Hirdetés
Takarmány-összetevőként kefirrel táplálják a malacokat egy egyetemi kutatás keretében
Az antibiotikumok és a cink-oxid alternatíváinak keresése érdekében az elválasztás utáni malacok takarmányában a belgiumi Gent Egyetem új tanulmánya a kefir takarmány-összetevőként való felhasználását vizsgálja. Az új projekthez továbbra is várják a gazdaságok és az állatorvosok jelentkezését.
A kefir az Észak-Kaukázusból származó tejtermék. Savas erjesztésű, így számos probiotikus baktériumot tartalmaz. Ezek bizonyítottan védelmet nyújtanak az enterális vírusos és bakteriális kórokozókkal szemben. Serkentik mind a veleszületett, mind az adaptív immunitást, valamint időben egyenletesen elosztva folyékony takarmányt biztosítanak. Ehhez a malacok bélrendszere enzimatikusan alkalmazkodik.

A hasmenés csökkentésére
A belgiumi Genti Egyetem az antibiotikum-csökkentés világszerte jól ismert tudásintézménye. Az egyetem professzora, Jeroen Dewulf Dr. Anna-Catharina Berge-zsel, a Berge Veterinary Consulting munkatársával együtt ezért megragadta a lehetőséget, hogy a kefirt mint multifunkcionális takarmány-adalékanyagot teszteljék az elválasztás utáni hasmenés csökkentésére.
A sertéstenyésztésben azonban még nem értékelték és használták fel teljes mértékben az így feltáruló lehetőségeket – mondták.
A kísérleti vizsgálatot Maria Vermeulen mesterszakos hallgató végzi, és célja annak értékelése, hogy az elválasztás utáni malacok takarmányának kefirrel való kiegészítése csökkentheti-e a hasmenés előfordulását, valamint súlyosságát a malacoknál az elválasztás után, és ezáltal csökkentheti-e a profilaktikus és metafilaktikus antimikrobás szerek használatát ebben az indikációban.
A hasmenés az elsődleges végeredmény, a másodlagos pedig az átlagos napi nyereség, a takarmányértékesítés, az antimikrobiális szerek használata, a cink-oxid használata és egyéb, a gazdaság nyilvántartása alapján értékelésre alkalmas változók.
Kefir, kereskedelmi nyers tehéntejből
A vizsgálathoz a hollandiai De Luttéban működő Raw Milk Company által gyártott, kereskedelmi forgalomban kapható nyers tehéntejből készült kefirt használnak. A kefirt külön folyékonytakarmány-tálakban (például pulykatárolókban) adják a malacoknak az elválasztás utáni első 2 hétben. A kefirt ezután 1:4 arányban vízzel hígítják.
A vizsgálatra kereskedelmi sertéstelepeken kerül sor. Az elválasztott malacok számára tejpótlót használó gazdaságokban a kontrollcsoportok tejpótlót kapnak, egyébként a folyékonytakarmány-tálakban vizet biztosítanak. A kezelést és a kontrollt az ugyanabba az elválasztó karámba elkülönített malacok csoportjaihoz rendelik. Minden elválasztott csoport vagy kefirt, vagy kontrollt kap. A kezelési és a kontrollcsoportokhoz azonos számú karámot rendelnek.
További kutatási eredmények a Genti Egyetemről
Ez a tanulmány annak további vizsgálatára szolgál, hogy a gazdaságban erjesztett kefir felhasználható-e a malacok elválasztás utáni betegségekkel kapcsolatos kihívásainak csökkentésére. A vizsgálat nem változtatja meg a gazdaságban jelenleg alkalmazott kezelési és kezelési stratégiákat, eltekintve a kiegészítő kefirtakarmánytól.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés