Hirdetés
Kevesen gondolják, mennyiért dolgoznak a mezőgazdasági munkások az idén
A magyar gazdaság sok viszontagságon ment keresztül az elmúlt években, ilyen például a magas infláció is. Elkerülhetetlen volt, hogy a bérek is emelkedjenek. 2023. decemberétől 15 százalékkal nőtt a minimálbér és 10 százalékkal a garantált bérminimum. Vajon mindez hogyan hat a mezőgazdaságban dolgozók béreire? Az agrármunkák jelentős része sosem tartozott a jó fizető állások közé, ám ez a helyzet is változni kezdett. De milyen mértékben?
Az Agrárszektor számolt be a részletekről. Ide kapcsolódik, hogy megállapodás született a munkaadók és a munkavállalók között még 2023. novemberében. A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) akkori ülésén megegyeztek a munkaadók és a munkavállalók képviselői – közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium. A nemzetgazdasági miniszter, Nagy Márton az ülésen elmondta, a kormány mielőbb megtárgyalja a javaslatokat és megalkotja a szükséges jogszabályokat.

A felek az alábbiakban egyeztek meg:
Decembertől a minimálbér 15%-kal, 266 800 forintra, a garantált bérminimum pedig 10%-kal, 326 000 forintra növekedhet.
A felek ajánlást fogalmaznak meg arra vonatkozóan, hogy a versenyszférában a lehetőségek figyelembevételével 2024. évben is meg kell őrizni a bérek reálértékét, ezért minden vállalkozást a saját üzleti, pénzügyi és bérpiaci helyzetének megfelelően további béremelésre ösztönöznek.
Tárgyalást kezdenek a bérrendszer megújításának olyan irányú koncepciójáról, amellyel a bérek hosszútávon megőrizhetik vásárlóerejüket.
Mélységekben vagy magasságokban a fizetés?
A magyar mezőgazdaságnak évtizedes, strukturális gondokkal küzd. A munkaerőhiány mára már általánossá vált. Az agráriumban jellemzően alacsonyabbak a jövedelemszintek, mint a többi nemzetgazdasági ágban. Emellett az itteni munkavégzés általában keményebb fizikai tevékenység, ami kevésbé vonzó a munkavállalók számára. A modernizáció és a folyamatosan fejlődő technikák, a megújuló digitalizációs folyamatok próbák elé állítják a nemzedékek óta gazdálkodókat. Ráadásul nincsen elég képzett szakember, az újabb gépek kezeléséhez pedig egyelőre nincs elegendő rutinja a mezőgazdászoknak, ugyanis ezekhez már nem elegendő az évtizedekkel ezelőtti gépészeti tudás.
Az elmúlt években emelkedni kezdtek a bérek a mezőgazdaságban
A KSH adataiból kiderült, hogy 2020 januárjában a mezőgazdaság, erdőgazdaság és halászat egységében a havi bruttó átlagkereset 294 680 forint volt. 2021-ben emelkedett ugyan, de nem sokkal, 305 542 forint volt. 2022-ben viszont már komolyabb emelkedés történt, mivel 348 903 forintra nőtt. 2023 szeptemberében pedig már 440 forint volt a bruttó átlagfizetés a mezőgazdaságban. Érdekesség, hogy tavaly szeptemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 557 900, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 384 900 forint volt. A bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 14,1%-kal, míg a reálkereset - 2022 augusztusa óta először - 1,7%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Lehet válogatni a lehetőségek között
Jelenleg számos állás közül lehet válogatni a mezőgazdaságban. 2024. január 4-én a Profession.hu-n többek között az alábbi munkákra lehetett jelentkezni:
- Mezőgazdasági szervizspecialista
- Mezőgazdasági mérnök/Fejlesztőmérnök
- Mezőgazdasági gépszerelő (Budapest)
- Értékesítési menedzser (mezőgazdasági gép)
- Mezőgazdasági technikus
- Sertéstelepi fiaztatóvezető helyettes
- Technológus.
A fent említett pozíciókra nincsenek bérek megjelölve. Ugyanakkor találtak itt diákmunkát is mezőgazdasági operatív asszisztens pozícióra, ráadásul Budapesten. Itt már feltüntették a fizetést is, ami 1650 forintos bruttó órabért jelent. Átlépve a Jófogás.hu-ra is sok állást találtak: kerestek fejőst (Pest vármegye), juhászt, fiaztatót, lovászt, állatgondozót, tanyára gondnokot, erdészt és erdészmérnököt is.
Ezeknél a pozícióknál fizetés nem volt megjelölve, azonban az oldalon akadnak olyan hirdetések is, ahol már feltüntetik a fizetést is:
- Hajdú-Bihar vármegyében állattenyésztőt keresnek havi bruttó 500 ezer forintért,
- Veszprém vármegyében - mint írják - szorgalmas pároknak tanyagazda munkát ajánlanak havi bruttó 700 ezer forintért,
- Komárom-Esztergom vármegyében pedig tojástermelő tojótelepre keresnek munkatársat havi bruttó 350 ezer forintért.
Fontos kiemelni, hogy a mezőgazdaságon belül is hatalmas lehet a szórás a fizetéseket tekintve - írták. Az agrárgépészek például jelentősen magasabb fizetésért dolgoznak, amit jól mutat az is, hogy 2020-ban már a nettó 450 ezer forintot is elérte a havi fizetésük. Ahogyan a fent mutatott állásajánlatok mutatják, a szakmunkások ennél kevesebbet keresnek. Az pedig hamarosan kiderülhet, hogy a garantált bérminimum és a minimálbér emelése milyen hatással lesz az agráriumban dolgozók fizetésére.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés