Hirdetés
Mitől sikeres a cirok gyomirtása?
A sikeres gyomirtás, különösen a nyári gyomok elleni védekezés a ciroktechnológiai útvonal egyik kulcsfontosságú pontja. Érdemes megnézni, milyen a sikeres magágyelőkészítés, melyek a vetési feltételek, törvényi előírások, gyomirtási stratégiák a cirokfejlődés különböző szakaszaiban. A legújabb kísérletek és eredmények, valamint a mechanikus gyomirtás részleteiről Sandrine Volan, az Arvalis mérnöke beszélt.
A Sorghum ID foglalta össze 3 percben, milyen a sikeres cirok gyomirtás. Kérdések, érvelés, elő- és utóvetemény, talajmunkálatok és szelektivitás mindössze néhány percben: Sandrine Volan, az Arvalis, Növénytani Intézet mérnöke adott gyakorlati tanácsokat a témában.

Egyre terjed a növény
Az utóbbi időben a cirok reneszánszát éli, termőterülete hazánkban növekvő tendenciát mutat. Akár szemes-, akár silócirokról (cukorcirok) legyen szó, termesztése sok szántóterületünkön a kukorica alternatívájaként megjelenik, hiszen a klimatikus viszonyok változásából adódó hektikus termések kevésbé jellemzik. A kukoricánál jobb szárazságtűrése és termésstabilitása miatt egyre többen választják a termesztett kultúráik körébe.
A cirokfélék herbicid tűrőképessége gyengébb a kukoricáénál, és az alkalmazható herbicidek köre is meglehetősen csekély számú. Az évelő egyszikű gyomok (pl.: fenyércirok) ellen cirokfélékben nem lehet védekezni, így ilyen gyomokkal fertőzött területen a cirokfélék termesztését célszerű elkerülni. Évelő gyomokkal fertőzött terület esetén az elővetemény tarlóján glifozát hatóanyagú szerrel végzett kezelés kihagyhatatlan.
Takarónövény alkalmazása esetén szükségszerű a vetés előtti vagy vetés után, kelés előtt elvégzett, úgynevezett pre/poszt kezelés. A cirokfélék vetése jellemzően május első felében kezdődik. A kezdeti fejlődése és gyomelnyomó képessége a kukoricáénál lassabb, így a minél korábbi gyomkikapcsolás kulcsfontosságú - fogalmaztak.
Az Arvalis ciroktermesztésének és kísérleteinek eredményeiről ide kattintva lehet többet megtudni francia nyelven.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés