Hirdetés
Megszavazta az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését az Európai Parlament
Az Európai Parlament új szabályokat fogadott el a számottevő üvegházhatású gázok kibocsátásának minimalizálása érdekében, összhangban az uniós és globális éghajlati célokkal. A képviselők 457 igen szavazattal, 92 nemmel és 32 tartózkodással jóváhagyták a Tanáccsal kötött előzetes megállapodást a fluortartalmú üvegházhatású gázok (F-gázok) kibocsátásának további csökkentéséről. A jogszabály 2050-re előirányozza a fluorozott szénhidrogének (HFC-k) teljes kivonását, illetve csökkenő uniós fogyasztási kvótát irányoz elő a 2024 és 2049 közötti időszakra.
A jogszabály szigorú követelményeket vezet be, amelyek megtiltják az F-gázokat tartalmazó termékek uniós piacon való forgalmazását, valamint konkrét kivonási határidőket vezet be a F-gázok használatának fokozatos megszüntetésére azokban az ágazatokban, ahol technológiailag és gazdaságilag megvalósítható az alternatívákra való átállás, például a háztartási hűtés, a légkondicionálás és a hőszivattyúk esetében - írta az Európai Parlament.

Az ózonkárosító anyagok (ODS) kibocsátásának csökkentéséről szóló megállapodást 538 igen szavazattal, 8 nem szavazattal és 13 tartózkodással fogadták el. A jogszabály követelményeket vezet be az ilyen anyagok visszanyerésére és újrahasznosítására az építőanyagokban (különösen a szigetelőhabokban) a felújítások során, ami az EU-ban a fennmaradó ODS-kibocsátás fő forrása. Szigorú mentességeket vezet be továbbá az alapanyagként (más anyagok előállításához, például a gyógyszeriparban vagy a vegyiparban), technológiai anyagként, laboratóriumokban és tűzvédelemben történő felhasználásuk esetére.
Így nyilatkoztak a jelentéstevők a témában:
Bas Eickhout (Greens/EFA, Hollandia) jelentéstevő elmondta: „Az F-gázok megszüntetése kulcsfontosságú. Nem csak azért, mert ezek a gázok rendkívül károsak az éghajlatra, hanem azért is, mert egyértelműséget és beruházási biztonságot nyújtunk az ipar számára. Az európai vállalatok már most is élen járnak az F-gázok tiszta alternatíváinak kifejlesztésében, így ez a törvény jót tesz az éghajlatnak és az európai gazdaságnak is.”
Jessica Polfjärd (EPP, Svédország) jelentéstevő elmondta: „Az ózonkárosító anyagok kibocsátásának megállítása kulcsfontosságú a károsodott ózonrétegből eredő káros egészségügyi és környezeti hatások megelőzéséhez, valamint az Európai Unió éghajlatvédelmi célkitűzésével összhangban az üvegházhatású gázok megtakarításához való hozzájáruláshoz.”
A következő lépések
A plenáris ülésen megtörtént zárószavazás után a Tanácsnak még hivatalosan jóvá kell hagynia a jogszabályokat, mielőtt azokat kihirdetnék az Európai Unió Hivatalos Lapjában, és életbe lépnének.
A fluortartalmú üvegházhatású gázok (F-gázok) kibocsátásának további csökkentésének háttere
A fluortartalmú üvegházhatású gázok, például fluorozott szénhidrogének, perfluorozott szénhidrogének, kén-hexafluorid és nitrogén-trifluorid (amelyeket hűtőszekrényekben, légkondicionálókban, hőszivattyúkban, tűzvédelemben, habokban vagy elektromos kapcsolóberendezésekben használnak) és az ózonkárosító anyagok, mint például a halonok (tűzoltó készülékekben használatosak), a metil-bromid (kártevők elleni védekezés) és a hidroklór-fluor-szénhidrogének (hűtőszekrényekben és légkondicionáló berendezésekben találhatók) az ember által előállított, nagy globális felmelegedési potenciállal rendelkező üvegházhatású gázok (GHG).
E gázok kibocsátását tovább kell csökkenteni annak érdekében, hogy hozzájáruljunk az EU éghajlati célkitűzéseihez és megfeleljünk a nemzetközi megállapodásoknak (Montreali Jegyzőkönyv és a Kigali módosítás) - írták.A jogszabály elfogadásával az Európai Parlament a polgárok azon elvárásának tesz eleget, mely szerint az EU támogassa a fenntartható és rugalmas növekedési modellre való átállást, illetve a környezetbarátabb gyártási folyamatok előmozdítását. Ezt az Európa jövőjéről szóló konferencia következtetéseinek 11. javaslatának (1) bekezdése is kifejezi.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés