A növényvédelem fontos szerepet játszik a termesztés sikerességében, ugyanis a gyomok, a kártevők és a kórokozók hozamcsökkentő hatása jelentős.

A gombabetegségek jelentőségét viszonylag könynyen tudjuk szemléltetni a fertőzéstől megvédett és a kezeletlen növényállomány hozamának összehasonlításával. „Sok év és sok hibrid átlagában a kétszeri állományvédelem esetében a napraforgó terméstöbblete csapadékos évjáratban 1300 kg/ha, átlagos vízellátottságú évjáratban pedig 650 kg/ha” – írja Dr. Pepó Péter egyetemi tanár*. Természetesen fontos a megfelelő eredmény eléréséhez a szakértelem, a helyhez adaptált hatóanyag, kezelésszám, időzítés kiválasztása a kijuttatástechnológia mellett. A gazdasági szempontból legfontosabb kórokozók köre jól ismert, a fehérpenészes szár- és tányérrothadást (Sclerotiniasclerotiorum), az alternáriás levél- és szárfoltosságot (Alternaria helianthi), a szürkepenészes szár- és tányérrothadást (Botrytis cinerea), a fekete szárfoltosságot (Phoma macdonaldii) és a hamuszürke szárkorhadást (Macrophomina phaseolina) emelném ki.

A fehérpenészes szárrothadást mindenképpen számításba kell venni a fungicidkezelés célpontjaként

A kémiai növényvédelem eszközeivel hatékonyan tudunk legtöbbjük ellen fellépni, a kezelések időzítése kulcsfontosságú. A felsorolt betegségek, kórokozók megjelenésének ideje évjárat- és fajfüggő, leghatékonyabb ellenük a megelőző jellegű kezelés. A fehérpenészes szár- és tányérrothadást mindenképpen számításba kell venni a fungicidkezelés célpontjaként, tudva, hogy a primer fertőzést állománypermetezéssel nem tudjuk megakadályozni. Itt egyetlen cél a terjedés blokkolása lehet. Mivel az elsődleges fertőzési gócok a talajszinten találhatók, a terjedést csak az oda lejuttatott hatóanyagok akadályozhatják meg. Ez a törekvés kell indokolja a viszonylag korai kijuttatást, ami a napraforgó 6-10 levélpáros fejlettségét jelenti. A tányért veszélyeztető további fertőzések blokkolását a későbbi kezelések kiválóan képesek végrehajtani a csillagbimbós állapotra, virágzás elejére időzítve.

Az Optimo® Care használatát 2 alkalommal javasoljuk egy tenyészidőszakon belül

Az engedélyezett hatóanyagok között fontos szerepet játszanak a strobilurinszármazékok, mindegyikük erős direkt gombaölő hatással rendelkezik, ha létrejön a hatóanyag-célszervezet találkozása. E hatóanyagcsoport kiváló tagja a piraklostrobin, mely az Optimo® Care gombaölő szer hatóanyaga.

Az Optimo® Care nagy mennyiséget tartalmaz a piraklostrobinból, mely biztosítja a magas szintű gombaölő hatást. Ez kiegészül a hatóanyagcsoportban kiemelkedő erőteljes élettani hatással.

Az Optimo® Care beavatkozik a napraforgó élettani folyamataiba, megemeli a tápanyagfelvétel intenzitását, fokozza a szárazanyag-beépülést, késlelteti a növényi szövetek öregedését, ezáltal hozzásegíti, hogy fertőzésmentes körülmények között is emelkedjen a kaszattermés.

Napokkal hosszabbá válik az aktív fotoszintézis időtartama, mely hozamnövekedést eredményez. Az Optimo® Care használatát 2 alkalommal javasoljuk egy tenyészidőszakon belül. Először akkor, amikor még le tudjuk juttatni a hatóanyagot a növényzet talajközeli régiójába a fehérpenészes fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében. Ekkor az alacsony dózis használata nagyon kedvező költségszintet eredményez. Később csillagbimbós állapotban, illetve a virágzás első felében javasoljuk alkalmazását. Minden esetben javasolt nagy (250-350 l/ha) permetlémennyiség használata a jobb hatékonyság érdekében. Jó tápanyag- és vízellátottság mellett ezek a beavatkozások jelentősen hozzájárulnak a minél nagyobb tömegű napraforgókaszat létrejöttéhez.

Bálint Sándor
gombaölő és rovarölő szer termékmenedzser
Corteva Agriscience™

Az Optimo® Care megegyezik a Retengo készítménnyel. A Retengo a BASF SE bejegyzett márkaneve. A növényvédő szereket biztonságosan kell használni!
Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!

* Dr. Pepó Péter: A napraforgó-termesztés kritikus elemei. 2018. december 27.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás