A malacok elválasztása olyan időszakban történik, amikor emésztőrendszerük és immunrendszerük még éretlen. Az elválasztás során a malacok új környezetnek és különböző alomból származó malacoknak vannak kitéve. Emellett a stressz a bélmikrobióta diszbiózisát okozza. A nem emészthető szénhidrátok mikrobák általi fermentációjának fő végtermékei a rövid szénláncú zsírsavak, mint például a butirát és az acetát.

Következésképpen az antibiotikumos kezeléseket jellemzően az állatok egészségének és termelékenységének fenntartására használták, de a kórokozók növekvő ellenálló képessége, valamint a szabályozási korlátozások felgyorsították az alternatívák iránti keresletet.

A vajsavszármazékokról ismert, hogy antimikrobiális, gyulladáscsökkentő és antioxidatív hatásúak, amelyek fontosak a bél egészségének fenntartásában és a barrierfunkció javításában. A vajsavgliceridek takarmányon keresztül történő hozzáadása biztosíthatná a folyamatos elérhetőséget az egész emésztőrendszerben.
A vajsavszármazékokról ismert, hogy antimikrobiális, gyulladáscsökkentő és antioxidatív hatásúak, amelyek fontosak a bél egészségének fenntartásában és a barrierfunkció javításában. A vajsavgliceridek takarmányon keresztül történő hozzáadása biztosíthatná a folyamatos elérhetőséget az egész emésztőrendszerben. (Fotó: Pixabay)

Az elválasztás okozta bélműködési zavarok

Az elválasztás korai gyulladásos reakcióval jár, amely hozzájárulhat a malacok anatómiai és funkcionális bélrendszeri rendellenességeihez. Pié és munkatársai (2004) kimutatták a korai elválasztás hatását a gyulladásos citokinek mRNS-expressziójára, amelyet korai akut válaszra (0-2 d az elválasztás után) és késői hosszú távú válaszra (2-8 d az elválasztás után) osztottak.

Míg a korai akut fázisban a pro-inflammatorikus citokinek mRNS-expressziója gyorsan nőtt, a késői fázisban a citokinek szintje csökkent, ami a malacok alkalmazkodását jelzi. Ugyanakkor a bélmorfológia a bél morfológiájának és funkciójának hosszan tartó károsodását mutatta.

A bélbarrier funkció hosszú távú károsodását Hu és munkatársai (2012) is megerősítették. A szerzők az elválasztási stressz hatását találták a tight junction fehérjékre, amelyek 14 nappal az elválasztás után sem álltak helyre. A bél szerkezetében és funkciójában az elválasztást követően bekövetkező változások elsősorban a villus atrófiában és a kripták hiperpláziájában nyilvánulnak meg, ami a tápanyagok felszívódási képességének csökkenéséhez vezet, mivel a vékonybélcimpák a tápanyagok felszívódásának fontos helyszínei.

A vajsavszármazékok egyértelmű előnyöket mutattak a bélrendszer fejlődésére. A nem emészthető szénhidrátok mikrobák általi fermentációjának fő végtermékei a rövid szénláncú zsírsavak (SCFA-k), mint például a butirát, propionát és acetát. Az SCFA-k energiaforrásként szolgálnak mind a gazdasejtek, mind a bélbaktériumok számára, és módosítják a gazdaszervezet anyagcsere-válaszait.

A vajsavszármazékokról ismert, hogy antimikrobiális, gyulladáscsökkentő és antioxidatív hatásúak, amelyek fontosak a bél egészségének fenntartásában és a barrierfunkció javításában. A vajsavgliceridek takarmányon keresztül történő hozzáadása biztosíthatná a folyamatos elérhetőséget az egész emésztőrendszerben.

Az Eastman kísérleti eredményei elválasztott malacokon kimutatták a vajsavgliceridek jelentős kedvező hatását a gyulladásos markerekre. A legújabb vizsgálati adatok megerősítették a mono-tri-butirin (MTB) pozitív hatását az elválasztott malacok növekedési teljesítményére.

A bélmikrobiomra gyakorolt hatás

Az elválasztási stressz a malacok bélmikrobiótájának diszbiózisához vezethet, ami a bélben lévő mikrobiális közösség összetételének és működésének egyensúlyhiányára vagy zavarára utal.

A bélmikrobióta részt vesz a tápanyag-anyagcserében, az immunrendszer fejlődésében, a hám integritásában és a kórokozókkal szembeni védelemben. A diszbiózis tovább növelheti a malacok gyomor-bélrendszeri megbetegedéseinek kockázatát.

Az elválasztott malacok bélkörnyezete fogékony a patogén mikroorganizmusok, például az Escherichia coli inváziójára, amely a bélnyálkahártyát gyulladásos faktorok kiválasztására serkenti, és károsítja a bélnyálkahártya gátfunkcióját.

Bár az antibiotikumok segíthetnek a bakteriális fertőzések ellenőrzésében és kezelésében, ugyanakkor antibiotikum-rezisztens baktériumok kialakulásához és a bélben lévő hasznos baktériumok sokféleségének csökkenéséhez is vezethetnek. Az antibiotikumok ezen úgynevezett „mellékhatásai” növelik az új fertőző betegségek kockázatát.

Az mcfa és az mcfa-glicerinészterek antimikrobiális tulajdonságai

Az antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkező vegyületek használata egyre nagyobb érdeklődésre tart számot különböző iparágakban, így az állattenyésztésben is. A középláncú zsírsavak monogliceridjei (MCFA-MG) bizonyítottan megbontják a kórokozók lipidmembránjait, így a patogén baktériumok és a membránnal körülvett vírusok széles skálája ellen hatásosak.

A zsírsavak és monogliceridek elsősorban micelláris formájukban mutatnak membránbontó tulajdonságokat a megfelelő (kritikus micelláris koncentráció) CMC értékek felett. Összességében az olyan antimikrobiális lipidek, mint az MCFA-MG, ígéretes lehetőségként jelentek meg a sertés- és baromfiágazatban a vírusok és baktériumok által jelentett kihívások kezelésére.

Membránbontó tulajdonságaik, széles spektrumú aktivitásuk és az antibiotikum-rezisztencia elleni küzdelemben rejlő lehetőségük az állattenyésztési ipar aktív kutatási és érdeklődési területévé teszi őket.

A zsírsavak fontos szerepet játszanak

Az antibiotikumos kezelések szükségességének jelentős csökkentése érdekében egyrészt a patogén mikroorganizmusok jelenlétét és növekedési körülményeit kell ellenőrizni, másrészt – ami még ennél is fontosabb – megfelelő takarmányozást kell biztosítani, minimalizálva a stresszorokat, és biztosítva a malacok zökkenőmentes átmenetét, hogy támogassák egészségüket és jólétüket. A zsírsavak és monogliceridjeik érdekes antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek fontos szerepet játszhatnak a táplálkozási stratégiákban.

(Forrás: pigprogress.net)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás