A gyomirtó robotok piaci méretének növekedését olyan problémák hajtják, mint a vízhiány, a vegyszerek túlzott használata, a biológiai sokféleség csökkenése, az üvegházhatású gázok kibocsátása és az eutrofizáció. A gyomirtó robotok és a permetező drónok piaci mérete az elkövetkező években felgyorsul – derül ki az IDTechEx nemrég megjelent, „Mezőgazdasági robotok és drónok 2022-2032 című kutatásból.

A kutatók szerint a növekedést hajtó problémákra a mezőgazdasági robotok és a mezőgazdasági drónok potenciális megoldást jelenthetnek.

 „A technológia fejlődésével a mezőgazdaság fokozatosan elmozdul a mezőgazdaságot történelmileg uraló, válogatás nélküli, állandó adagolású megközelítésről a változó adagolású technológiai megközelítés alkalmazása felé”
„A technológia fejlődésével a mezőgazdaság fokozatosan elmozdul a mezőgazdaságot történelmileg uraló, válogatás nélküli, állandó adagolású megközelítésről a változó adagolású technológiai megközelítés alkalmazása felé” (Fotó: Pixabay)

Elmozdulás a változó arányú megközelítés felé

A szerzők szerint a vegyszerhasználat és az azt követő negatív hatások csökkentése érdekében egyre divatosabb fogalommá vált a precíziós mezőgazdaság. „A technológia fejlődésével a mezőgazdaság fokozatosan elmozdul a mezőgazdaságot történelmileg uraló, válogatás nélküli, állandó adagolású megközelítésről a változó adagolású technológiai megközelítés alkalmazása felé”.

Eközben az ellátási lánc felbomlásával a vegyszerek és műtrágyák egyre drágábbak lettek. Ez arra ösztönzi a gazdákat, hogy maximalizálják erőforrás-felhasználásukat, és kerüljék a vegyszerek túlzott használatát. Például mechanikus gyomirtással vagy az egyes növények vegyszerhasználatának pontos szabályozásával.

A mechanikus gyomirtás ideális felhasználási területe az automatizálásnak

Mivel a precíziós mezőgazdasági technológiának nagy mennyiségű, a növényekről és a terményekről gyűjtött adatra van szüksége, amelyet szinte lehetetlen manuálisan összegyűjteni. Eközben a vegyszerek pontos alkalmazása vagy a mechanikus gyomirtás is pontos ellenőrzést igényel, ami ideális felhasználási eset az automatizálás számára. Ezért a precíziós mezőgazdaság alkalmazása érdekében az automatizálás robotokon keresztül megvalósítható megoldássá válik, állítják az IDTEchEx kutatói.

A jelentés szerint a gyomirtás a mezőgazdasági robotok egyik leggyakoribb alkalmazási területe. „A gyomirtó szerek nagyüzemi permetezése állandó adagolású megközelítésben jelenleg a domináns modell. A permetezés mértékét gyakran a szántóföld területe határozza meg, ezért az agrokémiai szereket gyakran túlságosan sokszor alkalmazzák, szükségtelen költségeket okozva a gazdáknak, és felgyorsítva a gyomirtószer-rezisztencia növekedését. A precíziós mezőgazdasági megközelítés segíthet leküzdeni ezeket a kihívásokat.”

A földrajzi helymeghatározás és a gazdaságok feltérképezése a GPS-alapú, változtatható szórású permetezőgépek mellett, amelyek a permetezés mértékét/mennyiségét az adott terület/növényzet igényeinek megfelelően változtatják, az utóbbi években kezdett egyre nagyobb teret nyerni, különösen az olyan technológiák, mint a légi drónok és a változtatható szórású permetezőgépek egyre könnyebben hozzáférhetővé válnak.

A gyomirtó robotok piaci mérete

A mezőgazdasági robotika lehetővé teszi a precíziós mezőgazdasági megközelítést. Ez számítógépes látás és gyomfelismerő algoritmusok segítségével azonosítja a gyomokat, és mechanikusan vagy vegyszeresen eltávolítja azokat. Az IDTechEx kutatása szerint a gyomirtó robotok piaci mérete 2021-ben mintegy 22 millió dollár volt, és az elkövetkező öt évben várhatóan 11-szeresére nő.

Drónok: Korlátok és lehetőségek

A jelentés szerint a drónokkal (UAV-kkal vagy földi járművekkel) történő permetezés a precíz gyomirtás egyik legnépszerűbb megközelítése. A robotizált permetezés jelentősen növelheti a hatékonyságot.

A mezőgazdasági drónoknak egy sor korlátja is van, beleértve a kapcsolódó szabályozást. Az Egyesült Királyságban például a drónokkal történő permetezés nem terjedt el széles körben, mivel a permetezőszereket nem engedélyezték a levegőben történő kijuttatásra.

Az IDTechEx szerint azonban ez nem jelenti azt, hogy a technológia eltűnik, mivel a mezőgazdasági drónok számos más feladatra is használhatók (öntözés, ellenőrzés, tereptérképezés stb.).

A szerzők úgy vélik, hogy a mezőgazdasági drónok forgalma gyorsan növekedni fog. Az IDTechEx szerint a drónokkal történő gyomirtás az egyik leggyorsabban növekvő alkalmazás, és arra a következtetésre jut, hogy az értékesítés gyors növekedése várható, a kereslet a következő tíz évben a nyolcszorosára nő.

(Forrás: futurefarming.com)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás