A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke, Labant Attila szerint a hazai növényvédelmi szakemberek többféle szorításban kénytelenek működni ma Magyarországon. A korábbi évekhez képest sokkal kevesebb vízzel kell gazdálkodni, ehhez pedig a talajművelésnek is alkalmazkodnia kell. A technológiai átállás azonban olyan növényvédelmi problémákat vet fel, amire nincs minden gazdálkodó felkészülve. Másrészt a klímaváltozás miatt folyamatosan új károsítók jelennek meg - fogalmazott.

A Sonline készített interjút Labant Attilával, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnökével. Ezt az anyagot szemléztük.

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke, Labant Attila szerint a hazai növényvédelmi szakemberek többféle szorításban kénytelenek működni ma Magyarországon - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva
A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke, Labant Attila szerint a hazai növényvédelmi szakemberek többféle szorításban kénytelenek működni ma Magyarországon - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

Próféta lett a saját hazájában?

A fővárosban születtem, és a Győr-Moson-Sopron megyei Csornán nőttem fel, az egyetem alatt találkoztam a feleségemmel, aki tősgyökeres kaposvári. Az egyetem végeztével döntenünk kellett, hol telepedünk le. Mondták rám, hogy bolond vagyok, ha lejövök délre, de ennél jobb döntést még nem hoztam, mert imádom a somogyi tájat és az embereket.

Melyik egyetem végzése idején történt mindez? 

A keszthelyi Georgikonon agrárkémikus-agrármérnökként végeztünk, ott kezdtük a növényvédelmi tanulmányainkat. Utána tanultam Gödöllőn növénygenetikusnak és talajtani szakmérnöknek, és némi csavarral elvégeztem a jogot Pécsen. Majd a kertészeti egyetemen lettem biológiai talajerő-gazdálkodási szakmérnök, és nemrég végeztem el Mosonmagyaróváron a precíziós mezőgazdasági szakmérnök szakot is. Hétéves korom óta folyamatosan tanulok.

Miért pont erre a szakra volt kíváncsi legutóbb?

Ebbe az irányba mozdul az egész agrárium. A lényeg, hogy ne egy gazdaságot, egy adott táblát kezeljünk egyben, hanem a táblákon belül is különítsünk el részeket. Így csökkenteni tudjuk a kijuttatott növényvédő szerek és műtrágyák mennyiségét, főleg Somogyban, ahol nagyon változatos területek vannak. Amennyiben helyspecifikusan gazdálkodunk, az gazdaságilag és ökológiailag is előnyös.

Honnan jött a mezőgazdasági irányultság?

Kamaszként földhöz vágtam a pályaválasztási tanácsadót, és a kertész szaknál nyílt ki. A szüleim a földhivatalban, majd állami gazdaságban dolgoztak, ahol a nyaraimat töltöttem. Olyan rossz eredménnyel fejeztem be az általános iskolát, hogy ma is dugdosom a bizonyítványomat a gyerekeim elől. Csak a kertészeti szakmunkásképzőbe vettek fel. Azonban ott láttam, hogy amit tanulok, azt rögtön tudom hasznosítani az otthoni gyümölcsösünkben. Megéreztem, hogy megéri tanulni. Átvettek első év végén a szakközépiskolába, és onnantól nem volt megállás.

Közrejátszott a sok tanulás abban, hogy elnyerte az új pozícióját?

Feltétlenül. 2002-től a kormányhivatalnál dolgoztam, a növény- és talajvédelmi igazgatóságra kerültem, ahol térinformatikusként és talajvédelmi felügyelőként működtem, majd 2010-től talajvédelmi és agrár-környezetgazdálkodási osztályvezetőnek neveztek ki. A jogi tanulmányaim kapcsán kerültem kapcsolatba a növényorvosi kamarával, mert minden évben tartottam nekik tájékoztatót az aktuális jogszabályváltozásokról. 2015-ben hosszas gondolkodás után a családi céget választottam a hivatal helyett. Államigazgatási gyakorlattal és jogi végzettséggel hathatósan tudtam a tagok érdekeit képviselni, ezért a kamara Somogy megyei elnökévé választottak. A második ciklusomat töltöm. Amikor országos szinten tisztújításra került sor, rám esett a választás. A növényorvosi kamara 20 éve jött létre Magyarországon. A növényorvos a növény egészségét garantálja, és az élelmiszer-biztonságra is figyel, de ezt óriási társadalmi ellenszélben kell tennünk. Nehéz megértetni, hogy mi nem akarunk megmérgezni senkit. Óriási szaktudás van minden növényvédelmi döntés mögött. A tudásunkat pedig folyamatosan meg kell újítani.

Az Európai Unió Zöld megállapodása, a Green Deal előírja a vegyszerhasználat csökkentését a mezőgazdaságban, hogyan lehet ennek megfelelni?

Nagyon nehezen, a következő ciklusban ez lesz az egyik legfontosabb feladatom. A növényorvosi szakma többfelől van szorításban. A klímaváltozást a saját bőrünkön érezzük, de ez semmi ahhoz képest, ahol a számok alapján tartunk. Sokkal kevesebb vízzel kell gazdálkodni, mert a csapadék nem olyan elosztásban és mennyiségben jön, ahogy megszoktuk, és ehhez a talajművelésnek alkalmazkodnia kell. A technológiai átállás azonban olyan növényvédelmi problémákat vet fel, amire nincs minden gazdálkodó felkészülve. Másrészt a klímaváltozás miatt folyamatosan új károsítók jelennek meg. A mezőgazdaságot az egyik legfőbb szennyezőnek tartják, ezért óriási társadalmi nyomás van a szakmánkon, és ez tőlünk nyugatabbra még erősebb. Alapvető feladat, hogy megértessük az emberekkel, a növényorvosnak a termésbiztonság nem fontosabb az élelmiszer-biztonságnál. Szinte minden élelmiszer a termőföldön kezdi a pályafutását, ezért fontos az egészséges termőföld és növényorvosi kontroll. Egyre több anyagot kiáltanak ki veszélyesnek. Ha bebizonyosodik róluk, hogy károsak, akkor ez jogos, de kicsit átestünk a ló túloldalára. Ha sok hatóanyag kiesik, akkor több növényegészségügyi problémára nem tudunk hathatós választ adni, így aztán könnyebben alakul ki rezisztencia a károsítókban.

Kiemelt téma a drónok alkalmazása

Óriási technológiai váltás küszöbén állunk - mondta Labant Attila. A monitoring drónok használata egyre egyszerűbb. Ő is naponta használja értékelésre, mert a magasból részletgazdag felvételeket lehet készíteni. A vonatkozó jogszabályok megalkotása és az európai joggal történő harmonizációja után a permeteződrónok bevezetése lesz az egyik első feladat, ami a növényorvosok előtt áll. Szerinte a saját kutatásokat ösztönözni kellene, de a kamara anyagi lehetőségei végesek. A finanszírozásra olyan forrást kell találni, ami még az elfogultság gyanúját sem veti fel, hiszen az eredmények függetlensége és megkérdőjelezhetetlensége a legfontosabb - írta a lap.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás