Bizonyára sokakkal előfordult már, hogy az elültetett magokból szárba szökkenésnek indult növényke távolról sem az lett, mint amire számított. Még akkor sem, ha a virágföldet szaküzletben vásárolta. Ugyanis ezekben a virágföldkeverékekben is jócskán akad mag. A legtöbb esetben gyom.

Kertészetekben és boltokban vásárolt 20 literes virágföldeket vizsgáltak a Debreceni Egyetem kutatói. Tizenegy gyártmányból vettek mintát, volt köztük sok magyar, de német és litván eredetű is.

Európába betelepült, telepített növényfajok is kikeltek a virágföldből, mint a mára szinte kiirthatatlanná vált invazív disznóparéj, betyárkóró, egynyári seprence, magas aranyvessző
Európába betelepült, telepített növényfajok is kikeltek a virágföldből, mint a mára szinte kiirthatatlanná vált invazív disznóparéj, betyárkóró, egynyári seprence, magas aranyvessző (Fotó: Pixabay)

Egy liter virágföldben: 6 növényfaj, 13 csíraképes mag

Az eredmény meghökkentő. A kertészeti virágföldek globális kereskedelme során sok száz vagy akár ezer kilométerre is elvihetnek a földekkel olyan magvakat, amelyekből invazív gyomflóra is kialakulhat a messzi tájakon.

A kutatási eredményeket a Science of the Total Environment folyóirat alapján a szabadfold.hu ismertette. Ebből kiderült, hogy egy liter virágföldben átlagosan 6 különböző növényfaj 13 csíraképes magja található. Vagyis az emberiség évente sok milliárd magot terjeszt ezen az úton, aminek a természetvédelmi és ökológiai következményei még nem ismertek.

A földkeverékekben Litvániából és Magyarországról származott a tőzeg, amit németországi, magyar és szlovák virágföldüzemekben használtak fel. Volt keverék, amibe guanó, komposzt és állati eredetű fermentált trágya is került.

A földkeverékekből számos növény kelt ki. Ezek között találtak kontinensünkön honosakat, mint a kövér porcsin, pásztortáska, kakaslábfű, békaszittyó, egynyári pernye.

Kiirthatatlan fajok is kikeltek

Csakhogy számos olyan nem honos, már évtizedek, évszázadok óta Európába betelepült, telepített növényfajok is kikeltek a virágföldből, mint a mára szinte kiirthatatlanná vált invazív disznóparéj, betyárkóró, egynyári seprence, magas aranyvessző.

Az egyes gyártók földjei között nagy különbségek voltak a gyommagvak számát illetően. Azokban a földekben volt a legtöbb mag, amelyek állati trágyából származó komposztot is tartalmaztak. Illetve a magtartalom nagyban függött az alkalmazott gyártástechnológiától is.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás