Hirdetés
Most fontos az alma lisztharmat és a varasodás elleni védekezés
Növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek: Zsigó György okleveles agrármérnök, növényorvos és talajtani szakmérnök foglalta össze, mire kell figyelni az almatermésűek aktuális növényvédelméhez. Április közepén a körték már virágzanak, az almafajták többsége még piros bimbós állapotban van. Többféle rovarra és kórokozó gombára kell figyelni ezekben a napokban. Lisztharmatos almalevél és levéltetű ősanyát rejtő piros hólyagos levélke is található a növényeken.
A lisztharmattal fertőzött rügyekből kipattant torz levelek felületéről, a fehér „lisztes” gombatelepekről máris szóródnak a terjedést biztosító spórák (a konídiumok). A piros bimbós állapotig a kéntartalmú gombaölők lehetnek a főszereplők. A perzselés elkerülése miatt fontos, hogy egységesen 1-5 mikron méretűek legyenek a kén szemcsék a gombaölőben. Sok készítmény megfelel ennek a követelménynek, például a Thiovit, a Microthiol Special, a Kumulus S, illetve a Flosul. A Jonatán alma termesztése főleg a lisztharmat miatti fogékonysága miatt szűnt meg - jegyezte meg a szakember az ÖMKi oldalán.

Az április eleji esők valószínűleg megindították a varasodás spóráit, a fa alól, a lehullott fertőzött levelekről már kipattantak a spórák, de ezek eleinte még nem találkozhattak nedves felületű levelekkel. A kertek többségében a szél gyorsan felszárította a kis leveleket és komoly harmat sem keletkezett A fogékony fajták (pl. a Starking) tulajdonosainak azonban figyelniük kell. Újabb esők és felmelegedés esetén ugyanis berobbanhat a varasodás gomba. Ahol nem végezték el a rezes lemosást, esetleg az őszi beteg levelek is még a fák alatt vannak, ott nagyobb valószínűséggel számíthatnak a gombára. Szerencsére az újabb típusú réztartalmú gombaölők közül jó néhány még most is használható.
Összetett az ökológiai növényvédelem
Az almafák gombabetegségei elleni védekezés összetett stratégiát igényel. Az egyik legfontosabb megelőző lépés az aktív talajélet fenntartása, és ezen keresztül a lomb lebomlásának biztosítása. A lomb lebomlását ősszel elő lehet segíteni például a lebomlást támogató mikrobiológiai tarlóbontó készítményekkel, amelyek kis kiszerelésben házikertek művelői számára is elérhetők a gazdaboltokban. A túltrágyázás elkerülése és a szellős lombkorona kialakítása ugyancsak fontos. Virágzás előtt használhatók (terméktől függően zöld vagy piros bimbós állapotig) a mészkénlé és paraffinolaj keverékét tartalmazó növényvédőszerek. Ausztriában a varasodás elleni védekezés meghatározó hatóanyaga a mészkénlé, a virágzás időszakát kivéve az egész szezonban alkalmazható. Hasonlóan fontos hatóanyag az ökológiai kertművelés egyik kálium-hidrogén-karbonát hatóanyagú Vitisan, amely szinte valamennyi házikerti növénynél használható, és a legfontosabb kórokozók (így a lisztharmat, varasodás, szürkepenész) ellen is hatásos. A fűzfakéreg és a mezei zsurló lisztharmatra és varasodásra is alkalmas, a lecitin a lisztharmatra, a szódabikarbóna és a talkum a varasodásra engedélyezett az almában - írta Zsigó György.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés