Hirdetés
Sok talajos tudást kaptak a Talajtani tábor résztvevői
A négynapos V. Extrém talajtani tábor keretében vizsgálták a talajt a diákok Miskolc, Püspökladány és Nádudvar területén. A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar Földrajz-Geoinformatika Intézete a KITE Zrt.-vel szorosan együttműködve ötödik alkalommal rendezte meg talajtani táborát középiskolások számára 2023. augusztus 21. és 24. között. A 10 fős táborozó csapat – köztük visszatérő táborozókkal – kiegészült egyetemi hallgatókkal is.
A tábor négy szervezet, a KITE Zrt., a Magyar Talajtani Társaság, a Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézete és a Püspökladányi Kísérleti Állomás és Arborétum közreműködésével jött létre.

Mészáros Gábor, a KITE Zrt. Innovációs Központjának rendszerfejlesztési igazgatójával a Haon beszélgetett. A nádudvari vállalat szakemberei közül Mészáros Gábor és Hadászi László innovációs főigazgató szak- és magánemberként is támogatta a tábor működését.
Dr. Dobos Endre, a Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézet docense, a Magyar Talajtani Társaság elnöke a tábor vezetője aggodalmát fejezte ki Magyarország legfontosabb erőforrása, a termőföld kapcsán. Szerinte alig van már hozzáértő szakember, aki jobbá tudná tenni a földet. Nagyon kellenek a geológusok, a talajtanosok és a mérnökök, akikből egyre nagyobb hiány van. A táborba olyanok jönnek, akik már egyébként is érdeklődnek természettudományok iránt. Céltudatos tinédzser a még gimnáziumba járó és Szentendréről ide utazó Benyó Krisztián, aki úgy véli, hogy kortársai számára már fontos a fenntarthatóság. Számára ez a tábor remek lehetőséget biztosított gyakorlati tapasztalatok megszerzésére.
Mindenképpen szeretnék mezőgazdasági pályán elhelyezkedni és a későbbiekben saját gazdálkodást folytatni. Ezért elkezdtem megismerni az agrárvilágot és úgy éreztem, hogy sajnos nincs elég hangsúly azon, hogyan is óvjuk meg a környezetünket. Fontos kulcselemének azt láttam, hogy meg kell ismernünk a talajt. A táborban rengeteg újat tanultam úgy is, hogy már volt alapismeretem a témában. Ám így, amikor az ember a saját kezével megtapinthatja, az egész egy teljesen új távlatot ad – mondta a gimnazista a KITE-nek.
Ezért extrém a Talajtani tábor
A tábor extremitására is kitérve a szervezők elmondták, hogy alapvetően ez a megnevezés hívószóként funkcionál, de a 35-40 Celsius-fokban, tűző napon végzett talajszelvény ásása azért elég extrém feladatnak tekinthető a táborozók számára.

A táborban volt talajszelvény készítés, talajtani térképezés, drónok reptetése, 3D domborzatmodell készítési, digitális talajtérképezési elmélet, geoinformatika, precíziós gazdálkodás, gépbemutató, tájhasználati, néprajzi és ökológiai játék és feladat, fenntartható talajhasználat, bográcsozás és fürdőzés is.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés