Hirdetés
KAP-elosztás Ausztriában: a családi kisgazdaságok és a fenntarthatóság a középpontban
Kiemelt figyelmet és támogatási összegeket fordít a kor nagy kihívásaira, illetve a kisméretű családi gazdaságok kiszámítható működésére a 2021 év végén bemutatott osztrák Közös Agrárpolitika stratégiai terv. A dokumentum egyik fontos üzenete, hogy a közpénzekből elsősorban közérdekű célokat szolgáló intézkedések támogathatók. Az osztrák agrárkamara elnöke, Josef Moosbrugger szerint komoly kihívás volt a legkülönfélébb prioritások mentén szerveződő álláspontokat összehozni, de végül minden fél elégedetten beszélt a tervről.
Az európai uniós közös agrárpolitika reformjának részeként a 2023–2027 közötti időszakra stratégiai tervet kell írniuk a tagállamoknak, amelyben részletesen kifejtik, hogy milyen célokra fordítják az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA), illetve az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból (EMGA) finanszírozott támogatásokat.

A terveket december végéig kellett benyújtaniuk az országoknak, és a tagállamok többsége ezt meg is tette – számolt be róla az osztrák agrárhír-ügynökség, az AIZ híre alapján a Magyar Mezőgazdaság.
Ahogy az osztrák AIZ tudósított róla, 2,5 év intenzív tárgyalás után sikerült 2021 karácsonya előtt bemutatni a stratégiai tervet, amellyel végül egyetértett Elisabeth Köstinger agrárminiszter, Olga Voglauer és Georg Strasser zöldpárti és néppárt agrárszakértők, valamint Josef Moosbrugger agrárkamarai elnök. Ahogy Josef Moosbrugger nyilatkozta is, komoly kihívás volt a legkülönfélébb prioritások mentén szerveződő álláspontokat összehozni, de végül minden fél elégedetten beszélt a tervről.
Ezek az összegek és az arányok Ausztriában a stratégiai terv alapján
Ausztria évente 1,8 milliárd euró támogatást fordíthat majd mezőgazdaságra 2023–2027 között az uniós és a hazai keretet is beleszámolva; az egész tervezési időszakra vetítve 35 millió euróval lett több az uniós forrás, a többlet elsősorban vidékfejlesztési célokra fordítható. A kisebb üzemek arányosan több támogatást kapnak, ösztönzik a generációváltást és támogatják a fiatal gazdákat. Általánosságban előtérbe kerül a mennyiségi helyett a minőségi szemlélet, illetve az az elv, hogy a közpénzekből lehetőleg közérdekű célokat támogassanak.
A teljes keret közel 40 százaléka olyan célokat szolgál majd, amelyek a mezőgazdaságot fenntarthatóbbá teszik, egyebek között az agrár-környezetgazdálkodási programban részt vevők támogatására, az ökológiai gazdálkodás arányának növelésére, vagy állatjóléti beruházásokra. Érdekes példa, hogy olyan állattartó létesítmény építésére nem fog már támogatás járni, amely mindössze a jogszabályi minimumnak tesz eleget az állatjólét tekintetében – írta az AIZ közleménye.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés