Hirdetés
Októbertől kötelező külön gyűjteni a hulladék gumiabroncsokat Magyarországon
Kötelező külön gyűjteni 2023. október elsejétől a hulladékká vált gumiabroncsokat Magyarországon. Ezeket a hulladékgazdálkodásért felelős MOHU MOL Zrt. és alvállalkozói, valamint a gumiabroncs forgalmazók térítésmentesen átveszik. Az intézkedéssel hatékonyabbá válik a hulladékgazdálkodás és emelkednek a hulladékgyűjtési és hasznosítási arányok. A cél az ország megtisztítása az illegálisan elhelyezett vagy elhagyott hulladékoktól.
Raisz Anikó környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár a témához kapcsolódóan elmondta, hogy 2023. júliustól az egész országban elindult az új hulladékgazdálkodási rendszer. Az új rendszerrel együtt az Európai Unió elvárásainak megfelelően bevezettük a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert is, amelyben a környezetszennyező termékek gyártóinak „a szennyező fizet” elve alapján díjat kell fizetniük a termékeik hulladékkezeléséért.

Az új felelősségi kör feladatai a gumiabroncs vonatkozásában
A kiterjesztett gyártói felelősségi díj tizenegy termékcsaládot érint. Ezek között vannak olyanok is, amelyeknél ez az előírás nem jelentett újdonságot, például az elektronikai berendezéseknél, ugyanakkor érinti a többi között például a csomagolási hulladékot, a textilterméket, a gumiabroncsot. A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer teljes életciklus elvet valósít meg, vagyis a termék gyártója, import esetén az első forgalomba hozója viseli a hulladékkezelés költségeit is - tette hozzá.
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá tartozó egyes termékkategóriákra - így a gumiabroncsra is - speciális szabályok vonatkoznak. Ennek megfelelően a hulladékká vált gumiabroncsot októbertől már külön kell gyűjteni, és a MOHU MOL Zrt., illetve alvállalkozóinak az erre kijelölt telephelyein vagy a forgalmazónak kell leadni, akik ingyenesen átveszik. Az intézkedéssel hatékonyabbá válik a hulladékgazdálkodás és emelkednek a hulladékgyűjtési és hasznosítási arányok. Ez hozzájárul a hulladékokból előállított másodnyersanyagok kínálatának növekedéséhez és az illegális hulladéklerakás csökkenéséhez.
Tisztább Magyarország a cél
Raisz Anikó elmondta, hogy a cél az ország megtisztítása az illegálisan elhelyezett vagy elhagyott hulladékoktól, ezért a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben megfogalmazottak szerint számos erre irányuló intézkedést tettek. A “Tisztítsuk meg az Országot!” projekt részeként eddig több százezer tonna elhagyott hulladékot számoltunk fel főként közterületeken, erdőkben, folyók, valamint vasúti és közúti létesítmények mellett. Az illegális szemétlerakatok helyszínének beazonosítását segíti a HulladékRadar applikáció is, amelynek már közel 30 ezer felhasználója van. Továbbá második alkalommal hirdettünk azbesztmentesítési pályázatot és szállítjuk el ingyenesen ártalmatlanításra az azbesztet tartalmazó építőanyag hulladékot a lakosságtól, valamint közel 300 tonna növényvédőszer-hulladék begyűjtésében és ártalmatlanításában támogattuk a Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarát - fogalmazott.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés