A növények igazi ékei lehetnek otthonuknak, nem számít, hogy kicsi vagy nagy, modern vagy antik, színes vagy minimál, egy-egy szép virág remekül mutathat lényegében bárhol. Ám mi van akkor, ha nem jut elég napfény a szobákba?

Mint tudjuk, a növényeknek elengedhetetlen a fény, a napsütés, megfelelő hőmérséklet és még több tényező is. Ha sötétebbek a szobáink, akkor le is kell mondanunk róluk, és válthatunk át művirágokra? Ez természetesen nem így van.

Előfordulhat, hogy csak egy-egy helyiséget nem érint rendesen napsütés. De benne van az is a pakliban, hogy az egész ház/lakás árnyékosabb
Előfordulhat, hogy csak egy-egy helyiséget nem érint rendesen napsütés. De benne van az is a pakliban, hogy az egész ház/lakás árnyékosabb (Fotó: Pixabay)

Habár a fejünkben legtöbbször a világos, napfényben fürdő otthonok juthatnak eszünkbe, ez persze nem mindenkinél van így. Előfordulhat, hogy csak egy-egy helyiséget nem érint rendesen napsütés. De benne van az is a pakliban, hogy az egész ház/lakás árnyékosabb. Egyik esetben se ijedjünk meg, hiszen, mint szinte mindenre, erre is van megoldás – írja a balconygardenweb nyomán az agrarszektor.hu.

Ráadásul egyik sem egy atomfizika, tehát könnyedén megbirkózhatunk vele. Az agrarszektor.hu egy csokorba gyűjtötte, hogy mikre kell odafigyelni. Néhány extra tipp segítségével pedig csak úgy burjánzani fognak a növények még a legsötétebb szobákban is!

Forgassuk a növényeket!

Ha fényproblémákkal küzdünk, jó megoldás lehet, ha az esetleges fényforrás felé fordítjuk őket, vagy éppen átvisszük egy árnyékosabb helyről. Például, ha vannak olyan virágok, amelyek ablak közelében vannak, és nincs probléma a fényviszonyokkal, akkor cseréljük át őket 15-30 naponta olyanokkal, amiket nem ér rendesen fény. A kulcs tehát a forgatáson van.

Szerezzünk be kisebb lámpákat!

Jó megoldás lehet, ha például asztali lámpákat vagy kisebb más lámpákat szerzünk be. Így lényegében bármerre mozdíthatjuk, irányíthatjuk a fényt, ezért érdemes olyan készülékeket vásárolni, amiket könnyedén pakolhatunk, forgathatunk ide-oda. Arra viszont nagyon figyeljünk, hogy kellő távolságra tartsuk a lámpákat, nehogy megégessük a leveleket, virágokat.

Válasszunk megfelelő fajtákat!

Mielőtt növényt vásárolunk, mindenképpen járjunk utána, hogy melyek azok, amik kisebb fényforrásokkal is jól elvannak. Ugyanis hiába vetünk be minden trükköt, ha olyan fajtát veszünk, ami napi 10-12 óra napsütést igényel, bajban lehetünk. A kúszónövények és a páfrányok például ideális választások lehetnek. 

Vásároljunk lassan növekvő fajtákat!

Mivel a lassan növekvő növények nem szaporítják aktívan a leveleket és a hajtásokat, kevesebb fényre lesz szükségük, mint más növényeknek. Azonban ebben az esetben is kerüljük el, hogy napokig sötétben kuksoljanak a zöldjeink, hiszen az egyik fajtának sem tesz jót. Ezért ebben az esetben is érdemes informálódni, mielőtt letesszük a voksunkat egy-egy fajta mellett.

Tartsuk tisztán őket!

A lombozaton felhalmozódott por és szennyeződés eltömítheti a növény pórusait, gátolva a párologtatást és a fotoszintézist. Ha a növények sötét szobában vannak, tanácsos tisztán tartani őket, így jól elnyelik a kis korlátozott fényt is.

Lehetőleg hetente tisztítsuk őket, de akár azt is megtehetjük, hogy 1/4 teáskanál folyékony szappannal, 1 liter vízben oldva 7-10 naponta lemossuk őket.

Ha a tükrünket megfelelő szögben állítjuk be a fényforrással szemben, a meleg és a fény egyenletesen oszlik majd meg a növényeinken
Ha a tükrünket megfelelő szögben állítjuk be a fényforrással szemben, a meleg és a fény egyenletesen oszlik majd meg a növényeinken (Fotó: Pixabay)

Trükközzünk tükrökkel!

Ha a tükrünket megfelelő szögben állítjuk be a fényforrással szemben, a meleg és a fény egyenletesen oszlik majd meg a növényeinken. Emellett igen különleges, esztétikus megjelenést kölcsönöz a helyiségnek. Ha a szoba kicsi ahhoz, hogy nagy tükörrel varázsoljunk, akkor több kisebb is megteszi, azok is jól visszaverik a fényeket. 

Kapcsoljuk fel a villanyt!

Talán a lista legegyszerűbb, ám annál hatásosabb pontjához érkeztünk. Nagyszerű ötlet a zöldjeinket kifejezetten a lámpák környékén tartani, így, ha semmilyen fény sincsen a szobában, egyszerűen csak kapcsoljuk fel a villanyt – persze, nem kell, hogy egész nap égjen, néhány óra elegendő.

Termesszünk vízben!

Egy másik trükk, hogy a növényeket megfelelő körülmények között tartsuk egy gyengén megvilágított helyiségben, ha vízben nevelgetjük őket. Viszont ügyeljünk arra, hogy 4-6 naponta egyszer cseréljük ki a vizet. A szerencsebambusz például ideális választás erre a célra.

LED-szalagok használata 

A gyenge fényt igénylő növényeknél zseniális ötlet lehet, ha LED-csíkokat vetünk be. Ez nemcsak a zöldjeinknek lesz jó, hanem nekünk is, mivel rendkívül mutatós és hangulatos lesz tőle az adott helyiség. 

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás