Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) legutóbbi, július elején kiadott véleménye szerint támogatható az Európában legszélesebb körben használt és vitatott gyomirtószer, a glifozát használatának meghosszabbítása. Környezetvédő szervezetek felháborítónak tartják a döntést, felszólítják az Európai Bizottságot, hogy tegyen javaslatot a glifozát betiltására, a tagállamokat pedig arra, hogy támogassák a tilalmat.

Az EFSA döntésére reagálva a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Pesticide Action Network Europe azt írta közleményében, hogy a glifozát használatával kapcsolatban számos azonosított kockázat és nyitott kérdés van, amelyeket viszont a hatóság nem vesz kellőképpen figyelembe. A 444 cikke szerint az EFSA állásfoglalásában kiemeli, hogy a szennyeződések potenciális genotoxicitása és a fogyasztók kockázatértékelése továbbra is hiányos, miközben elismeri, hogy a glifozát termékek károsíthatják a biológiai sokféleséget, az idegrendszert és káros hatással lehetnek a mikrobiomra. A szervezet ennek ellenére tartózkodik attól, hogy negatív véleményt adjon, ehelyett a tagállamokra bízza, hogy engedélyezik-e a gyomirtó szert, a környezetvédők szerint hárítva a felelősséget.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) legutóbbi véleménye szerint támogatható Európában a glifozát gyomirtószer használatának meghosszabbítása - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva, illusztráció
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) legutóbbi véleménye szerint támogatható Európában a glifozát gyomirtószer használatának meghosszabbítása - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva, illusztráció

A kockázatokról és a korábbi esetekről

A glifozát engedélyét 2017-ben hosszabbította meg 5 évre az Európai Bizottság, de azt a döntést is heves tiltakozás kísérte. Ezt a gyomirtószert teszik részben felelősség a méhek és egyéb beporzók tömeges pusztulásáért, és sok jel utal arra, hogy az emberi szervezetre is káros, potenciálisan rákkeltő hatással van a szer - írta a cikk. 

Egy amerikai bíróság például 2019-ben megalapozottnak látta, hogy a Monsanto vállalat Roundup nevű, glifozátot tartalmazó gyomirtója is hozzájárulhatott egy amerikai férfi rákos megbetegedéséhez, a cégnek pedig 80 millió dollár kárpótlást kellett fizetnie a férfinak.

A környezetvédő szervezetek szerint az EFSA, az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) és a nemzeti ügynökségek túlnyomórészt a vegyipar tanulmányaira alapozzák értékeléseit és figyelmen kívül hagyják a független és szakértői értékeléssel rendelkező tudományos tanulmányok sokaságát, amelyek a glifozátot súlyos egészségügyi és környezeti problémákkal hozzák összefüggésbe - írták.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás