Hirdetés
Rózsák (és gyümölcsök) kártevői – jók lehetnek ellenük a rezet és ként tartalmazó szerek
Amikor a kerti növényvédelemről szólunk, általában kevesen gondolunk az egyik kedves növénycsoportra, a rózsákra. Holott elég sok törődést igényelnek. És szépségükkel meg is hálálják a gondoskodást. A gyümölcsösben is akad feladat bőven. Meggy, cseresznye, őszibarack, szilva, alma, körte, kajszi, ribiszke – mindegyikük másfajta bánásmódot igényel.
Gyakori betegség a rózsa feketefoltossága. Ezt a Diplocarpon rosae gomba okozza. Kezdetben a levélen néhány, aztán egyre több feketés, szabálytalan alakú folt jelenik meg, majd az egész levél elhal, lehullik – írja Gazdanet rovatában a szabadfold.hu.

Fekete és lila foltok a rózsán
Egy másik gomba, a Cercospora rosicola is hasonló tüneteket okoz, de ott inkább lilássá válik a folt, majd jön a sárgulás és a levélhullás. A gombák ellen érdemes rezet és ként is tartalmazó szereket használni. Fontos, hogy a lehullott leveleket szedjük össze, mert azokból rövid időn belül elindulhat az újabb fertőzés.
Gyakori, hogy a rózsa tövén, szárán jelennek meg foltok. Ez a kéregfoltosság, amit szintén gomba okoz. A sebeken át fertőz, legyen szó metszésről vagy bármilyen más sebzésről, főleg, ha a rózsa hidegebb, párásabb helyen él. A gomba a vesszőkben telel át. A kór gyógyítása nem lehetséges, a beteg részt vágjuk le (fertőtlenítsük az ollót!), majd permetezzünk rezes hatóanyaggal. A lisztharmat is sok rózsafajtát károsít, ellene kénes permetet használjunk.
A rózsát sok kártevő is támadja. Ezek közül igen látványos a rózsalevélsodró, ami hosszában összependeríti az egyes leveleket. Ki ne ismerné a levéltetveket, amelyek főleg a fiatal hajtásokon és a bimbókon élősködnek? Sok kárt okoz a bimbók belsejét kievő bundásbogár is.
Monília, ágelhalás, lisztharmat
Érdemes most szólni néhány, a gyümölcsösben elvégzendő aktuális feladatról is. Ameddig virágzik a szilva, permetezhetünk a szilvadarázs ellen. Hasonló a teendő a meggy, a cseresznye, az őszibarack és a szilva esetében a moníliás fertőzés és ágelhalás megakadályozására. Lassan megjelennek az első olyan kajszihajtások is, amelyeken már látszik e betegség jele, ezeket az ágrészeket vágjuk le, égessük el.
Indul az almaszezon is: érdemes az arra érzékeny fajtákat lisztharmat ellen kezelni, ahogyan a körtével együtt az almában a varasodással szemben is hatékony szert kell alkalmazni. Sok ribiszkebokron már látni vöröses foltokat, ezt egy levéltetű okozza.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés