Hirdetés
Nagyon korai a peronoszpóra idei megjelenése – ebből súlyos járvány lehet
Az idén tavasszal kedvezett az időjárás a peronoszpórafertőzésnek, megjelentek az első olajfoltok a szőlő levelén. Egyelőre nem mindenütt látványosak, de a sok eső miatt bárhol elindulhatott a kórfolyamat. A képződött áttelelő spórák sem szenvedtek kárt a télen, a hőmérséklet és a nedvesség is kedvező volt a számukra. A Balaton déli és északi oldaláról is jelezték az olajfoltok megjelenését a leveleken.
A szőlőperonoszpóra fertőzésének minden szakasza cseppfolyós víz jelenlététől függ, vagyis az áttelelő spórák csírázásához, a makrosporangium fejlődéséhez és felverődéséhez a szőlő leveleire, valamint a fertőző rajzóspórák kialakulásához is vízre van szüksége a gombának.

Azt hihetnénk, hogy a tavalyi szárazság miatt nincs fertőzőanyag a hazai ültetvényekben, de sajnos nem ez a helyzet.
Tömegesen jelentek meg a tünetek
Nyáron hamar abba lehetett hagyni a gombaölő szerek használatát, ősszel azonban megérkezett a csapadék, és az országban sokfelé fertőzte a peronoszpóra a hónaljhajtásokat.
Mindez azt jelenti, hogy az ilyenkor jellemző körülbelül kéthetes lappangási idő már letelt az első fertőzés óta. Szekszárdon napjainkra tömegesen megjelentek a tünetek, sőt másodlagos fertőzés is bekövetkezett, amihez már néhány órás levélnedvesség is elég.
A szőlő most a meleg hatására gyorsan fejlődik, a legfogékonyabb fejlődési állapota, a virágzás június első harmadában várható. A mostani fertőzésből eredő károk valószínűleg megmutatkoznak majd.
A meteorológiai állomások május közepére jelezték az első fertőzési veszélyt, ami minden bizonnyal bekövetkezett, még ha a tünetek nem is mindenütt alakultak ki.
Valószínűleg már a jelzés előtt is volt fertőzés, amit a peronoszpóra elterjedtsége mutat. Nagyon korai az idei megjelenése, amiből súlyos járvány lehet, ha továbbra is elég csapadék lesz a gomba számára. Körülbelül egy hónapos teljes szárazság tudná megállítani a betegség terjedését.
A peronoszpóra megállításához felszívódó készítményekre van szükség
Most már nem elég kontakt gombaölő szert használni, a peronoszpóra megállítására felszívódó készítményekre van szükség (Enervin, Profiler). A rezisztencia kialakulásának megelőzésére mindig használjunk kontakt szert is a felszívódó gombaölő szerek mellé!
A későbbi fertőzések megelőzésére és gyógyításra is alkalmasak a kálium-foszfonát hatóanyagú készítmények, amelyeket azonban blokkszerűen, három-négy alkalommal egymás után kell használni, hogy a hatóanyag feltöltse a növény szöveteit. Ilyen szer például az AktyShield, a Delan Pro, de ezek nem szabad forgalmú, hanem „zöld könyves” készítmények.
(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés