Hirdetés
Nagy fordulat és piaci enyhülés következhet, ha visszatér a tengeri exporthoz Ukrajna
Ahhoz, hogy Ukrajna újra folytathassa a termékek és termények tengervízi úton történő szállítását, annyi kellene, hogy az oroszok ne bombázzák tovább a kikötői polgári létesítményeket. Keleti szomszédainknak is az volna a jó, ami a közép-európai mezőgazdaságnak: ha visszatérhetnének a tengeri kiszállításokhoz és a korábbi piacokhoz. Az ukránoknak a tengeri mezőgazdasági export létkérdés, ezért folyamatosak az intenzív karbantartások és javítások, valamint a kivitel infrastrukturális feltételeinek biztosításáért tett erőfeszítések.
A témában az Agrárágazat írt cikket, ezt szemléztük. Eszerint a tavalyi nyár óta az oroszok több mint 30 alkalommal, lényegében hetente támadtak ukrán kikötői létesítményekre. Emiatt 109 infrastrukturális objektum és 6 polgári épület sérült vagy semmisült meg teljesen – közölte az Ukrán Tengeri Kikötők Hatósága (USPA). Az ukrán tengeri kikötők infrastruktúrája elleni támadások következtében megsérültek a liftek, a gabona-, olaj- és kőolajtermék-tároló raktárak, a csővezetékek, az adminisztratív és egyéb épületek. A rakomány, beleértve a termény is ugyanígy járt. Amióta az oroszok felmondták a gabonaegyezményt, a bombázásokkal alig leplezett céljuk az ukrán (mező)gazdaság egyik fő bázisát képező tengeri export akadályozása.

Békeidőben a tenger a megoldás
Az ukránoknak a tengeri mezőgazdasági export létkérdés, ezért folyamatosak az intenzív karbantartások és javítások, valamint a kivitel infrastrukturális feltételeinek biztosításáért tett erőfeszítések. A tavalyi év végére, idén januárra már ott tartottak, hogy sikerült megközelíteni a háború előtti export mennyiségét.
A cikk szerint a január egyébként is a csendesebb gabonaexport-hónapok közé tartozik, ugyanakkor ukrán sajtójelentések szerint máris érződik, hogy a gabonarakományok vasúti és közúti szállítása nő az odesszai térség kikötőibe.
Európának is fontos az ukrán tengeri export
Az ukrán tengeri export azonban nem csak az orosz agressziótól sújtott országnak fontos. A kelet-közép-európai mezőgazdaságoknak köztudottan komoly kihívás és teher a keletről származó orosz és ukrán áru érkezése, illetve a növekvő kelet-európai, nyugat-ázsiai országok exportjának erősödése. Ebben a folyamatban Ukrajna az orosz támadások miatt arra kényszerül(t), hogy termékeit a közel-keleti és afrikai piacok helyett Európába vagy legalábbis európai tranzittal utaztassa. Amennyiben az orosz támadások intenzitása és/vagy száma csökken, úgy Ukrajna egyre inkább visszatérhet az olcsóbb és hatékonyabb tengeri szállításhoz, s ezzel a kelet-európai mezőgazdaságokra nehezedő nyomás is csökkenne - közölte a cikk.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés