Bár áprilist hagyományosan szeszélyes hónapnak tartják, ilyenkor – elméletileg – már nem kellene komolyabb lehűlésektől tartani. Az utóbbi néhány évben azonban rendre megdőlni látszik ez a hagyomány, és az elmúlt napokban megint csak durva fagyokban volt része az országnak. Ezek, valamint a velük járó havazások pedig komoly pusztítást végeztek a gyümölcsösökben, ahol nem egy fajtánál megkezdődött a virágzás.

Ilyenkor a fagyok több gyümölcsnél is jelentős termésveszéssel járhatnak, különösen a kajszi tekintetében. De mennyire is rossz a helyzet? Az Agrárszektor ennek járt utána.

Frontok hetente

A március közepén és végén, valamint az elmúlt napokban tapasztalt fagyok a 2021-es évhez hasonlóan ismét komoly károkat a gyümölcsfák virágaiban
A március közepén és végén, valamint az elmúlt napokban tapasztalt fagyok a 2021-es évhez hasonlóan ismét komoly károkat a gyümölcsfák virágaiban (Fotó: Pixabay)

Az időjárás idén sem volt kegyes a növénytermesztőkhöz és a növényekhez. Az enyhe, hómentes – ellenben kifejezetten csapadékos – télre egy kiszámíthatatlan, hol felmelegedő, hol lehűlő tavasz jött. Heti szinten váltották egymást a hideg- és melegfrontok. Ezt pedig nemcsak az emberi szervezetnek volt nehéz elviselnie, a növények is megszenvedték a szélsőségeket.

A március közepén és végén, valamint az elmúlt napokban tapasztalt fagyok a 2021-es évhez hasonlóan ismét komoly károkat a gyümölcsfák virágaiban, így a termelőknek több helyütt is attól kell tartaniuk, hogy idén is elbúcsúzhatnak a termés nagy részétől. Különösen igaz ez a kajszibarackra, amelynél – ugyancsak a 2021-es évhez hasonlóan – már most óriási termésvesztésről lehet beszélni. De vajon mekkkora is ez a termésvesztés? Az Agrárszektor erről kérdezte meg a magyar termelőket.

A februári mínuszok rendesen odavágtak a gyümölcsfáknak

A sárosdi székhelyű Gyümölcsös Kft. ügyvezetője, Szakács Zoltán elmondta, hogy 50 hektár körüli területen termesztenek csonthéjasokat, így kajszit, cseresznyét és meggyet, valamint egy kevés szilvát. Ezen kívül még bodzával és majdnem egy hektáron szamócával foglalkoznak.

Idén az enyhe januári idő során megindultak a rügyek, a februári mínuszok azonban rendesen odavágtak a gyümölcsfáknak. Szakács Zoltán elmondása szerint a fagyok a virágrügyek 30-40%-át elvitték, pedig egyébként teljes termés lett volna. Az elmúlt hetekben tapasztalt fagyok minden éjszaka további 20%-ot csíptek le a maradék virágból, és – a domborzattól függően – szinte a teljes termésnek búcsút kellett mondani.

A korai érésű kajszit teljesen elvesztették, a közép- és kései érésű gyümölcsöknél mostanáig 20-30%-os termésvesztés látszik. A szakember beszélt arról is, hogy próbáltak védekezni a fagy ellen, gyertyával, légkeveréssel és füstöléssel is, de az április 5-éről 6-ára virradó éjszakán lecsapó fagy ellen ez is kevés volt. Szakács Zoltán beszélt arról is, hogy a cseresznyénél az elmúlt hetekben tapasztalható fagyok 2 méteres magasságig elvitték a termést, de a fák e fölötti részén még lehet termés. A szakember becslése szerint a korai cseresznyénél 50-60%-os, a közép- és késői érésűnél 20-30%-os lehet a termésvesztés mostanáig. Kis optimizmusra ad okot, hogy a meggynél és a szilvánál eddig nem volt probléma.

Egy nap alatt teljesen elfagyott 14 hektárnyi barack

A Barackvidék nevű családi gazdaság Bonyhád közelében található. Kerekes László, a vállalkozás vezetője elmondta, hogy április 6-án hajnalban –4 fok is volt, és hiába volt mostanáig szerencséjük, hiába védekeztek fagyvédelmi gyertyákkal, jéghálóval, szélgépekkel és permetezéssel, mostanra két korai fajtában is jelentős kár keletkezett. A szakember a legutolsó szemle után szomorúan állapította meg, hogy egy nap alatt gyakorlatilag teljesen elfagyott 14 hektárnyi barack. Pedig tegnap még minden szép volt – mondta szomorúan Kerekes László, aki szerint csak egy fajtánál maradt a fák tetején bár szemnyi barack. A bonyhádi termelő hozzátette, hogy az elmúlt 5 évben mindössze egyszer volt rendes termésük, egyébként a fagyok miatt mindig csak 10% körüli mennyiséget tudnak betakarítani.

A szakember pontosan nem tudta megmondani, hogy mekkora a kár a gyümölcsösben, de abban biztos volt, hogy már most 80% fölötti a termésvesztés
A szakember pontosan nem tudta megmondani, hogy mekkora a kár a gyümölcsösben, de abban biztos volt, hogy már most 80% fölötti a termésvesztés (Fotó: Pixabay)

A megfázás is fenyegeti a gyümölcsfákat

Ugyancsak jelentős károkról számolt be Mészáros Miklós, a Fancsal-Fruct Kft. ügyvezetője. A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei vállalkozás csak kajszival foglalkozik, amelyet 30 területen termesztenek. A szakember pontosan nem tudta megmondani, hogy mekkora a kár a gyümölcsösben, de abban biztos volt, hogy már most 80% fölötti a termésvesztés. Amikor laptársunk beszélt vele, Mészáros Miklós elmondta, hogy ott még mindig esik a hó, és 0 fok körül van a hőmérséklet. Ez azonban nemcsak a fagy miatt jelent veszélyt a gyümölcsfákra, a megfázás is fenyegeti őket.

A szakember elárulta, hogy a vállalkozás a vegyszeres védekezésben hisz, a fagyok előtt bóroztak és kétszer is permeteztek, aminek bár – 5 Celsius-fokig védenie kellene a fákat, ám a valóság ennél bonyolultabb. A fagy a virágzás közepén kapta el a növényeket, ami komoly károkkal járt.

A szilvát már nem is merte megnézni a gazda

A Bács-Kiskun vármegyei Kujáni Tanya vezetője, Kujáni László már csak 7 hektáron termeszt gyümölcsöket, meggyet, kajszit, cseresznyét és szilvát. Az elmúlt napokban tapasztalható fagyok hatására a kajsziban 100%-os, a cseresznyében pedig közel 100%-os a kár.

A kecskeméti termelő úgy fogalmazott, hogy a szilvát már nem is merte megnézni. A meggy esetében azonban még van remény, mivel az még fehérbimbós állapotban van, így nem fagyott meg – árulta el Kujáni László. A szakember az Agrárszektor kérdésére elmondta, hogy próbált ugyan védekezni, de ilyen fagyoknál ezek a megoldások már nem működnek. Kujáni László szerint utoljára 2018-ban volt jó kajszitermés Magyarországon, az utóbbi években a tavaszi fagyok kisebb-nagyobb mértékben, de mindig tönkretették a virágokat, ezzel együtt pedig a termést is.

Összességében elmondható, hogy nehéz helyzetben vannak a magyar kajszitermesztők. Az ország legfontosabb termőterületein a fagyok, a hó és a zéróhoz közeli hőmérsékletek mostanra szinte teljesen elpusztították a korai érésű kajszitermést, de a közép- és késői érésű fajták sincsenek biztonságban. És bár még bármi megtörténhet, a hazánkat mostanáig letaroló fagyok gondoskodtak róla, hogy idén is drága mulatság legyen a sárgabarack Magyarországon.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás