Hirdetés
Drónnal szórtak és deszikkáltak, bírságot kaptak a Nébih-től
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a 2023-as évben is folytatta a drónos növényvédelmi tevékenységet reklámozó magánszemélyek és vállalkozások támogató jellegű, helyszíni ellenőrzését. A kilenc ellenőrzésből három esetben az érintettek nem, vagy csak részben elégítették ki a tárgyi- és személyi követelményeket, továbbá bizonyított jogsértést követtek el egy vagy több alkalommal. Így például csemegekukorica rovarölő kezelését, repce és napraforgó deszikkálását, valamint további jogsértő mezőgazdasági repüléseket végeztek jelentős méretű területen.
A hatósági szemlék során kiemelt szempont volt az ügyfelek minden részletre kiterjedő tájékoztatása. A nyári-őszi időszakban 9 olyan vállalkozást és magánszemélyt ellenőriztek a Nébih szakemberei – részben közérdekű bejelentés alapján –, akik drónos növényvédelemre vonatkozó felhívást jelentettek meg elektronikus felületeiken. A hirdetések alapján vélelmezhető volt, hogy drónnal (is) végzik árutermelési és szolgáltatási célú növényvédelmi tevékenységüket - írta a Nébih.

Javult a helyzet, de büntetni is kellett
A vizsgálatok eredményei vegyes képet mutattak, ezzel együtt a szakemberek a 2022-es évhez képest fejlődést tapasztaltak. Bizakodásra adhat okot, hogy a 2023-ban ellenőrzött ügyfelek többsége teljesítette a jogszerű drónos növényvédelemhez kapcsolódó tárgyi- és személyi feltételeket.
A Légiközlekedési Hatóság követelményeinek megfelelő pilóta nélküli légijármű-rendszert (UAS: unmanned aircraft system) igazoltak, érvényes engedéllyel forgalmazott permetező drónnal rendelkeznek, valamint megfelelnek a vonatkozó személyi feltételeknek is. Azaz van pilóta nélküli légijármű irányítói igazolványuk, növényvédelmi drónpilóta képesítő bizonyítványuk, és a hatósági növényvédelmi drónpilóta nyilvántartásban szerepelnek. Emellett viszonylag jól ismerik a tevékenységükhöz kapcsolódó szabályozási környezetet.
Ők jártak tilosban
Három esetben azonban az érintettek nem, vagy csak részben elégítették ki a tárgyi- és személyi követelményeket, ezenfelül bizonyított jogsértést követtek el egy vagy több alkalommal. Így például csemegekukorica rovarölő kezelését, repce és napraforgó deszikkálását, valamint további jogsértő mezőgazdasági repüléseket végeztek jelentős méretű területen. A feltárt jogsértések súlyosságától függően két esetben több százezres, egy esetben milliós nagyságrendű növényvédelmi bírságot szabtak ki a felügyelők.
Ezenkívül a kapcsolódó eljárási költséget is meg kell fizetniük az érintetteknek, és a hatóság megtiltotta számukra a jogsértő tevékenység végzését és reklámozását.
A Nébih a témával kapcsolatban felhívta a mezőgazdasági termelők és szolgáltatók figyelmét a vonatkozó szabályok maradéktalan betartására. Az illetékes hatóságok a 2024-es mezőgazdasági szezonban is folytatják az ellenőrzéseket - ígérték.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés