Hirdetés
Mit tehetünk, ha megjelenik a lakásban egy rágcsáló
Mivel jogilag hatályos távoltartó végzéssel hiába kísérelnénk meg távozásra bírni őket – az egereket és patkányokat bizonyára hidegen hagyná –, valami mással kell próbálkoznunk. Nincs sok értelme nyomozni rések-repedések után a ház falán, de ha felfedezünk ilyet, amelyen a hívatlan látogatók meglepték otthonunkat, bármi áron, de torlaszoljuk el, megelőzendő a rokonság csatlakozását a partihoz.
Ha egyszer beférkőznek a rágcsálók az ember otthonába, felbecsülhetetlen károkat okozhatnak a ház szerkezetében, az elraktározott élelmiszerekben, és persze mindent össze is piszkíthatnak. A rágcsálók ürüléke komoly egészségügyi veszélyforrás is, nem beszélve az általuk terjesztett súlyos betegségekről.

Ha mindez nem lenne elég, a rágcsálók aggasztó ütemben képesek elszaporodni azokon a helyeken, ahol csak egy kevés élelmet találnak – ha pedig beindul a bébibumm, onnantól kezdve egy igazi rémálom megszabadulni tőlük.
Jobb időben védekezni
Domoszlai Dávidot, a House Special Kft. egészségügyi gázmesterét a hellovidek.hu kérdezte rágcsálóügyben. A szakember első és legfontosabb jó tanácsa arra nézve, miként tudjuk a családi házunkat – vagy városi otthonunkat –megóvni az idegen betolakodóktól, hogy az élelmiszereket, kutyatápot, macskatápot mindig tároljuk elzárva, ne legyen semmi kiszóródva a földre.
Mit tehetünk, ha megjelenik a lakásban egy rágcsáló?
Semmiképp ne rakjunk nekik kolbászt és sajtot az egértilóba, ugyanis csak le szokták lopni róla, nem maradnak a csapdában. Ki lehet próbálni a gazdaboltban kapható mérget is, de a leghatékonyabb és leggyorsabb módszer, ha kártevőirtó szakemberrel helyeztetjük ki ezeket az etetőállomásokat, professzionális mérgezett csalétekkel – tanácsolta az egészségügyi gázmester. Tapasztalata szerint tényleg a legjobb megoldás a mérgezett csalétek. Azonban kizárólag zárt etetőállomásban használjuk, hogy kisgyermek és háziállat se férjen hozzá.
Tényleg hatásos az illóolaj?
Számos olyan megoldás kering az interneten és sok ötletről lehetett hallani már, amelyek ideig-óráig beváltak. Ilyen a kellemetlen szagok használata. A borsmentától, citromolajtól állítólag menekülnek az egerek, de többen emberi hajpamacsot, kutyaszőrt is bevetnek a riasztásra. A szakember azonban óva int bennünket attól, hogy bedőljünk az ilyen egyszerűnek és nagyszerűnek tűnő megoldásoknak. Tapasztalata szerint az illóolajok nem működnek, viszont nyest elriasztásához az állatszőr hatékonynak bizonyul.
Az elektromos, ultrahangos riasztók az egészségügyi gázmester szerint nem hatásosak – sajnos. Visszajelzések alapján, számos ember a riasztókkal próbálkozik először, de nem válik be.
Állattartók, figyelem!
Azokon a portákon, ahol haszonállatot – baromfit, sertést – tartanak, gyakran tapasztalhatják, hogy hiába helyezik ki a rágcsálóirtó készítményeket, csak ideig-óráig hatnak. Mit lehet ilyenkor tenni?

hozzá (Fotó: Pixabay)
A baromfi-, sertéstelepek esetén a rendszeres, szakember által végzett kártevőirtás lehet hatásos. Ezeken a haszonállattartó telepeken mindig személyre szabott, egyéni rendszer alapján dolgoznak. Fontos viszont, hogy a haszonállatok élelmét, tápját szintén el kell zárni úgy, hogy a rágcsálók ne férjenek hozzá.
Ha már mérgezünk, hogyan használjuk biztonságosan?
A mérgezett csalétkek kizárólag masszív, zárt etetőállomásokban helyezhetők ki. Ehhez csak az egér- vagy a patkány tud hozzáférni. Az önmagában kihelyezett csalétket a rágcsálók be tudják hurcolni a fészkükbe, és közel sem biztos, hogy elfogyasztják azt. Illetve így más haszonállat vagy háziállat véletlenül se tudja megenni.
A nyest rágcsáló? Az okozott kárból látszik…
A nyest emlős állat, a menyétfélék csoportjába tartozik és védett állat. Nem irtható, csak riasztani lehet. Bevált praktika a nyest elriasztására az állatszőrt, háziállat takaróját felhelyezni a padlásra. A nyestcsapda is alkalmazható, de nagyon ritkán válik be.
Egér vagy patkány ellen nehezebb védekezni?
A szakember szerint a patkányok ellen. Sokkal okosabb állatok, mint az egerek. Például a fizikai csapdák ellenük nagyon ritkán hatásosak. Tanulnak, így az első halálozás után hatástalanná válnak a csapdák. Ha túl gyorsan öli meg az irtószer a patkányt, és társa látja elhullani, akkor a többiek már nem fognak belőle fogyasztani.

Mennyibe kerül az irtás?
Többszörös hiábavaló házilagos próbálkozás után tényleg érdemes kártevőirtó szakembert hívni. A gazdaboltban kapható szerek árából könnyen megoldható egy szakszerű, professzionális rágcsálóirtás.
Az egészségügyi gázmester még elmondta, hogy megkereséseik alapján idén több egérproblémába ütköznek, de az enyhe tél hatásait majd csak ősszel lehet felmérni, akkor derül ki, mennyit erősödött a populáció .
A profi rágcsálóírtóknál az árak az elmúlt években nem változtak, nem volt jellemző a drágulás. Egy akció körülbelül 12 000 forinttól indul. De a visszajelzések alapján a gazdaboltban is elköltenek sokan 10 000 forintot a házilagos irtásra.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés