Hirdetés
Elapadt a pénzcsap: sorban állnak a gépek a kereskedőknél
Két év alatt átlagosan 25 százalékkal drágultak a mezőgazdasági gépek Németországban, ami meglátszik az eladásokban: az ottani gazdák nem akarnak vásárolni. Hozzájuk hasonlóan hazánkban is visszaesett a mezőgépek értékesített darabszáma, valamint a forgalmazott érték is. Miközben a gazdálkodás termelési költségei elszálltak, a mezőgazdasági termékek ára hatalmasat zuhant. A termelők hitelt sem tudnak felvenni, mivel az infláció ezek kamatát is jelentősen megemelte.
A Mezőhír számolt be róla, hogy a német statisztikai hivatal adatai szerint az utóbbi két évben mintegy 25 százalékkal drágultak a mezőgazdasági gépek és a művelőeszközök. Az átlagos években ilyenkor már üresek a kereskedők udvarai, most azonban tele vannak gépekkel. Az ok, hogy nem tudták eladni a termékeket - hivatkoztak a német Agrarheute cikkére.

Áremelkedés és áresés
Miközben a gazdálkodás termelési költségei elszálltak, a mezőgazdasági termékek ára hatalmasat zuhant. A termelők hitelt sem tudnak felvenni, mivel az infláció ezek kamatát is jelentősen megemelte. Ezért aztán elhalasztották a gépvásárlásokat - írták.
2021-ben, a koronavírus hatásaiból magához térő kereslet nagyszabású rendelésekre késztette a gépkereskedőket. A gyártás és a szállítás hosszú ideig tartó akadozása is azzal a tanulsággal járt, hogy jobb, ha alaposan bekészleteznek. Plusz ekkora a mezőgazdaságban is rengeteg elköltésre váró pénz halmozódott fel. Mindenki abban hitt, hogy 2022-ben helyreáll a világ rendje. Ekkor azonban kitört az orosz-ukrán háború, és elmosta a bizakodó reményeket. Ismét megbomlottak a szállítási útvonalak, és most elszabadult az infláció is. Utóbbi éppen azért, mert eleinte még jóval több pénz volt a zsebekben, mint amire a kínálat reagálni tudott. Mostanra fordult a kocka: a jelenlegi vásárlóerő már nincs összhangban az elkészült gépek gyártási költségeivel.
Leálltak az eladások
Németországban a kombájnok két év alatt 25 százalékkal lettek drágábbak, a tavalyi évhez képest 11 százalékkal. Hazánkban is ugyanilyen mértékű drágulást lehetett tapasztalni. A traktorok pedig 2023 első felében bő 40 százalékkal, a vontatott permetezők 88 százalékkal voltak drágábbak, mint 2022-ben. Ennek eredményeként a Magyarországon eladott mezőgépek száma is nagyot csökkent. Annyira, hogy a drágulás ellenére a második negyedév már a gépértékesítésből befolyt összegben is visszaesést hozott.
Németországban több iparági mérés szerint a piac a 2016-os év eladási színvonalához tért vissza. Ennek ellenére a mezőgépgyártás még mindig sikeres ágazatnak mondhatja magát: a gyárak a bevételek növekedéséről számolnak be.
Az első negyedévben minden géptípusból többet rendeltek a kereskedők, legyen az talajművelő eszköz, műtrágyaszóró, permetezőgép vagy éppen kombájn. Mostanra azonban mindenki elbizonytalanodott. Az eladatlan gépek sora azt vetíti előre, hogy a 2024-es év már gyenge rendelésállománnyal fog kezdődni - fogalmaztak.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés