Hirdetés
Szellőztetéssel és gázérzékelő riasztóval a gyilkos mustgáz ellen
Európa egyik legkorábban érő borszőlője a csabagyöngye, amelyből már szeptember végére elkészülhet és palackokba kerülhet a bor. Ezt a fajtát követi a divatos Irsai Olivér, majd a többi fehér- és kékszőlő. A szüret megindult, a Balaton déli oldalán javában tart a korai fajták betakarítása. Az örömteli eseménysorozat kezdetén azonban kellő óvatosságot kell tanúsítani –, hogy ne öljön a pince!
Évente ősszel sajnos több ember is meghal a pincéjében, az ok: mustgázmérgezés – írja Gazdanet rovatában a szabadfold.hu. A mustgáz, pontosabban a szén-dioxid komoly veszélyt jelent. Szintelen, szagtalan, azaz érzékszerveinkkel fel nem fogható, ráadásul nehezebb a levegőnél. A hordókban erjedő must termeli: a cukor alkohollá való átalakulásakor szabadul fel jelentős mennyiségben. Egy liter must 42 liter mustgázt termel. Ez minden évben halálos baleseteket, súlyos mérgezéseket okoz – hívja fel a figyelmet a Technológiai és Ipari Minisztérium.

Szinte azonnal bekövetkezik a rosszullét
A pincék alsó szintjén halmozódik fel a mérgező anyag, kiszorítva onnan az oxigénnel telt levegőt. A gáz a belélegzés után az oxigén helyett kötődik a hemoglobinhoz, oxigénhiányos állapotot idéz elő, ami szédüléshez, hányingerhez, mentális zavarokhoz vezethet. Nagy mennyiséget beszippantva szinte azonnal bekövetkezik a rosszullét, a pincében lévő ember összeesik, és még több mustgázt lélegez be, ami aztán rövidesen fulladásos halált okoz.
Ezért egyedül soha ne menjünk a borospincébe a must forrását ellenőrizni. Hagyományos fogás, hogy égő gyertyát kell csípőmagasságban tartani, s ha az elalszik – mivel a szén-dioxid ebből a rétegből már kiszorította az égéshez szükséges oxigénes levegőt –, azonnal el kell hagyni a teret!
A szakértők nem javasolják a gyertya használatát
A pincét muszáj átszellőztetni, ha kell, akkor elszívókat, ventilátorokat vessünk be erre a célra. Egyébként a szakértők nem javasolják a gyertya használatát: a lángját ugyanis általában csak a 14 százalékot elérő szén-dioxid-tartalom oltja ki, miközben már a 9 százalékos koncentráció is öt-tíz perc alatt végzetes lehet a pincében tartózkodóra.
A nagy pincészetek gázérzékelő riasztókat használnak, a huzamosabb, felszín alatti munkavégzéskor személyi gázkoncentráció-mérő készüléket alkalmaznak. Továbbá érdemes felhívni mások figyelmét is a veszélyre, a must forrásának idején táblákat, feliratot kirakni a pincére.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés