Tíz éve még 500-600 ezer tonnás termésekről beszéltünk hazánkban, de az utóbbi három év már 300 ezer tonnát sem hozott. Az idei eredmény várhatóan ezt is alulmúlja. A perzselő nyár az elmúlt évek leggyengébb burgonyatermését eredményezheti Európában. Németországban és Belgiumban már az újkrumpli betakarítása is két héttel korábban kezdődött idén, de ez még átlagos mennyiséggel ajándékozta meg termelőit.

 Uniós szinten van baj

A július-augusztusi aszály azonban sokat rontott az őszi betakarítású, téli tárolásra szánt burgonya kilátásain. Németországban, Franciaországban, Belgiumban és Hollandiában, azaz az Európai Unió burgonyatermesztés szempontjából meghatározó országaiban, súlyos csapadékhiány alakult ki.

A burgonya termőterülete ezekben az államokban több mint félmillió hektárt tesz ki, 2 százalékkal bővült idén. Szakértők mégis úgy látják, az idei betakarítás gyengébb eredményt fog hozni, mint a szintén aszályos 2018. évi volt. A későn jött csapadék már csak kevéssé módosíthat a várt eredményeken, a gumók felszedése szeptemberben kezdődik.

A Bizottság legutóbbi, augusztusi becslése szerint azonban az uniós termésátlag nagyjából az ötéves szintnek megfelelő lehet, 34 tonna hektáronként. Hozzá kell tenni, hogy az elmúlt öt év átlaga is gyenge viszonyítási alap, hiszen 2018 óta szinte folyamatos az aszályhelyzet Európában.

Hazánk messze az EU-s átlag alatt

Hazánkban 2018, 2019 és 2020 is sorozatban rossz termést hozott, így 2021-re szinte megfeleződött a burgonya termőterülete (bő 13 ezer hektárról 7 ezerre). 2021 kicsit jobb nyarat és kiváló őszi árakat hozott, így idén tavasszal némileg javult a burgonyavetési kedv. Ennek ellenére a növény termőterülete idén sem éri el a 8 ezer hektárt.

2022: a terület és 2018.évi termésátlag szorzata, felfelé kerekítve
2022: a terület és 2018.évi termésátlag szorzata, felfelé kerekítve (Forrás: KSH)

Öntözés nélkül már lehetetlen krumplit termelni, az országos termésátlag 22 tonna alatt lehet. Ha a 2012. évi termésátlagot nézzük, akkor a 20 tonnás hozam sem kizárt. Abban az évben szeptemberre érte el a mélypontját az aszály.

10 évvel ezelőtt viszont még több mint 25 ezer hektárt fedett a kultúra, a mostani terület több mint háromszorosát. A betakarított össztermés 550 ezer tonna volt, az idei optimista becslés szerint (a 2018. évi hozamadattal számolva) is csak 180 ezer tonna körül lehet, amire még soha nem volt példa.

(Forrás: mezohir.hu)

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás