Hirdetés
Ígéretes a szén-dioxid levegőből való kinyerésére irányuló új technológia
Új módszert vázoltak fel a szén-dioxid levegőből való kiszívására és a tengerben való tárolására, írta a Science Advances című folyóiratban megjelent tanulmányra hivatkozva a BBC. A felmelegedő gáz szódabikarbónává alakítható, és biztonságosan és olcsón tárolható a tengervízben. A tudósok szerint ez az újszerű megközelítés a jelenlegi módszerekhez képest akár háromszor hatékonyabban képes megkötni a szén-dioxidot a légkörből.
Miközben a világ az elmúlt évtizedekben a szén-dioxid-kibocsátás korlátozásáért és csökkentéséért küzdött, több vállalat ehelyett a légkörben lévő szén-dioxid kiszűrésére szolgáló technológia kifejlesztésére összpontosított - írta a 444 cikke a BBC anyagára hivatkozva.

A technológia részletei
Egy izlandi üzemben a megkötött gázt mélyen a föld alá fecskendezik, ahol az tartósan kővé alakul. Az új megközelítés készen kapható gyantákat és más vegyi anyagokat használ, a tudósok szerint a technológia hatékonyabb és olcsóbb lesz az eddigieknél. A tesztek során az új hibrid elnyelő anyag háromszor annyi szén-dioxidot volt képes felvenni, mint a meglévő anyagok - írták.
„Örülök, hogy ez a tanulmány bekerült a publikált szakirodalomba. Nagyon izgalmas, és jó esélye van arra, hogy átalakítsa a szén-dioxid-leválasztási erőfeszítéseket” - mondta Catherine Peters professzor.
„Az az okos ebben, hogy a kiindulópont egy olyan technológia volt, amit korábban vízben való alkalmazásra terveztek. Ez az előrelépés ezt a technológiát a gázfázisra alkalmazza - ez egy új ötlet” - folytatta.
A tárolás és a további felhasználás megoldásai
A szén-dioxid megkötésének egyik nagy kihívása, hogy mit kezdünk a kinyert gázzal. Az új tanulmány szerint néhány vegyi anyag hozzáadásával a leválasztott szén-dioxid szódabikarbónává alakítható, és egyszerűen és biztonságosan tárolható a tengervízben. A témával kapcsolatban Arup SenGupta professzor azt mondta, hogy a szén-dioxid ilyen módon történő eltávolítása nem csak a globális felmelegedés korlátozásában lesz döntő fontosságú, hanem a fejlődő országok számára is közvetlenül előnyös lehet.
Egyes tudósok vonakodnak attól, hogy túl nagy hangsúlyt fektessenek az olyan új és feltörekvő technológiákra, mint a közvetlen levegő-leválasztás. Attól tartanak ugyanis, hogy ez felhígíthatja a kormányok és az egyének kibocsátás csökkentésére irányuló erőfeszítéseit - közölték.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés