Nyilvánvaló, hogy a víz kritikus fontosságú a növénytermesztés szempontjából. A talajnedvességet használó modellek a tudósok szerint 30%-120%-kal nagyobb mértékben magyarázzák meg a terméshozamok eltéréseit a különböző kultúrákban, mint a csapadékra támaszkodó modellek. Jonathan Proctor évek óta próbálja megmagyarázni, hogy miért nem jelenik meg a víz fontossága a terméshozamok statisztikai modelljeiben.

A kaliforniai Berkeley Egyetemen mezőgazdasági és erőforrás-gazdaságtanból doktorált Proctor szerint azok a tanulmányok, amelyek azt elemzik, hogy a terméshozamok hogyan reagálnak a hőmérsékletre és a csapadékra, általában azt találják, hogy a hőmérséklet sokkal nagyobb jelentőséggel bír, mint a víz. Pedig a növényfiziológiából tudni lehet, hogy a hőmérséklet és a vízellátás egyaránt nagyon fontos a növények számára.

 a talajnedvességet használó modellek 30-120%-kal nagyobb mértékben magyarázzák meg a terméshozamok évenkénti eltéréseit a különböző növények esetében, mint a csapadékra támaszkodó modellek
a talajnedvességet használó modellek 30-120%-kal nagyobb mértékben magyarázzák meg a terméshozamok évenkénti eltéréseit a különböző növények esetében, mint a csapadékra támaszkodó modellek (Fotó: Pixabay)

Proctor a Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) posztdoktori munkatársa Peter Huybers professzor csoportjában. „Ennek a rejtvénynek a megoldása kritikus fontosságú annak számszerűsítéséhez, hogy az éghajlatváltozás hogyan befolyásolja a globális terméshozamokat” – jelentette ki.

A talajnedvesség mérése a gyökérzóna körül

A kutatócsoportnak volt egy hipotézise. Mi van, ha a modellek rossz típusú vizet mérnek? A csapadék mérése helyett, ahogyan azt a korábbi tanulmányok tették, a Harvard csapata műholdak segítségével mérte a talaj nedvességét a gyökérzóna körül a világszerte termesztett kukorica, szója, köles és cirok esetében.

A kutatócsoport megállapította, hogy a talajnedvességet használó modellek 30-120%-kal nagyobb mértékben magyarázzák meg a terméshozamok évenkénti eltéréseit a különböző növények esetében, mint a csapadékra támaszkodó modellek.

Drámai eltéréseket mutathat a csapadék és a talajnedvesség

„Az esőzés és a talajnedvesség a párolgás, a beszivárgás és a lefolyás miatt elég drámaian eltérhet egymástól” – mondta Proctor. Ami az égből leesik, nem feltétlenül az, ami a talajban van, hogy a növények megigyák, és mi úgy találjuk, hogy ami a talajban van, hogy a növények megigyák, az valójában az, ami a terméshozam szempontjából számít.”

A talajnedvesség műholdas megfigyelései és egy statisztikai megközelítés segítségével a csapat jobban el tudta különíteni és meg tudta érteni a hőmérséklet és a vízellátottság termésre gyakorolt egyedi hatásait. Amelyeket gyakran összekeverünk, mivel a hőség és a szárazság erősen összefügg.

A szélsőséges hőség kevésbé káros

A kutatócsoport konkrétan úgy találta, hogy a szélsőséges hőség kevésbé károsítja a terméshozamokat, mint azt a korábbi modellek becsülték. Ez csökkentette a felmelegedésből eredő előre jelzett károkat. A kutatócsoport azonban az aszályra és az árvizekre való fokozott érzékenységet is megállapította.

„Amikor a mezőgazdasági termelékenység előrejelzéséről van szó a változó éghajlatban, figyelembe kell vennünk, hogy a hőmérséklet és a víz elérhetősége hogyan fog együttesen alakulni” – mondta Huybers, a SEAS és a Föld- és Bolygótudományok Környezettudományi és Mérnöki Karának professzora. „A hőmérséklethez képest a víz elérhetőségében bekövetkező változások inkább regionálisak és szezonálisak lesznek, így a regionális tervezés és a gazdálkodási stratégiák sokkal inkább előtérbe kerülnek az éghajlatváltozással való megbirkózással kapcsolatban.”

A kutatócsoport azt tervezi, hogy a talajnedvesség és a hőmérséklet globális mezőgazdasági termelékenységet befolyásoló hatásának jobb megértését felhasználja annak feltárására, hogy az éghajlatváltozás hogyan hathat az emberi jólét más aspektusaira, például a migrációs döntésekre vagy az élelmiszer-ellátás stabilitására.,

(A tanulmány a Nature Food című folyóiratban jelent meg, a cikket a futurefarming.com webszerkesztője, Hogo Claver jegyzi)

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás