartalmazó oltóanyag kezelés hatását is vizsgálják a növények stressztűrő képességére. A kísérlet másik felében pedig az elővetemény hatását mérik: itt rozs, illetve szója után kerültek a földbe a különböző fajtájú burgonyagumók.
Megelőzés, hasznos és ingyenes kiadványok
Bár a biogazdálkodás számos kihívást rejt, ezzel a gazdálkodási módszerrel hosszútávon járulunk hozzá földjeink, vizeink és nem utolsó sorban egészségünk védelméhez úgy, hogy tiszta, szintetikus vegyszerektől, műtrágyáktól mentes élelmiszert termelünk és fogyasztunk - írták. Az ökológiai gazdálkodásban a hangsúly legtöbbször a károsítók fellépésének megelőzésen van, amihez segítséget nyújtanak a kutatási kiadványok is. Ezeket, s köztük a bioburgonya termesztési technológiáját leíró füzetet, ingyenesen le lehet tölteni ide kattintva.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés