Lassan vége a teleltetésnek. A fagyérzékeny növényeket csak fokozatosan célszerű újra a kertbe szoktatni, mert ellenkező esetben ahelyett, hogy gyorsan fejlődésnek indulnának, rosszabb állapotba is kerülhetnek. A tél folyamán bent, fagymentes helyen teleltetett növények esetén a fagyérzékenységük az oka a „tárolási” módnak, ám hamarosan vége a kényszerpihenőnek.

Fordított fagyérzékenységi sorrendben költözzenek ki

A növények fagyérzékenysége nem egyforma.

A cserepes példányokat először félárnyékba, fagy szempontjából védettebb helyre tegyük ki, például egy házfal elé, déli fekvésbe
A cserepes példányokat először félárnyékba, fagy szempontjából védettebb helyre tegyük ki, például egy házfal elé, déli fekvésbe (Fotó: Pixabay)

A leandereket, a babért, a citrusféléket hamarabb kitehetjük a kertbe, hiszen ezeknek -3-5 oC egy-egy éjszaka folyamán nem okoz problémát, mivel az enyhe fagyok eredeti élőhelyükön a mediterrán térségekben sem ritkák.

Minél vékonyabb, kisebb tartású egy növény levele (ezek azok a növények, amelyek vízhiány esetén rövid idő alatt elkezdenek lankadni), annál érzékenyebbek nem csak a fagypont alatti, hanem az ahhoz közeli hőmérsékletre is. Esetükben egy lehűlés során akkor is károsodhatnak leveleik, ha a hőmérséklet nem ment fagypont alá.

Ha télen az adott faj számára a hőmérséklet és a fénymennyiség nem volt összehangban, akkor megindult a növény hajtásnövekedése, és a fényhiány miatt megnyúlt, etiolált hajtások fejlődtek rajta. Ezek laza szöveti szerkezetűek, és még inkább érzékenyek például a napégésre.

Fontos a fokozatosság

A kertbe kitett növények esetén igyekezzünk betartani a fokozatosság elvét. Vonatkozik ez a cserepes-dézsás példányokra, de a megvásárolt palántákra is.
A növényekre az éjszakai lehűlések, talajmenti fagyok mellett a túlzott napsütés is rossz hatással lehet. Bár a tavaszi napsütés fényerőssége nem közelíti meg a nyári értékeket, ám a sötét garázsból, előszobából a szabadba kerülő növények számára ez épp elég erős ahhoz, hogy károsodjanak. Épp ezért a cserepes példányokat először félárnyékba, fagy szempontjából védettebb helyre tegyük ki, például egy házfal elé, déli fekvésbe.

Az éjszakai lehűlések ellen agroszövettel takarhatjuk le éjszakára a növényeket, ez -1-2 foknál jó eredményt adhat, hiszen 2-3 fokkal magasabb hőmérsékletet képes tartani a külső hőmérséklethez képest.

A túl erős napsütés ellen pedig árnyékoljunk, például raschel hálóval óvhatjuk a kikerülő növényeinket. 1-2 hetes edzés után általában már képesek a növények megbirkózni a kinti körülményekkel, és ha ezeket megszokták, akkor gyors fejlődésnek indulnak. Cserepes növények esetén az is megoldás lehet, ha egy teraszon vagy asztalon helyezzük el őket ebben az átmeneti időben, ez is hatásos lehet a talajmenti fagyok ellen.

A palántavásárlást is érdemes a hőmérséklethez igazítani

Sokéves megfigyelések alapján általában május közepéig lehet talajmenti fagyokra számítani. Aki ennél korábban ültet ki fagyérzékeny növényeket, például muskátlit vagy a zöldségek közül paprikát, paradicsomot, padlizsánt, görög-, vagy sárgadinnyét, jól is járhat, és rosszul is.

Ha elkerülik a talajmenti fagyok, akkor bejöhet a kissé elsietett kiültetés, korábban lesz betakarítható termés, és hosszabb lesz a tenyészidőszak, ami a koraiság mellett a mennyiséget is növeli. Ám ha talajmenti fagy érkezik, akkor az jelentősen visszaveti e palánták fejlődését és a koraiságot elveszthetjük, amit a palántaként kiültetett fejlettebb növény jelentett volna az állandó helyre vetéshez képest. Tehát ez szerencse kérdése.

Épp ezért először érdemesebb a káposzta, karalábé és saláta palántáit kiültetni, hiszen ezek kevésbé érzékenyek a lehűlésekre. A melegigényeseket pedig hagyjuk későbbre.

A palántákat is eddzük, hiszen ezek is általában zárt térből, fóliasátorból kerülnek hozzánk. Ültetés előtt pár napig még cserepükkel együtt tegyük őket a kertbe, előbb árnyékosabb, majd egyre naposabb helyre. Az sem baj ha ekkor visszafogjuk az öntözésüket, hogy szokják a vízhiányt is, hiszen a kertbe kiültetve sem biztos, hogy mindig annyi vizet és akkor kapnak, amikor szeretnék.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás