Egy 3 085 német tejgazdaság adatait felvonultató, 376 415 tehenet vizsgáló kutatási projekt megállapította, hogy a nagyobb tejüzemek, amelyeket gyakran kritizálnak az állatjólétre való károsságuk miatt, nem feltétlenül hibáztathatók emiatt. A tanulmány fő célja az volt, hogy megvizsgálja az állatjólét és a német tejgazdaságok állománymérete közötti kapcsolatot. Az elemzett minta hasonlított a világ negyedik legnagyobb tejtermelőjének, Németország tejtermelésének változatos szerkezetére, és a tejgazdaságok méretének széles skáláját fedte le, 7 tehéntől egészen 2 900-ig, átlagosan 122 tehénnel.

Forrás: pixabay

A minta 98%-a hagyományos és 2%-a bio volt, 93%-uk tejtermelésre szakosodott. A gazdaság átlagos mérete 141 hektár volt, amelynek 73%-a gyepterület volt, és a gazdaságok 55%-a lehetővé tette a tehenek legeltetését. Az állatjóléti mutatót (AWI) a tejtermelés fenntarthatóságával foglalkozó nagyobb projekt részeként dolgozták ki, szoros konzultációt folytatva a tejipari értéklánc szakértőivel, például a haszonállatok jólétével foglalkozó tudósokkal, gazdálkodókkal és tejipari képviselőkkel. Ez az index magában foglalta a lakhatást, az etetést, az egészséget, a viselkedést, az éhséget és szomjúságot, a kényelmetlenséget és fájdalmat, a sérülést vagy betegséget, a mozgás szabadságát, a külső éghajlati ingerekhez való hozzáférést, a fülke és a padló típusát, a pihenőhelyeket és az ivóvályúkat.

Az eredmények azt mutatták, hogy a nagyobb gazdaságok jobb AWI-t értek el, mint a kisebbek. Még ha a különbség mérete kicsi is volt, az eredmény mégis ellentétben áll azzal a széles körben elterjedt feltételezéssel, hogy a nagy gazdaságok alacsonyabb állatjóléttel rendelkeznek. Valamennyi állományméret-osztályban nagy eltéréseket találtak az állatjóléti index állományai között, és az állomány mérete nem az egyetlen tényező, amely befolyásolja az állatjóléti szinteket az egyes gazdaságokban. A mezőgazdasági üzem vezetőjének tudása és készségei, valamint az az idő, amelyet a gazdálkodók az állatoknak szentelhetnek, szintén pozitívan befolyásolja az állatjólétet.

Még ha a szabad tartási rendszerű istállóval rendelkező gazdaságok átlagosan magasabb állatjóléti indexet értek is el, mint a kötött tartási rendszert alkalmazó istállókkal rendelkező gazdaságok, az állatjóléti indexértékek szórása azt mutatta, hogy az állatjóléti index magas és alacsony értékei egyaránt elérhetők, függetlenül az állattenyésztési rendszertől. Ez azért van, mert bizonyos mutatók, mint például a tehénenkénti pihenőterületek, függetlenek a tejelő istállórendszertől, és más tényezőket helyettesíthetnek. Ezenkívül a tanulmány megállapította, hogy az állatjóléti index nagy eltéréseket mutat az állományok között az összes állományméret-osztályban, nagyobb különbségek vannak a régiókon belül, mint a régiók között, és az azonos méretű állományokon belül is nyilvánvaló volt a változás - olvastuk a meatthefacts.eu-n.

Ezek az eredmények megerősítik azt a bizonyítékot, hogy az állomány mérete csekély hatással van a gazdaságspecifikus állatjóléti szintekre, és mind a kis, közepes és nagy tejgazdaságokban van lehetőség a jobb állatjólétre. Ezért az állatjóléttel kapcsolatos nyilvános vitáknak és politikai döntéseknek figyelembe kell venniük, hogy az állomány mérete és a politikailag kikényszerített állományméret-korlátozások kevesebb figyelmet érdemelnek. Ezzel szemben - ehelyett - nagyobb hangsúlyt kell fektetni az állatjóléti intézkedések gazdaságokban történő végrehajtására.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás