Hirdetés
Kész van Oscar, az új önjáró öntözőrobot - videóval
Oscar, az önjáró öntözőrobot a nyomás alatt álló víz által termelt energiát használja fel a motorjai működtetéséhez szükséges villamos energia előállítására, vagyis nincs szüksége vezetékes áramellátásra vagy töltőberendezésre. A robot az öntözés mellett a tervezett továbbfejlesztéseknek köszönhetően a közeljövőben akár a hígtrágyázás és a növényvédelem automatizálása terén is szerepet kaphat. Oscar napi 8-20 hektáros kapacitással és 3-10 milliméteres vízkijuttatással igazodik az európai növénytermesztési körülményekhez.
A hagyományos automata öntözőrendszerek még rendszeres emberi felügyeletet, közvetlen manuális be- és kikapcsolást igényeltek - írta a Napi.hu. A kijuttatott vízmennyiséget legfeljebb az üzemidővel lehetett szabályozni, és szinte mindegyik földrészlet azonos vízmennyiséget kapott, ha kellett, ha nem. Az esetleges meghibásodásra is csak élő munkaerő jelenlétében derült fény, ami vagy az öntözés kimaradásában, vagy jelentős vízveszteség formájában jelentkezett a leggyakrabban.

Tovább folytatódik az öntözőrobot fejlesztés
A francia Osiris Agriculture vállalat a közelmúltban fejezte be Oscar nevű autonóm öntözőrobotjának prototípusának fejlesztését. A robot az öntözés mellett a tervezett továbbfejlesztéseknek köszönhetően a közeljövőben akár a hígtrágyázás és a növényvédelem automatizálása terén is szerepet kaphat. Oscar napi 8-20 hektáros kapacitással és 3-10 milliméteres vízkijuttatással igazodik az európai növénytermesztési körülményekhez. A 2022-es tesztidőszak után, amelyben az első prototípus a burgonyatermesztés öntözésére fókuszált, a 2023-as szezonban már egy második gép is üzembe áll.

Szabályozás és megoldások a gépben
A gép kisebb, mint egy önjáró permetezőgép, és ugyanúgy csatlakozik a vízhálózathoz, mint a mobil öntözőberendezések, de alacsonyabb nyomáson működik azoknál. Az autonóm öntözőrobot elektromos meghajtású, mindössze 2 kW teljesítményű, alvázán egy nagy méretű tömlődob található. A gép elején egy mechanikus rendszerrel szabályozható a tömlő le- és visszacsévélése. A gép hátulján egy, a permetezőgépekéhez hasonló keret található, rajta kivezetőtömlőkkel és szórófejekkel, amelyek lehetővé teszik a növények pontos, célzott öntözését.
Az olyan intelligens öntözőrendszerek, mint például az Oscar autonóm öntözőrobot célja, hogy a megfelelő mennyiséget a megfelelő időben juttassák ki a veszteségek minimalizálása érdekében. Az új fejlesztés kamerákkal van felszerelve, és mesterséges intelligenciát használ. Ennek segítségével a valós időben gyűjti a növényekre vonatkozó adatokat. A képek elemzésével a robot meg tudja állapítani, hogy a növényeknek szükségük van-e vízre, műtrágyára, veszélyezteti-e betegség. Az adatokat egy döntéshozó eszközön keresztül továbbítja a gazdának, aki ennek megfelelően és az információk ismeretében tud beavatkozni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés