Amikor a kerti növényvédelemről szólunk, általában kevesen gondolunk az egyik kedves növénycsoportra, a rózsákra. Holott elég sok törődést igényelnek. És szépségükkel meg is hálálják a gondoskodást. A gyümölcsösben is akad feladat bőven. Meggy, cseresznye, őszibarack, szilva, alma, körte, kajszi, ribiszke – mindegyikük másfajta bánásmódot igényel.

Gyakori betegség a rózsa feketefoltossága. Ezt a Diplocarpon rosae gomba okozza. Kezdetben a levélen néhány, aztán egyre több feketés, szabálytalan alakú folt jelenik meg, majd az egész levél elhal, le­hullik – írja Gazdanet rovatában a szabadfold.hu.

Fontos, hogy a lehullott leveleket szedjük össze, mert azokból rövid időn belül elindulhat az újabb fertőzés
Fontos, hogy a lehullott leveleket szedjük össze, mert azokból rövid időn belül elindulhat az újabb fertőzés (Fotó: Pixabay)

Fekete és lila foltok a rózsán

Egy másik gomba, a Cercospora rosicola is hasonló tüneteket okoz, de ott inkább lilássá válik a folt, majd jön a sárgulás és a levélhullás. A gombák ellen érdemes rezet és ként is tartalmazó szereket használni. Fontos, hogy a lehullott leveleket szedjük össze, mert azokból rövid időn belül elindulhat az újabb fertőzés.

Gyakori, hogy a rózsa tövén, szárán jelennek meg foltok. Ez a kéregfoltosság, amit szintén gomba okoz. A sebeken át fertőz, legyen szó metszésről vagy bármilyen más sebzésről, főleg, ha a rózsa hidegebb, párásabb helyen él. A gomba a vesszőkben telel át. A kór gyógyítása nem lehetséges, a beteg részt vágjuk le (fertőtlenítsük az ollót!), majd permetezzünk rezes hatóanyaggal. A lisztharmat is sok rózsafajtát károsít, ellene kénes permetet használjunk.

A rózsát sok kártevő is támadja. Ezek közül igen látványos a rózsalevélsodró, ami hosszában összependeríti az egyes leveleket. Ki ne ismerné a levéltetveket, amelyek főleg a fiatal hajtásokon és a bimbókon élősködnek? Sok kárt okoz a bimbók belsejét kievő bundásbogár is.

Monília, ágelhalás, lisztharmat

Érdemes most szólni néhány, a gyümölcsösben elvégzendő aktuális feladatról is. Ameddig virágzik a szilva, permetezhetünk a szilvadarázs ellen. Hasonló a teendő a meggy, a cseresznye, az őszibarack és a szilva esetében a moníliás fertőzés és ágelhalás megakadályozására. Lassan megjelennek az első olyan kaj­szihajtások is, amelyeken már látszik e betegség jele, ezeket az ágrészeket vágjuk le, égessük el.

Indul az almaszezon is: érdemes az arra érzékeny fajtákat lisztharmat ellen kezelni, ahogyan a körtével együtt az almában a varasodással szemben is hatékony szert kell alkalmazni. Sok ribiszkebokron már látni vöröses foltokat, ezt egy levéltetű okozza.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás