Hirdetés
Érdemes figyelni, mert több munkajogi változás lépett hatályba az év elején
Több jogszabályban és eltérő hatályba lépéssel jelentek meg a 2024-re vonatkozó munkajogi változások, amelyek közül a legfontosabbakat az Andersen Magyarország összegezte. A munkavállalóknak és a munkaadóknak is hasznos áttekinteniük a részleteket, mert a módosítások figyelembe vételével betarthatják a szabályokat és elkerülhetik az esetleges büntetéseket, valamint mulasztásokat. A munkaviszony és a szabadság témái is érintettek.
Az Adózóna oldalán megjelent cikket szemléztük. Eszerint 2024. január 1-jei hatállyal változott a szabadságok kiadásának szabályozása. Ennek értelmében a gyermek utáni pótszabadságokat is a munkavállaló kérése szerinti időpontban kell kiadni. Tehát nem csak évente 7 szabadságnapot és a szülői szabadságot kell a munkavállaló kérése szerint kiadni, hanem a gyermek(ek) utáni pótszabadságot is.

Képernyő, munkaviszony, munkaképtelenség
Változnak továbbá a képernyő előtti munkavégzés szabályai és megszűnik az a szabály, hogy a képernyő előtti tényleges munkavégzés összes ideje a napi 6 órát, illetve a napi munkaidő 75 százalékát nem haladhatja meg - hívták fel a figyelmet az Andersen Magyarország szakértői.
További változás január 1-jétől, hogy a munkaviszony megszüntetésekor/megszűnésekor a munkáltatónak már nem hatféle különböző dokumentumot, hanem csak egy, minden szükséges információt tartalmazó dokumentumot, az úgynevezett foglalkoztatási igazolást kell kiállítania elektronikus formában vagy papír alapon.
2024. január 1-jét követően a munkáltatónak a munkaképtelenséget nem eredményező munkabaleset körülményeit is tisztáznia kell. Továbbá, a munkabaleseti jegyzőkönyvet és kitöltési útmutatóját a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium honlapján teszik közzé (és nem lesz jogszabályba foglalva).
A február és a szeptember is tartogat újdonságokat
2024. február 1-jei hatállyal a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter rendeletében meghatározott tevékenységek, munkakörök, álláshelyek esetében a munkavédelmi oktatás a miniszter által közzétett, általános oktatási tematikának a munkavállaló részére történő átadásával is teljesíthető lesz. Az átadás megtörténhet az oktatási tematikának a munkavállaló számára elérhető belső elektronikus hálózaton történő közzétételével is. (Tehát ezen körben nem kell érdemi munkavédelmi oktatást tartani.)
Bár a rendelet még nem ismert, a munkáltató tevékenységétől függően a munkaköri alkalmassági vizsgálatok megszüntetése előtt mindenképp javasolják mérlegelni, hogy e módosítás a munkáltató objektív felelősségét nem törli el munkahelyi balesetnél/foglalkozási megbetegedésnél, sem pedig azt, hogy az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit a munkáltatónak kell biztosítania – figyelmeztettek a szerzők.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés