Hirdetés
Februárban a konyhában van a veteményes
Ilyenkor, februárban a hosszú csírázási idejű zöldségféléknek van itt az idejük. Ezek magvait vethetjük a palántanevelő ládákba. Ilyen tipikus növény a zeller. A magjában nagyon sok olyan anyag van, amelyek akár több hétig is elodázhatják a csírázást. Ezt az időt lecsökkenthetjük, ha a zellervetőmagot egy napig langyos vízben áztatjuk, félidőben a vizet leöntjük és frisset adunk a pohárba.
A nagyon kicsi magvakat kissé szárítsuk meg, keverjük el néhány evőkanálnyi apró kvarchomokkal, majd ezt követően vessük el a ládába, lehetőleg ritkásan. (Tapasztalat, hogy az apróbb csilipaprikák magja is lassabban csírázik, ezeket is vethetjük már február közepén.)

Nedvesítés, műanyag fólia, locsolás
A talajt nedvesítsük át, a ládát műanyag fóliával fedjük le: a párás környezet segíti a csírázást, és szinte nem is kell locsolni. A zeller így is legalább tíz napig „nem csinál semmit”. Amikor megjelennek a kicsi növények, még egy hétig érdemes a fóliatakarást alkalmazni. Utána már nem, mert a gombásodást segítjük elő vele.
Ilyenkor csak a láda vagy cserép alátétébe adjunk vizet, tehát alulról locsoljunk. Ez egyébként alapszabály minden zöldségpalánta esetében.
A gombásodás általában háromféle talajlakó kórokozó miatt alakul ki. Palántadőlést okoznak, azaz a sokszor már több hete szépen fejlődő növények egyik napról a másikra kidőlnek, elhervadnak. A gombák a szárat támadják, a talajfelszínnél rothasztják el. Ez többféle fogással is megakadályozható.
Tepsiben sül a palántaföld
Aki nem nevel sokládányi palántát, a legegyszerűbb, ha kisüti a földet. Magyarán: vesz egy mélyebb tepsit vagy lábost, megtölti a palántafölddel, s egy-két órán át a sütőben hőkezeli. Méghozzá kissé nyitott ablak mellett, mert sokak számára kellemetlen szag terjenghet a konyhában. Az így csírátlanított talaj néhány hétig tökéletes a növények számára. Ezeket utána úgyis külön poharakba, nagyobb termőfelületet adó edényekbe szoktuk szétpalántálni és védett helyeken továbbnevelni.
Gondosan fertőtlenítsünk!
Jó megoldás, ha a palánták földjét időközönként hígított gombaölő szerrel meglocsoljuk, ebben az esetben felülről.
A következő lehetőség, hogy olyan termőföldet veszünk a gazdaboltban, amit a gyártó eleve fertőtlenített. Sokan csak homokkal elkevert tőzeget használnak csíráztatásra, majd később a néhány centis növényeket helyezik be az igazi, tápanyagban dús termőtalajba.
(Forrás: szabadfold.hu/gazdanet)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés