Hirdetés
Miskolcon született és felnevelt bölényt engednek szabadon a Fogarasi-havasokban
A természetvédő szakemberek erőfeszítéseinek eredményeképpen ma már újra több mint 8000 európai bölény él szabadon. Hozzájuk csatlakozik a Miskolci Állatkert elsőszülött bölénybikája is, aki november közepén utazott el Romániába, hogy csatlakozzon a Fogarasi-havasokban élő bölények csordájához. A bika négyéves korára már annyira megerősödött, hogy elérkezett az idő arra, hogy elhagyja a családját és újra szabadon, a természetben éljen.
A Miskolci Állatkert írta meg, hogy az állatkerteknek kiemelt feladatuk, hogy maguk is aktívan kivegyék a részüket a biológiai sokféleség megőrzéséből. Az európai bölények ráadásul az állatkerteknek köszönhetik, hogy egyáltalán a mai napig fennmaradhattak, hiszen mintegy 100 évvel ezelőtt a természetes vadonban kipusztultak.

Száz éves munka és négy éves bölénybika
Az idén száz éve alakult Nemzetközi Bölényvédelmi Társaság munkájának köszönhető, hogy az állatkertekben megmaradt egyedek tenyésztésével sikerült megőrizni az utókornak Európa legnagyobb termetű szárazföldi állatát. Ennek az erőfeszítésnek az eredményeképpen ma már újra több mint 8000 európai bölény él szabadon. Hozzájuk csatlakozik a Miskolci Állatkert elsőszülött bölénybikája is, aki november közepén utazott el Romániába, hogy később csatlakozzon a Fogarasi-havasokban élő bölények csordájához - írták.
A Miskolci Állatkert első bölényei 2016-ban érkeztek meg. Miután a fiatal állatok elég idősek lettek hozzá, hogy szaporodjanak is, 2019-ben megszületett az első miskolci bölényborjú. Az utód anyja az elsőként Miskolcra érkezett bölény, amely Nagykanizsa közeléből, egy vadaskertből, míg az apa a Pozsonyi Állatkertből (ZOO Bratislava) került Miskolcra. A bika négyéves korára már felcseperedett annyira, hogy elérkezzen az idő arra, hogy elhagyja a családját. Nem is akármilyen útra indulhatott, hiszen a jövőben csatlakozhat egy vadon élő bölény csordához, hogy szabadon élje életét.

Nem az első bölény, ami magyarországi állatkertből kerül a természetbe
A Conservation Carpathia Alapítvány, amely Romániában, a Fogarasi-hegységben tevékenykedik, hogy megőrizze és visszaállítsa a korábbi érintetlen kárpáti vadont, 2020-ban vágott bele a projektbe. A cél, hogy újra éljenek európai bölények is a hegységben. Akkor 8 egyed került első körben visszatelepítésre a faj eredeti élőhelyére. Ma már 56 egyedük él szabadon. A Miskolci Állatkert bölénye először 19 társával együtt egy elkülönítő karámba került, hogy megszokja a helyi viszonyokat. A tervek szerint a tavasz beköszöntével csatlakozhatnak majd a vadon élő állatokhoz.
A Miskolci Állatkertből 2020-ban már került vissza a természetbe egy európai bölény, a Nyíregyházi Állatparkban született, de Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében nevelkedett fiatal állat a Bulgáriában, a Rodope hegységben élő csapat tagja ma is. A Conservation Carpathia Alapítvánnyal való kiváló együttműködés eredményeképpen pedig a jövőben immár a Fogarasi-havasokban is lépdelhet majd miskolci bölény - közölték.

A fotókat a Miskolci Állatkert és a Fundatia Conservation Carpathia készítette.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés