Hirdetés
Fotók a lezárt területről: őstulok állomány a Hortobágyon
Nagy érdeklődést váltott ki az olvasóink körében a bővülő őstulok állományról megjelent anyagunk, ezért a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság illetékes munkatársainak közreműködésével egy nagyobb képgalériát teszünk közzé róluk. Érdemes végignézni a különleges fotókat, mert az őstulkok a park egy olyan részén élnek, amelyet a látogatók nem közelíthetnek meg. Az elzárt területen több borjú is született, róluk is remek képeket készítettek.
A különleges, látogatóktól elzárt területen, a Pentezugi Rezervátumban a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa, Csobán Péter készített fényképeket. A korábbi anyagunkat itt lehet és érdemes elolvasni:
Jócskán gyarapodott az őstulok állomány a Hortobágyon

A Hortobágyon tenyésztett rekonstruált őstulok marhafajta tulajdonságai
A rekonstruált őstulok jelenleg is szelektálás alatt áll a Hortobágyon. Sok tenyésztési célt még nem sikerült elérni, és a jövőben sem lesz egyszerű ezek megvalósítása - írta a nemzeti park weboldala. A bikákból csak a legjobbak maradnak tenyésztésben. A bika borjaknak mintegy 10 százalékát hagyják meg minden évben, és ezekből csak egyet választanak ki tenyészbikának 4-5 éves korában. A tehenek viszont nem esnek olyan szigorú elbírálás alá, mivel még ha ők maguk nem is tartoznak a legjobb tulajdonságot hordozó egyedek közé, utódaik között gyakran vannak megfelelő egyedek.



A majdnem 20 éves szelekciós munka során elért eredmények:
- minden borjú az őstulok borjakhoz hasonló vöröses barna színnel születik
- a fiatal állatok színe változik, ahogy idősödnek
- csaknem minden egyednek van fehér orr körüli területe
- csaknem minden bikának szíjalt háta van (akiknek nem, azokat kizárják a tenyésztésből)
- a borjak kis súllyal születnek, így a tehenek könnyen ellenek
- az újszülött borjak súlya az első néhány hónapban gyorsan növekszik
- a legtöbb egyed jól alkalmazkodik a zord téli körülményekhez, amelyek nem, azokat nem használják a további tenyésztéshez
Azok a tulajdonságok amelyeket még javítani kell:
- sok egyed szarva felfelé mutat
- a tehenek és a bikák is kisebbek, mint az őstulok volt, a lábuk hosszát még növelni kell
- a tehenek színe nagyon változó, a világos szürke és a krém szín nem jellemző az őstulokra, a tenyésztés kezdeti szakaszában bevont magyar szürke marhákra vezethető vissza


















Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés