Egészségre veszélyes összetevők vizsgálhatóak egy digitális alkalmazással. Mindenkinek joga van tájékozódni afelől, hogy a kedvenc terméke, árucikke, milyen összetétellel rendelkezik. Vajon tartalmaz-e különös aggodalomra okot adó anyagokat (SVHC)? De vajon melyek lehetnek azok az összetevők, melyek aggodalomra adhatnak okot? Az ilyen és ehhez hasonló kérdésekre segít választ adni a Life AskREACH program, és azon belül is a Scan4Chem alkalmazás.

A vegyi anyagokra vonatkozó európai szabályozás, azaz a REACH (a vegyi anyagok regisztrálása, értékelése, engedélyezése és korlátozása) 2007 júniusában lépett hatályba. A rendelet fő célja, hogy javítsa az emberi egészség és a környezet védelmét a vegyi anyagok által jelentett kockázatokkal szemben. A REACH alapelve, hogy a gyártók, importőrök és felhasználók egyaránt felelősséget vállaljanak vegyi anyagjaikért. Biztosítaniuk kell, hogy az általuk előállított és használt vegyi anyagokat biztonságosan kezeljék és a termékeken is egyértelműen feltüntessék. A REACH a világ egyik legszigorúbb vegyianyag szabályozása - írta a Magyar Természetvédők Szövetsége. 

Megvizsgálhatók az egészségre veszélyes vegyi összetevők a Scan4Chem alkalmazással, a növényvédő szerekre is rá lehet keresni a programmal - Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány
Megvizsgálhatók az egészségre veszélyes vegyi összetevők a Scan4Chem alkalmazással, a növényvédő szerekre is rá lehet keresni a programmal - Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány

Mi az az SVHC és hol fordulhatnak elő? Mit takar pontosan a különös aggodalomra okot adó anyagok csoportja?

A REACH rendelet értelmében, bizonyos vegyi anyagok egy csoportja, melyek káros hatást gyakorolhatnak az emberi egészségre vagy a környezetre, Angolul “Substance of very high concern” az elnevezés, ezért SVHC-ként, azaz különös aggodalomra okot adó anyagként azonosítható. 

A REACH 57. cikke szerint különös aggodalomra okot adó anyagként (SVHC) azonosított vegyi anyagok lehetnek:

  • rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító,
  • perzisztens, bioakkumulatív és toxikus,
  • nagyon tartósan megmaradó és biológiailag nagyon felhalmozódó,
  • egyenértékű aggodalomra ad okot, pl. endokrin rendszert károsító anyagok.

Ezek az anyagok előfordulhatnak szinte bármilyen termékben, vagy árucikkben. Lehetnek ezek akár háztartási cikkek, textíliák, cipők, sportszerek, bútorok, kézzel gyártott termékek, játékok vagy csomagolások, valamint több részből álló tárgyak és összeszerelt termékek is, például elektromos   készülékek, autók vagy kerékpárok. Bizonyos termékek azonban másik szabályozás alá tartoznak, ezek a folyékony, pasztaszerű vagy porított fogyasztási cikkek mint  például a festékek és lakkok, egészségügyi termékek, gyógyszerek, élelmiszerek, kozmetikumok, mosószerek, állati takarmányok, növényvédő szerek. Ebben az esetben a csomagolásról kérhetünk tájékoztatást.

Érdemes megvizsgálni a termékeket, hogy el tudjuk kerülni a különös aggodalomra okot adó anyagokat (SVHC)

Hogyan kerülhetjük el ezeket a SVHC-ket és mit tehettünk a csökkentésük érdekében?

Ahhoz, hogy a vásárlás során tudatos döntések meghozatalával el tudjuk kerülni a különös aggodalomra okot adó anyagokat (SVHC), tisztában kell lennünk azzal, hogy mely termékekben, vagy akár termékek összetevőiben, csomagolásokban találhatók meg. Ebben van segítségünkre a Scan4Chem alkalmazás. 

https://www.youtube.com/watch?v=MW_q6AYmXXI

Az alkalmazás segítségével a termékek vonalkódja alapján kideríthetjük, hogy a megvásárolni kívánt termék tartalmaz-e 0,1 tömegszázaléknál nagyobb koncentrációban ilyen anyagokat. Abban az esetben, ha a vonalkód beszkennelésével mégsem kapjuk meg a kért információt, az applikáció lehetőséget biztosít arra, hogy a gyártótól kérhessük ezeket. A REACH-rendelet értelmében a gyartónak/importőrnek 45 napon belül kötelessége tájékoztatni a fogyasztót a terméke SVHC tartalmáról.

Miért fontos, hogy figyeljünk az SVHC-kre a vásárlás során, és információt kérjünk abban az esetben, ha nem találtuk meg a terméket a vonalkód alapján?

Az egészségünk, családunk egészsége és a környezetünk védelme mellett számos más ok is alátámasztja az applikáció használatának fontosságát. A Scan4Chem használatával tudatosan elkerülhetjük azon termékek megvásárlását, melyek 0,1 tömegszázaléknál több SVHC-t tartalmaznak. Ezzel a tettünkkel a gyártóknak is küldünk egyfajta visszajelzést, ösztönözhetjük őket az aggodalomra okot adó anyagok helyettesítésére. Ezentúl pedig információkéréseinkkel a többi fogyasztót is segíthetjük. Ha ugyanis a kérésünk hatására a gyártó feltölti a termék adatait az adatbázisba, onnantól kezdve mások is könnyebben hozzáférnek ezekhez.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás